Edi Iordănescu, mesaj clar înaintea meciurilor cu Bosnia și Finlanda: “Cine nu e dispus să vină pe jos la echipa națională mai bine nu mai vine!”

Alexandru Ivan Publicat: 18 septembrie 2022, 16:41

Comentarii
Edi Iordănescu, mesaj clar înaintea meciurilor cu Bosnia și Finlanda: Cine nu e dispus să vină pe jos la echipa națională mai bine nu mai vine!

Edi Iordănescu, într-un interviu pentru FRF / FRF TV

Edi Iordănescu a transmis un mesaj clar pentru jucătorii echipei naționale înainte de meciurile cu Bosnia și Finlanda. Selecționerul vrea să vadă o schimbare de atitudine la elevii săi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Iordănescu Jr. a anunțat că vrea să schimbe mentalitatea de la echipa națională. Își dorește doar jucători care să-și dea viața pentru tricoul României.

Edi Iordănescu, mesaj clar pentru jucătorii echipei naționale

Îmi doresc să consolidăm lucrurile bune, sunt și lucruri foarte bune. Îmi doresc continuitate la nivel de selecție, nu doresc schimbări majore. Reperele sunt clare și criteriile de selecție la fel: valoarea, formă de moment și acum, mai mult ca niciodată, am mai adăugat un lucru pe care eu îl consider capital, anume mentalitatea.

Asta înseamnă dorința, ardoarea, ambiția, devotamentu. Capacitatea de a oferi totul pentru echipă. Cine nu e dispus să vină pe jos la echipa națională mai bine nu mai vine! Îmi doresc o altă energie, să dăm tot cel mai bun pe teren și să nu avem niciun regret. Am așteptări foarte mari de la jucătorii mai vechi, ca să-i ajute pe cei noi să se integreze”, a spus Edi Iordănescu, într-un interviu pentru FRF TV.

Edi Iordănescu: “Am avut ghinioane!”

În primele patru partide oficiale ca selecționer, Edi Iordănescu a reușit doar o victorie, 1-0 cu Finlanda, și a suferit trei înfrângeri: 0-1 cu Bosnia și 0-2, 0-3 cu Muntenegru. Fiul lui Anghel Iordănescu e sigur că ghinioanele naționalei s-au terminat.

Reclamă
Reclamă

“Obiectivul numărul unu rămâne calificarea la turneul final. Este clar pentru toată lumea. Până acolo este un drum lung și greu. Sunt și lucruri pe care le-am realizat. Ca targeturi, ne dorim rezultate solide în această acțiune, în mod cert vrem definitivarea unui nucleu, cu care să abordăm preliminariile pentru Euro. Ghinioane au fost, din prima zi de când am început colaborarea cu FRF, m-am lovit de probleme.

La o zi după ce am semnat a fost accidentarea lui Ianis, apoi la câteva zile distanță am aflat de decizia lui Nicolae Stanciu de a semna în China. În februarie am avut problemele de pandemie și problemele grave de sănătate, 14-15 jucători care nu s-au antrenat. În iunie au fost probleme cu jucătorii importanți, cu accidentările. Au fost probleme pe care le-am resimțit, trebuie să găsim rezolvări.

Mărturisesc că am avut destulă neșansă la cele patru jocuri, trei în special. Unul l-am câștigat cum necum. În Muntenegru am greșit și am plătit. În Bosnia nu meritam să pierdem. Chiar dacă scorul a fost greu de digerat cu Muntenegru, eu zic că puteam să avem 1-0 și altfel vorbeam la final“, a mai spus Edi Iordănescu.

Reclamă

Lotul României pentru meciurile cu Finlanda şi Bosnia

  • Portari: Ionuț Radu (Cremonese | Italia, 0/0), Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 0/0), Ștefan Târnovanu (FCSB, 0/0);
  • Fundaşi: Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 8/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 18/2), Vlad Chiricheș (Cremonese | Italia, 75/0), Adrian Rus (Pisa | Italia, 14/0), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 21/2), Andrei Burcă (CFR Cluj, 12/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 26/2), Mario Camora (CFR Cluj, 8/0);
  • Mijlocaşi: Deian Sorescu (Rakow | Polonia, 7/0), Dennis Man (Parma |Italia, 14/4), Andrei Cordea (FCSB, 2/0), Alexandru Cicâldău (Al-Ittihad Kalba | EAU, 25/3), Daniel Boloca (Frosinone | Italia, 0/0), Marius Marin (Pisa | Italia, 6/0), Nicolae Păun (Sepsi OSK, 1/0), Tudor Băluță (Farul Constanța, 7/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 41/2), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 54/11), Darius Olaru (FCSB, 6/0), Denis Drăguș (Standard Liege | Belgia, 2/0), Florinel Coman (FCSB, 5/0);
  • Atacanţi: George Pușcaș (Genoa | Italia, 30/8), Denis Alibec (Farul Constanța, 25/2), Florin Tănase (Al-Jazira | EAU, 14/1).
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Trebuia anulat golul marcat de Claudiu Petrila, în Rapid - Dinamo 3-2?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:44

VIDEOBrahim Diaz a aflat pe terenul lui City că a câştigat Cupa Africii pe Naţiuni. Cum a putut reacţiona

0:13

Chelsea, contraperformanță istorică în umilința cu PSG. Doar două echipe din Anglia au mai trăit asta în UCL/CCE

23:55 17 mart.

Man. City – Real Madrid 1-2. “Galacticii” merg mai departe în Champions League. Se știe primul sfert din competiție

23:50 17 mart.

BREAKING NEWSDecizie uluitoare! Maroc a câştigat la masa verde Cupa Africii, după finala cu un scandal teribil cu Senegal!

23:36 17 mart.

Portughezii au numit “absolut incredibilă” remontada lui Sporting, dar au indicat o problemă majoră!

23:25 17 mart.

Thibaut Courtois, schimbat la pauză în Manchester City – Real Madrid. Situația medicală a portarului belgian

1 Au fost contestate alegerile FRF și a venit decizia TAS. Ce lovitură pentru Răzvan Burleanu 2 Andrei Nicolescu, anunț important despre debutul lui George Pușcaș la Dinamo 3 FCSB și Gigi Becali votează împotriva lui Răzvan Burleanu: “Trebuie să-i arăt ce înseamnă demnitate. Mergem la TAS” 4 Dan Petrescu a fost operat de urgenţă! Care este starea antrenorului 5 Fotbalistul de la FCSB a semnat în Liga 4 din România: “Un proiect unde se dorește performanță” 6 “Două oferte în șase sau șapte ore!” Gigi Becali l-a pus pe liber, dar două cluburi l-au căutat imediat
Citește și