LIVE BLOG | Meciuri tari în Nations League! Szalai, gol fabulos în Germania – Ungaria. ACUM se joacă şi Italia – Anglia

Iulian Focșăneanu Publicat: 23 septembrie 2022, 22:20 / Actualizat: 23 septembrie 2022, 23:58

Meciuri tari în Nations League! Se anunţă show total în Italia - Anglia

Anglia - Italia, "şocul" serii în Nations League / Profimediaimages

Sunt meciuri tari, în această seară, în Nations League. Spectacolul este garantat în derby-ul Italia – Anglia, de pe Giuseppe Meazza. Confruntarea ia startul la ora 21:45, în acelaşi timp cu Finlanda – România, care va fi pe Antena 1 şi AntenaPLAY.

Anglia e obligată să câştige în reeditarea finalei EURO 2020. Are numai 2 puncte după primele 4 meciuri şi nicio victorie. Riscă astfel să retrogradeze în Liga B a Nations League.

Meciuri tari în Nations League. Italia – Anglia, „şocul” serii!

Liga A

Liga B

Liga C

Liga D

Update 23.50: Italia – Anglia 1-0. Englezii au retrogradat. Reprezentativa Italiei este pe locul secund, cu 8 puncte.

Update 23.45: Germania – Ungaria 0-1. Rezultat incredibil! Fotbaliştii maghiari au obţinut un rezultat uriaş şi rămân pe primul loc în grupă. Au 10 puncte!

Update 23.15: Italia – Anglia 1-0! Gol Raspadori, în minutul 68. La acest scor, englezii retrogradează în Liga B.

Update 22.30: Bosnia şi Herţegovina – Muntenegru 1-0. Demirovic a marcat în minutul 45+1, din pasa lui Dzeko!

Update 22.15: Germania – Ungaria 0-1! Execuţie fabuloasă, cu călcâiul, a lui Adam Szalai! Maghiarii conduc încă din minutul 17 şi se prefgurează o surpriză uriaşă!

VEZI AICI GOLUL LUI SZALAI!

Extrem de important este şi rezultatul din celălalt meci al grupei. Ungaria este liderul surpriză şi va da adevăratul test împotriva Germaniei. În luna iunie, maghiarii au deschis scorul prin Nagy, în minutul 6. Nu s-au putut bucura prea mult timp. Hofmann a stabilit rezultatul final, 1-1, în minutul 9.

Tricolorii lui Edi Iordănescu stau cu ochii şi pe celălalt meci din grupa României. Bosnia şi Herţegovina primeşte vizita reprezentativei Muntenegrului. În joc este primul loc!

Lotul României pentru meciurile cu Finlanda şi Bosnia

Edi Iordănescu a anunţat lotul pentru meciurile cu Finlanda şi Bosnia! Tudor Băluţă este cea mai mare surpriză a selecţionerului, în timp ce FCSB are patru jucători: Ștefan Târnovanu, Darius Olaru, Andrei Cordea şi Florinel Coman.

Portari: Ionuț Radu (Cremonese | Italia, 0/0), Horațiu Moldovan (FC Rapid 1923, 0/0), Ștefan Târnovanu (FCSB, 0/0);

Fundaşi: Andrei Rațiu (Huesca | Spania, 8/0), Cristian Manea (CFR Cluj, 18/2), Adrian Rus (Pisa | Italia, 14/0), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 21/2), Andrei Burcă (CFR Cluj, 12/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 26/2), Mario Camora (CFR Cluj, 8/0); Bogdan Mitrea (Universitatea Craiova)

Mijlocaşi: Deian Sorescu (Rakow | Polonia, 7/0), Dennis Man (Parma |Italia, 14/4), Andrei Cordea (FCSB, 2/0), Alexandru Cicâldău (Al-Ittihad Kalba | EAU, 25/3), Daniel Boloca (Frosinone | Italia, 0/0), Marius Marin (Pisa | Italia, 6/0), Nicolae Păun (Sepsi OSK, 1/0), Tudor Băluță (Farul Constanța, 7/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 41/2), Nicolae Stanciu (Wuhan Three Towns | China, 54/11), Darius Olaru (FCSB, 6/0), Denis Drăguș (Standard Liege | Belgia, 2/0), Florinel Coman (FCSB, 5/0);

Atacanţi: George Pușcaș (Genoa | Italia, 30/8), Denis Alibec (Farul Constanța, 25/2), Florin Tănase (Al-Jazira | EAU, 14/1).