Real Madrid e în finala Ligii Campionilor, dar istoria putea fi alta. “Galacticii” au vrut să dea în judecată UEFA după tragerea la sorţi greşită a optimilor

Dan Roșu Publicat: 5 mai 2022, 15:28

Comentarii
Real Madrid e în finala Ligii Campionilor, dar istoria putea fi alta. Galacticii au vrut să dea în judecată UEFA după tragerea la sorţi greşită a optimilor

Profimedia Images

Real Madrid e în finala Ligii Campionilor, dar istoria putea să fie alta. Chiar clubul de pe Santiago Bernabeu a vrut să dea în judecată UEFA după tragerea la sorţi greşită a optimilor competiţiei.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Iniţial, Real Madrid picase cu un adversar considerat accesibil, Benfica Lisabona. Dar după eroare făcută de organizatori, în faţa campioanei Spaniei a apărut PSG, cotată printre favoritele la câştigarea trofeului, la acel moment.

Real Madrid e în finala Ligii Campionilor, dar istoria putea să fie alta

Pe de altă parte, Manchester City picase cu Villarreal şi, după repetare, a nimerit cu Sporting Lisabona. Ţinând cont de traseul ulterior al “Submarinului Galben”, cetăţenii au fost cei norocoşi.

Tragerea la sorţi greşită a optimilor Ligii Campionilor

  • Benfica Lisabona (Portugalia) – Real Madrid (Spania)
  • Villarreal (Spania) – Manchester City (Anglia)
  • Atletico Madrid (Spania) – Bayern Munchen (Germania)
  • FC Salzburg (Austria) – Liverpool (Anglia)
  • Inter Milano (Italia) – Ajax Amsterdam (Olanda)
  • Sporting Lisabona (Portugalia) – Juventus Torino (Italia)
  • Chelsea (Anglia) – Lille (Franţa)
  • PSG (Franţa) – Manchester United (Anglia)

Tragerea la sorţi corectă a optimilor Ligii Campionilor

Reclamă
Reclamă
  • FC Salzburg (Austria) – Bayern Munchen (Germania)
  • Sporting Lisabona (Portugalia) – Manchester City (Anglia)
  • Benfica Lisabona (Portugalia) – Ajax Amsterdam (Olanda)
  • Chelsea (Anglia) – OSC Lille (Franţa)
  • Atletico Madrid (Spania) – Manchester United (Anglia)
  • Villarreal (Spania) – Juventus (Italia)
  • Internazionale Milano (Italia) – Liverpool (Anglia)
  • Paris Saint-Germain (Franţa) – Real Madrid (Spania)

Real Madrid a vrut să dea în judecată UEFA după tragerea la sorţi a optimilor UCL

Tragerea la sorţi a optimilor de finală ale UEFA Champions League a iscat un scandal monstru în Europa. Gafa făcută în timpul galei de la Nyon i-a făcut pe conducătorii forului continental să ia o decizie fără precedent. Totul s-a reluat de la zero, spre nemulţumirea conducătorilor de la Real Madrid.

Oficialii celei mai titrate echipe din competiţie şi-au dorit să fie îndreptată greşeala de după momentul în care liderul din La Liga a aflat că va juca împotriva celor de la Benfica. Cei de la UEFA nu au fost de acord cu această variantă.

„Real Madrid va reacţiona împotriva UEFA în cazul repetării tragerii la sorţi. Pentru Real Madrid, aşa cum au spus şi cei de la Cadena Cope, lucrurile sunt clare: dacă tragerea la sorţi se reia, nu ar trebui să afecteze meciul cu Benfica. Totul era corect atunci şi abia după a apărut eroarea care a declanşat evenimentele nefericite„, anunţa mundodeportivo.com.

Reclamă

Gafa care a dus la repetarea tragerii la sorţi a optimilor Ligii Campionilor

Gafa care a dus la anularea tragerii la sorţi a apărut atunci când, în urna adversarelor lui Atletico Madrid nu a fost pusă şi bila cu Manchester United, chiar dacă nu exista o regulă care să interzică asta.

Calculatorul a comis o eroare şi a apărut posibilitatea ca Manchester United să joace cu Villarreal în optimi. Greşeala a fost reparată, Submarinul Galben picând cu Manchester City. Giorgio Marchetti a explicat imediat de ce cele două echipe nu se pot întâlni.

Dar tot el a fost cel care nu a sesizat că Manchester United nu a intrat în urna adversarelor lui Atletico, spunând în direct că Manchester United a fost deja extrasă.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine poate fi eroul României în meciul de baraj cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
1:07

Programul sferturilor de finală din Europa League! Celta lui Ionuţ Radu, duel cu Freiburg

0:40

AS Roma, eliminată dramatic de Bologna din Europa League, cu Istvan Kovacs la centru! Toate rezultatele

0:06

Thiago Silva a jucat meciul cu numărul 1000 din carieră! Brazilianul a intrat într-un club select. Cine a mai reușit asta

0:00

Andrei Raţiu – Răzvan Marin, duel românesc în sferturile Conference League! Toate rezultatele serii

23:52 19 mart.

Reacţia lui Ştefan Baiaram după Craiova – Dinamo 0-1! Ce a spus despre tensiuni şi eliminarea lui Bancu

23:36 19 mart.

EXCLUSIVMesajul lui Gică Craioveanu pentru Rădoi, după ce antrenorul s-a întors la FCSB, deşi spunea că nu o va face

1 Noua regulă din Champions League va fi folosită în premieră în sferturi! Barcelona e dezavantajată 2 FotoRonaldinho şi-a pierdut averea de 125 de milioane de euro! Suma infimă pe care i-au găsit-o în cont 3 OFICIAL | Lovitură uriaşă pentru Real Madrid: Thibaut Courtois, OUT 4 Decizia luată de Costel Gâlcă pentru duelul CFR Cluj – Rapid, după decesul tatălui lui 5 Accidentare incredibilă în Liverpool – Galatasaray. Jucătorul, scos pe targă și dus la ambulanță 6 Mirel Rădoi a venit cu replica, după ce Gigi Becali a spus despre el că “nu vrea să ia Craiova titlul”
Citește și