Thibaut Courtois a fost convocat la naţionala Belgiei după un an şi jumătate! Revenirea surpriză a provocat deja discuţii: “Federaţia a întins covorul roşu”

Alex Masgras Publicat: 14 martie 2025, 18:51

Comentarii
Thibaut Courtois a fost convocat la naţionala Belgiei după un an şi jumătate! Revenirea surpriză a provocat deja discuţii: Federaţia a întins covorul roşu

Thibaut Courtois, la naţionala Belgiei, în 2023 / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Thibaut Courtois, portarul lui Real Madrid, va reveni la naţionala Belgiei pentru prima oară după mai bine de un an şi jumătate. Portarul de 32 de ani nu mai fusese convocat din vara anului 2023, după un conflict cu fostul selecţioner, Domenico Tedesco.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Revenirea lui Courtois în lotul naţionalei nu a fost privită cu ochi buni de toată lumea. Koen Casteels, cel care l-a înlocuit pe Courtois în ultimul an şi jumătate, va refuza convocările şi susţine că este ciudat modul în care federaţia l-a reprimit pe Courtois, după ce starul lui Real Madrid “a trântit uşa naţionalei”, după scandalul legat de banderola de căpitan.

Thibaut Courtois se întoarce la naţionala Belgiei

Selecţionerul Rudi Garcia, care îşi va face debutul pe banca tehnică a naţionalei de fotbal a Belgiei pe 20 martie în meciul tur pentru play-off-ul Ligii Naţiunilor contra Ucrainei, l-a rechemat vineri la lot pe portarul Thibaut Courtois, absent de la prima reprezentativă din vara lui 2023 ca urmare a neînţelegerilor cu fostul selecţioner Domenico Tedesco, scrie AFP.

Acest anunţ confirmă informaţiile din presa sportivă belgiană care indicau faptul că Rudi Garcia “vrea să ia totul de la zero”, notează agerpres.ro.

Koen Casteels, care i-a luat locul lui Courtois în poarta naţionalei, a anunţat, la începutul săptămânii, că refuză convocările la lot apreciind că este “foarte ciudat” că Federaţia “a întins covorul roşu” pentru un jucător – Courtois – care, potrivit acestuia, “trântise uşa naţionalei” fiind supărat că nu este căpitanul echipei.

Reclamă
Reclamă

La prima reprezentativă au fost chemaţi doi tineri jucători, Malik Fofana de la Olympique Lyon (19 ani) şi starul lui Ajax Amsterdam, Jorthy Mokio, în vârstă de doar 17 ani.

“Trebuie să găsim un echilibru la echipă. Avem jucători cu experienţă dar şi jucători care vor descoperi acum echipa naţională. Va trebui să fim ambiţioşi în ceea ce priveşte rezultatul şi jocul prestat”, a spus Garcia.

Reclamă

Belgia va juca, pentru a rămâne în Grupa A a Ligii Naţiunilor, într-o dublă confruntare cu Ucraina: prima manşă pe 20 martie pe teren neutru la Murcia (Spania), şi returul trei zile mai târziu, la Bruxelles.

Lotul Belgiei pentru Nations League

  • Portari: Thibaut Courtois (Real Madrid/Spania), Matz Sels (Nottingham Forest/Anglia), Senne Lammens (RC Genk), Maarten Vandevoort (RB Leipzig/Germania)
  • Fundaşi: Timothy Castagne (Fulham/Anglia), Zeno Debast (Sporting Lisabona/Portugalia), Maxim De Cuyper (FC Bruges), Koni De Winter (Genoa/Italia), Wout Faes (Leicester City/Anglia), Thomas Meunier (Lille/Franţa), Bandon Mechele (FC Bruges), Arthur Theate (Eintracht Frankfurt/Germania)
  • Mijlocaşi: Kevin De Bruyne (Manchester City/Anglia), Bryan Heynen (RC Genk), Jorthy Mokio (Ajax Amsterdam/Olanda), Nicolas Rakin (Glasgow Rangers/Scoţia), Youri Tielamans (Aston Villa/Anglia), Hans Vanaken (FC Bruges)
  • Atacanţi: Charles De Ketelaere (Atalanta Bergamo/Italia), Jeremy Doku (Manchester City/Anglia), Malik Fofana (Olympique Lyon/Franţa), Romelu Lukaku (Napoli/Italia), Dodi Lukebakio (Sevilla/Spania), Lois Openda (RB Leipzig/Germania), Alexis Saelemaekers (AS Roma/Italia), Leandro Trossard
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Lionel Messi e primul jucător care înscrie în 7 meciuri consecutive la Mondiale. Va marca şi cu Capul Verde?
Loading ... Loading ...
Citește și:
20:23

Capitolul la care Lionel Messi e pe ultimul loc, deşi e golgheterul Mondialului. Specialiştii au dat verdictul

20:22

AS Monaco a cumpărat un jucător de la Barcelona! Veste importantă pentru catalani

20:00

LIVE VIDEOCoasta de Fildeş – Norvegia 0-0, în direct Antena 1 şi AntenaPLAY. Erling Haaland caută un duel de vis cu Brazilia

19:30

Iga Swiatek a început să plângă pe teren, după calificarea în turul doi la Wimbledon: “Au fost săptămâni grele”

19:30

George Russell, avantaj psihologic în faţa lui Kimi Antonelli! Unde se poate decide lupta la titlu: “Asta câştigă războiul”

19:05

Selecţionerul huiduit la revenirea în ţară, după eliminarea de la Mondial. Fanii l-au aşteptat la 4 dimineaţa

1 Dinamo pregăteşte oferta pentru un nou atacant! 2 CFR Cluj a dat lovitura! L-a transferat pe fotbalistul dorit de Rapid 3 FCSB a anunţat despărţirea OFICIALĂ de încă un jucător: “Astăzi se încheie în mod oficial aventura în roș-albastru” 4 Surpriză! Marius Marin semnează, dar nu cu Sevilla! Echipa la care va evolua mijlocaşul naţionalei 5 Decizie “bombă” la Dinamo! “Câinii” renunţă la unul dintre cei mai importanţi jucători ai echipei 6 E oficial! Jucătorul dorit și de Gigi Becali a semnat cu Rapid!
Citește și