Paulo Fonseca a văzut direct cartonaşul roşu, înaintea meciului cu FCSB. Antrenorul lui Lyon, scene incredibile în partida cu Brest

Publicat: 2 martie 2025, 18:14

Comentarii
Paulo Fonseca a văzut direct cartonaşul roşu, înaintea meciului cu FCSB. Antrenorul lui Lyon, scene incredibile în partida cu Brest

Paulo Fonseca s-a certat cu arbitrul, în Lyon - Brest 2-1/ Profimedia

Paulo Fonseca a văzut direct cartonaşul roşu, în duelul dintre Lyon şi Brest, din etapa a 24-a din Ligue 1. Antrenorul viitoarei adversare a FCSB-ului a fost eliminat în prelungirile partidei, după ce a sărit la arbitru.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lyon a înregistrat o victorie la limită în partida cu Brest, scor 2-1. Alexander Lacazette a fost “eroul” trupei lui Paulo Fonseca, reuşind o “dublă”, fiind astfel în formă maximă înaintea întâlnirii cu FCSB din optimile Europa League.

Paulo Fonseca a văzut direct cartonaşul roşu, înaintea meciului cu FCSB

În prelungirile meciului, Brest a cerut penalty, după un presupus henţ comis în careu de Maitland-Niles. “Centralul” a revăzut faza cu ajutorul arbitrajului video, însă a decis să nu acorde lovitură de pedeapsă în favoarea celor de la Brest, deoarece a fost offsaid, notează francezii de la rmcsport.bfmtv.com.

În ciuda deciziei luate, Paulo Fonseca a sărit la arbitru. Antrenorul lui Lyon s-a dus direct la Benoit Millot, l-a înfruntat pe acesta şi l-a împins cu capul, fiind ţinut cu greu de membrii staff-ului său. “Centralul” a scos cartonaşul roşu imediat şi l-a eliminat pe Fonseca.

Reclamă
Reclamă

Paulo Fonseca nu va fi “pedepsit” însă la meciul cu FCSB pentru cartonaşul roşu primit, ci va fi suspendat în Ligue 1. Antrenorul va sta astfel pe bancă la duelul de joi, de pe Arena Naţională, duel care se va disputa de la ora 19:45.

Lyon şi-a consolidat locul al şaselea din Ligue 1, după succesul la limită cu Brest, de pe teren propriu. Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, după ce Lala a transformat un penalty. Alexandre Lacazette a restabilit egalitatea în minutul 24, iar în minutul 82, a marcat golul de 2-1.

După 24 de etape disputate, Lyon are 39 de puncte, fiind la doar două puncte distanţă de Lille, echipa de pe locul cinci.

Reclamă

Decizia luată de Lyon, înaintea meciului cu FCSB

Lyon a luat o decizie de ultim moment, înaintea meciului cu FCSB din optimile Europa League. Francezii s-au hotărât să nu efectueze niciun antrenament la București, înaintea duelului cu campioana României.

Jucătorii de la Lyon vor lua contact cu Arena Națională abia joi, în ziua meciului cu FCSB. Aceștia, împreună cu staff-ul, vor ajunge la București miercuri, când antrenorul Paulo Fonseca va susține o conferință de presă.

„Întrucât antrenamentul pe terenul advers nu mai este o obligație, OL a ales să plece la București abia miercuri după-amiaza. Jucătorii se vor antrena în Decines și, prin urmare, nu vor efectua nicio recunoaștere pe teren.

Jucătorii OL și staff-ul lui Paulo Fonseca se vor îndrepta miercuri în România, cu douăzeci și patru de ore înainte de prima manșă a optimilor din Europa League. O obligație impusă de UEFA este susținerea unei conferință de presă înainte de meci care va avea loc pe Arena Națională, templul FCSB și al naționalei României.

Cu toate acestea, lyonezii nu vor pune piciorul pe terenul românesc pentru a se orienta înainte de întâlnirea de joi”, au notat francezii.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:58

Record absolut în UEFA Champions League! Nu s-a mai întâmplat niciodată în istorie așa ceva

23:57

PSG – Bayern 5-4. Victorie fantastică pentru deținătoarea trofeului! Urmează un retur de foc la Munchen

23:11

Jucătorii lui Bayern fac scandal! De ce a fost dat penalty, deși mingea nu l-a lovit direct în mână pe Davies

22:49

Diego Maradona, selecționerul: costume stil „Goodfellas”, două ceasuri și o promisiune „nebună”

22:39

Veste uriaşă dată de Radu Miruță pentru Steaua. Ce companii private se implică să ducă echipa în Liga 1

22:38

Harry Kane a scris istorie în PSG – Bayern! Atacantul englez, bornă unică în istoria UEFA Champions League

1 Antrenorul care i-a spus “Da” lui Gigi Becali şi e gata să semneze cu FCSB: “E deja la Bucureşti” 2 Gigi Becali, ultimele detalii despre noul antrenor de la FCSB: “El e norocosul” 3 Florin Tănase a numit antrenorul pe care îl vrea la FCSB: “A avut rezultate incredibile” 4 Radu Drăguşin pleacă în Germania. Şi-a dat acordul pentru un transfer de 20 de milioane de euro! 5 Vestea pe care o așteptau toți fanii Interului! Decizia luată de Procuratură, în scandalul cu arbitraje 6 Transfer de ultimă oră anunțat de Gigi Becali! Pe cine aduce la FCSB
Citește și