S-a marcat golul serii în Champions League! Rafa Silva, execuție halucinantă în Benfica – Juventus

Avatar photo

Publicat: 25 octombrie 2022, 22:55

Jucătorul celor de la Benfica, Rafa Silva, a înscris golul serii în Champions League, în confruntarea cu Juventus, din etapa a cincea a fazei grupelor.

Rafa Silva, într-un meci pentru Benfica

Rafa Silva, golul serii în Champions League, în Benfica - Juventus

Rafa Silva, într-un meci pentru Benfica / Profimedia

Update 23.20: Rafa Silva a înscris și al doilea gol în confruntarea cu Juventus, realizând astfel „dubla”.

Știrea inițială

Rafa Silva a marcat în minutul 35 al confruntării de la Lisabona, cu o execuție de finețe. A reluat balonul direct cu călcâiul, după o centrare-șutată a lui Joao Mario.

Rafa Silva, golul serii în Champions Legue, în Benfica – Juventus

VIDEO AICI CU GOLUL LUI RAFA SILVA

Pentru Rafa Silva a fost a doua reușită în actuala ediție de Champions League. Mai marcase în victoria cu Maccabi Haifa din prima etapă, 2-0.

Benfica s-a distrat în prima repriză cu Juventus. A fost 3-1 la pauză pentru portughezi, după golurile lui Antonio Silva și Joao Mario. Niciodată în istoria ei nu a mai încasat Juve trei goluri într-un meci de Champions League în primele 45 de minute.

1 – Juventus have conceded three goals during the first half of a match for the first time in their Champions League history. Blackout.#BenficaJuve #UCL
— OptaPaolo 🏆 (@OptaPaolo) October 25, 2022

Cine este Rafa Silva

În vârstă de 29 de ani, Rafa Silva a început fotbalul la Alverca. În 2011 s-a alăturat lui Feirense, iar doi ani mai târziu a ajuns la Braga. În august 2016, Benfica în cumpăra pentru 15 milioane de euro.

Aproape 250 de partide a adunat Rafa Silva pentru Benfica, reușit 66 de goluri și 55 de assist-uri.

A câștigat alături de Benfica două titluri de campion în Portugalia, o Supercupă și o Cupă.

13:39 VideoGigi Becali râde de Joyskim Dawa: „Din fericire, nu joacă cu CFR Cluj! Dacă avea tehnică, era la Real Madrid!” 13:33 VideoGigi Becali, prima reacţie după ce Victor Piţurcă a fost reţinut la DNA! „Nu am avut şi eu cătuşe, nu le-am ridicat?” 13:21 Ginerele lui Gigi Becali a fost prins sub influenţa drogurilor la volan şi riscă să ajungă la închisoare 13:11 Denis Alibec a vrut să se retragă din fotbal. Dezvăluirile mamei atacantului lui Hagi: „Vii la Șantierul Naval din Mangalia, lucrezi 12 ore și e ok!” 13:05 Cum arată Top 10 cele mai tari transferuri ale iernii! Chelsea, fără adversar. Premier League a spulberat concurenţa 12:38 Adrian Mititelu, decizie uluitoare! FC U Craiova va juca fără spectatori meciurile de pe teren propriu 11:49 Victor Angelescu, reacţie surprinzătoare după ce Rareş Ilie a fost împrumutat de Nice la Maccabi Tel Aviv: „Dacă s-ar fi întors la noi, era o greşeală!” 11:49 Mihai Stoica, ultimatum pentru Billel Omrani: „Eu nu mă rog de niciun jucător ca să facă performanţă!” 11:47 EXCLUSIVMaccabi Tel Aviv i-a garantat un loc de titular lui Rareş Ilie pentru a-l împrumuta de la Nice 11:24 FotoIvana Knoll, apariţie răvăşitoare pe străzile din Miami. Detaliul observat de fani care a stârnit zâmbete