Vinicius, desemnat de UEFA cel mai bun jucător al sezonului! Cum arată cel mai bun prim 11

Viviana Moraru Publicat: 3 iunie 2024, 18:15

Comentarii
Vinicius, desemnat de UEFA cel mai bun jucător al sezonului! Cum arată cel mai bun prim 11

Vinicius, cu trofeul Champions League/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Vinicius a fost desemnat de UEFA cel mai bun jucător al sezonului recent încheiat, după ce a triumfat cu Real Madrid în Champions League. Comisia de observatori tehnici din cadrul forului continental l-au ales pe starul brazilian ca fiind cel mai bun jucător al stagiunii 2023-2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Vincius a marcat un gol în finala Champions League, pe care Real Madrid a câştigat-o în faţa celor de la Borussia Dortmund, scor 2-0.

Vinicius, desemnat de UEFA cel mai bun jucător al sezonului

Vinicius a reuşit şase goluri şi cinci pase decisive în cele 10 meciuri pe care le-a disputat în stagiunea 2023-2024 a competiţiei. Unul dintre aceste goluri a venit în finala de sâmbătă împotriva lui Dortmund. Extrema braziliană a câştigat şi în 2022 Liga Campionilor cu echipa din capitala Spaniei, el marcând atunci unicul gol al finalei contra lui Liverpool.

Jude Bellingham, mijlocaşul lui Real Madrid, a fost desemnat de comisia UEFA cel mai bun tânăr jucător din acest sezon al competiţiei, notează agerpres.ro. Internaţionalul englez, în vârstă de 20 de ani, a reuşit patru goluri şi cinci pase decisive în 11 meciuri.

Recompensa pentru cel mai frumos gol al sezonului a revenit tot unui jucător al lui Real, Federico Valverde, pentru reuşita sa din meciul cu Manchester City, încheiat 3-3, pe Santiago Bernabeu, în turul sferturilor de finală. Valverde a marcat din voleu după un assist al lui Vinicius.

Reclamă
Reclamă

Echipa sezonului este următoarea:

  • Portar: Gregor Kobel (Dortmund)
  • Fundaşi: Dani Carvajal (Real Madrid), Antonio Rüdiger (Real Madrid), Mats Hummels (Dortmund), Ian Maatsen (Dortmund)
  • Mijlocaşi: Marcel Sabitzer (Dortmund), Vitinha (Paris), Jude Bellingham (Real Madrid)
  • Atacanţi: Phil Foden (Manchester City), Harry Kane (Bayern), Vinícius Júnior (Real Madrid).

Vinicius, marele favorit să câştige Balonul de Aur

Vinicius este marele favorit să câştige Balonul de Aur, după ce Real Madrid a cucerit UEFA Champions League! Echipa lui Carlo Ancelotti s-a impus în ultimul act de pe Wembley, în finala cu Borussia Dortmund, scor 2-0.

Dani Carvajal şi Vinicius au fost marcatorii madrilenilor. Brazilianul a marcat al doilea gol într-o finală UEFA Champions League, după ce a mai înscris şi în ultimul act din 2022, de la Paris, cu Liverpool.

Reclamă

Tot Vinicius este şi marele favorit la premiul acordat de France Football. În acest moment, brazilianul are o cotă de 1.4, după succesul echipei lui Carlo Ancelotti. În cazul în care Brazilia se va impune şi la Copa America în această vară, sunt şanse foarte mici ca acesta să mai piardă mult râvnitul trofeu.

Kylian Mbappe este abia al patrulea favorit al acestui trofeu, având cota 13. Jude Bellingham (4.5) şi Toni Kroos (9) sunt alţi doi jucători de la Real Madrid care se numără printre favoriţii la Balonul de Aur.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuși Marius Baciu să ducă FCSB în preliminariile Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:07

VideoStories from the cities: Kansas City, oraşul care găzduieşte 6 partide la Campionatul Mondial

18:42

Universitatea Craiova se pregătește de Champions League! Stadionul ”Ion Oblemenco” a intrat în renovare

18:37

Sud-africanii au reacţionat după ce Siyabonga Ngezana a semnat!

18:35

LIVE VIDEOCanada – Norvegia se joacă ACUM. Spectacol total la Campionatul Mondial de hochei

18:25

VideoGrand Prix, ediţia 45 | Antal Putinică şi Cătălin Ghigea au prefaţat Marele Premiu al Canadei

18:09

România U17 și-a aflat adversarele de la Campionatul Mondial din Qatar! În ce grupă au fost repartizați tricolorii

1 Transfer de Liga Campionilor pentru Al-Hamlawi. Suma oferită pentru jucătorul Universității Craiova 2 Dinamo a făcut un transfer de la FC Argeș. Mutare surpriză 3 Presa din Rusia anunță cine îl înlocuiește pe Răzvan Lucescu la PAOK 4 LPF a decis când se joacă Dinamo – FCSB / Botoșani, finala barajului pentru Conference League 5 Decizia luată de Florinel Coman în privinţa întoarcerii la FCSB! 6 Universitatea Craiova a ofertat un jucător de la U Cluj înainte de finala pentru campionat
Citește și