Răsturnare de situaţie în privinţa finalei UEFA Champions League! Reacţia surprinzătoare a lui Atletico Madrid şi anunţul Federaţiei Spaniole de Fotbal

Alex Masgras Publicat: 20 martie 2025, 9:34

Comentarii
Răsturnare de situaţie în privinţa finalei UEFA Champions League! Reacţia surprinzătoare a lui Atletico Madrid şi anunţul Federaţiei Spaniole de Fotbal

Fanii şi jucătorii lui Liverpool, la finala UEFA Champions League din 2019, de pe Metropolitano / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Rafael Louzan, preşedintele Federaţiei Spaniole de Fotbal, anunţa miercuri că Metropolitano, arena celor de la Atletico Madrid, va organiza finala UEFA Champions League din 2027, după ce bijuteria din capitala Spaniei a mai găzduit ultimul act şi în 2019.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Anunţul preşedintelui federaţiei a surprins, în condiţiile în care nu a venit nimic oficial de la UEFA, iar forul continental este aşteptat să anunţe gazda abia în luna mai. Declaraţia lui Louzan i-a luat prin surprindere chiar şi pe cei de la Atletico Madrid.

Oficialii lui Atletico Madrid, luaţi prin surprindere de anunţul preşedintelui federaţiei spaniole! Ce se întâmplă cu finala UEFA Champions League

Potrivit marca.com, oficialii clubului Atletico spun că nu au încheiat toate procedurile şi că nu aşteaptă un răspuns din partea UEFA înainte de luna mai, când va avea loc finala Europa League pe San Mames, stadionul lui Bilbao.

Pentru finala UEFA Champions League din 2027, arena celor de la Atletico Madrid se bate cu Stadionul Olimpic din Baku, după ce San Siro a ieşit din cursă, urmând ca pe legendara arenă din Milano să înceapă renovările.

Şi federaţia spaniolă a venit cu o reacţie pentru a clarifica declaraţiile preşedintelui Louzan:

Reclamă
Reclamă

“Este important să clarificăm că el şi-a exprimat intenţia şi optimismul pentru ca Madridul să găzduiască finala. Decizia va fi anunţată în luna mai. RFEF consideră că Madridul, Spania şi arena lui Atletico sunt pregătite pentru organizarea acestui eveniment”, se arată în comunicatul federaţiei.

De asemenea, în acest moment nu este nimic bătut în cuie legat de organizarea meciurilor pe Metropolitano la World Cup 2030, după ce s-a spus că arena lui Atletico Madrid ar ceda această poziţie oraşului Valencia, pentru a putea organiza finala Champions League din 2027.

Ce spunea Rafael Louzan despre finala Champions League din 2027

„Anul acesta, Spania va organiza finala Europa League pe San Mames (n.r. stadionul lui Bilbao). Avem, de asemenea, garanţia că vom organiza finala Champions League din 2027 la Madrid şi, de ce nu, poate vom putea aduce o finală europeană şi la Sevilla.

Reclamă

M-am întâlnit cu Ceferin de câteva ori şi îl voi întreba despre posibilitatea ca Sevilla să găzduiască o finală, pentru că oraşul are stadionul şi infrastructura necesară pentru a organiza un asemenea eveniment”, a declarat Rafael Louzan, citat de marca.com.

La finalul acestui sezon, stadionul lui Bayern Munchen va găzdui marea finală, în timp ce în 2026, ultimul act va fi organizat la Budapesta, pe Puskas Arena.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Pe ce loc va termina Nuno Campos cu Dinamo în primul sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:19

EXCLUSIV“Unde îți vezi viitorul?”. Răspunsul dat de Florinel Coman după România – Țara Galilor 2-1

23:12

EXCLUSIVNicolae Stanciu a găsit viitorul star al naţionalei României: “M-a impresionat!”

23:12

EXCLUSIVMesajul special primit de Adi Rus înainte de a marca golul decisiv din România – Ţara Galilor

22:55

“Erling Haaland iubeşte Real Madrid. O să ajungă acolo!”. Anunţul momentului în fotbalul mondial

22:40

România – Ţara Galilor 2-1. Prima victorie pentru Hagi în noul mandat la naţională

22:14

Gol anulat eronat la Louis Munteanu. “Tricolorii” au cerut şi penalty

1 UPDATEAjunge Marius Şumudică la CFR Cluj? Anunţul clar făcut de Neluţu Varga 2 Dosar penal și permis suspendat pentru antrenorul din Liga 1! A fost depistat beat la volan 3 Cele două transferuri cerute de Zeljko Kopic la Dinamo, înainte de plecare: „De acolo a plecat discuția” 4 OFICIAL | Nuno Campos, înlocuitorul lui Zeljko Kopic la Dinamo. Anunţul clubului 5 Sepsi negociază pentru primul transfer al verii! Nou-promovata vrea un fost jucător de la Universitatea Craiova 6 Din Liga 2 direct în Champions League! Lovitură pentru FCSB
Citește și