Probleme mari pentru PSG! Riscă excluderea din Champions League din cauza litigiului cu Kylian Mbappe

Gabriel Zamfirescu Publicat: 12 aprilie 2025, 9:02

Comentarii
Probleme mari pentru PSG! Riscă excluderea din Champions League din cauza litigiului cu Kylian Mbappe

Kylian Mbappe, la un antrenament al lui Real Madrid/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Litigiul dintre cei de la PSG şi Kylian Mbappe e departe de a se încheia. Asta deşi starul francez în vârstă de 26 de ani a plecat la Real Madrid de aproape un an. Jucătorul vrea o sumă uriaşă de la echipa de pe Parc des Princes. Este vorba despre 55 de milioane de euro. Parizienii nici nu se gândesc să îi vireze banii.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Kylian Mbappe spune că suma de 55 de milioane de euro reprezintă trei salarii, dar şi mai multe bonusuri pe care nu le-a primit de la fosta sa echipă.

Kylian Mbappe, conflict deschis cu PSG

Kylian Mbappe şi PSG nu s-au despărţit în cpndiţii deloc amiabile. Starul francez care a ajuns la Real Madrid a dat-o pe PSG în judecată și a câștigat de două ori la Comisiile Ligii Profesioniste din Franța. În ciuda acestor sentinţe, parizienii tot nu au plătit. Astfel, s-a declanşat un conflict la nivel european între cele două părţi. Mbappe nu cedează şi tocmai a dat semnalul. Va cere excluderea lui PSG din UEFA Champions League.

Unul dintre aavocaţii jucătorului, Delphine Verheyden, a făcut anunţul. Spune că s-a întâlnit cu cei de la UEFA pentru a cere excluderea celor de la PSG din competițiile europene pentru neplată. Presa internaţională spune însă că parizienii nu au de ce să îşi facă griji pentru moment, conform Foot Mercato, care citează Lequipe. Sursa citată spune că cei de la UEFA nu i-au decizii de moment. Mai întâi, dau startul unei investigații de amploare.

Concluzia francezilor este că sunt șanse mici ca noua campioană din Ligue 1 să fie exclusă din cea mai importantă competiție intercluburi în sezonul viitor. Chiar şi aşa, cei de la PSG spun că nu au absolut nicio datorie către Kylian Mbappe, pentru că jucătorul ar fi fost de acord să renunțe la acei bani, pentru a fi lăsat să plece gratis la Real Madrid. Mai mult, francezii susţin că a existat ”un acord verbal” cu Mbappe în această privință.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
18:21

Cum arată clasamentul celor mai bine plătiți selecționeri de la Cupa Mondială. Surpriza imensă din Top 10

18:11

Schimbare istorică în fotbal! FIFA a aprobat noul regulament: fiecare contract va avea clauză de reziliere

17:46

Gestul nemţilor pentru 4.000 de fani care vin la meciul Germaniei cu Ecuador de la Mondial

17:38

OFICIAL | Nuno Campos a fost prezentat la Dinamo: “Un club cu istorie”. Ce obiective are la echipă

17:36

„Întâlnire de gradul III la Gaziantep!” Turcii anunță ce urmează pentru Mirel Rădoi

17:17

Jucătorul României care a făcut senzaţie la EURO 2024 şi-a anunţat retragerea: “Fotbalul mi-a dat totul”

1 Primele întăriri pentru Nuno Campos la Dinamo! Jucătorul e aşteptat la reunire 2 Jovan Markovic a bătut palma! Echipa din Liga 1 la care va evolua fostul atacant de la Universitatea Craiova 3 „Cel mai valoros”. Gigi Becali a dat lovitura: noul jucător de la FCSB, așteptat să facă diferența 4 Răzvan Lucescu, negocieri avansate pentru a deveni înlocuitorul lui Roberto Mancini. Echipa care-l vrea pe bancă 5 Nuno Campos a decis! Cine este primul nume care o va părăsi pe Dinamo: „Nu face parte din proiectul lui” 6 FCSB, gata de noi mutări. Dezvăluirea momentului făcută de omul care se ocupă de transferuri
Citește și