Lionel Messi, două goluri în Argentina – Bolivia 4-1. Meciul cu care a intrat în istoria echipei naţionale. „Nivel de elită!”

Publicat: 29.06.2021, 9:26.
Actualizat: 29.06.2021, 9:38

Lionel Messi a devenit jucătorul cu cele mai multe meciuri jucate în istoria echipei naţionale a Argentinei. El a marcat de două ori şi a dat o pasă decisivă în victoria de la Copa America: 4-1, cu Bolivia.

Lionel Messi, meci istoric la Copa America: Argentina-Bolivia 4-1

Reprezentativa Argentinei a învins, luni, cu scorul de 4-1, selecţionata Boliviei, la Copa America, în ultima etapă a grupelor.

Lionel Messi, două goluri în Argentina – Bolivia 4-1

Messi a marcat de două ori, în minutele 33 (din penalty) şi 42. A doua reuşită a venit în urma unei execuţii spectaculoase, un lob peste portar, din pasa viitorului său coleg de la Barcelona, Kun Aguero.

„Nivel de elită! Cuplul Aguero-Messi ne-a lăsat amintire un gol fantastic”, au scris organizatorii competiţiei pe contul oficial de Twitter.

#CopaAmérica 🏆
¡Nivel de elite! La dupla Agüero🇦🇷Messi nos dejó este gol fantástico para el recuerdo 🤩
🇧🇴 Bolivia 🆚 Argentina 🇦🇷#VibraElContinente #VibraOContinente pic.twitter.com/BgGfawBfKk
— Copa América (@CopaAmerica) June 29, 2021

Pentru Argentina au mai punctat Gomez ‘6 şi Martinez ’65. Golul bolivienilor a fost reuşit de Saavedra ’60.

Lionel Messi, cele mai multe meciuri în istoria Argentinei

În meciul de aseară, Lionel Messi a intrat în istorie. El l-a depăşit pe Javier Mascherano şi a devenit fotbalistul cu cele mai multe prezenţe în echipa naţională a Argentinei: 148!

Lionel Messi has just taken the field for Argentina for the 148th time, passing Javier Mascherano's record 🇦🇷 pic.twitter.com/DHHGaTR8t2
— Goal (@goal) June 29, 2021

Într-un alt meci de la Copa America, Uruguay a trecut de Paraguay, scor 1-0, prin golul marcat de Cavani, în minutul 21, din penalti. În sferturi, Argentina va evolua cu Ecuador, iar Uruguay va întâlni Columbia.

Răzvan Stanca, la AS.ro LIVE

Cristiano Ronaldo a bătut deja un record la Manchester United
Fotbal extern • 22 sept., 12:56
Cristiano Ronaldo este cel mai bine plătit fotbalist din lume. Pe ce loc se află Lionel Messi şi cum arată TOP 10
Mauricio Pochettino şi Lionel Messi
Fotbal extern • 21 sept., 20:39
Mauricio Pochettino a spus tot despre scandalul cu Lionel Messi. Adevăratul motiv pentru care l-a schimbat: „Este de înţeles!”
Robert Lewandowski a primit Gheata de Aur
Fotbal • 21 sept., 19:23
Robert Lewandowski a câştigat Gheata de Aur. „Sunt extaziat!”. Atacantul lui Bayern şi-a „distrus” concurenţa. Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo nu au avut nicio şansă!
Un bărbat a prins un aligator imens, dar ceea ce a găsit în stomac l-a lăsat fără cuvinte: „Are în jur de 5.000 de ani”
1
Foto Leo Messi a fost dat de gol! Ce a făcut imediat după golul marcat de Mauro Icardi. Toată lumea l-a criticat
22
sept.
23:27
Ianis Hagi, revenire de senzație la Rangers! Românul a dat o pasă de gol la 2 minute după ce Gerrard la introdus în teren. „Incredibil jucător!”
22
sept.
23:03
Uluitor! CS Hunedoara a făcut „remontada” cu FCSB! Golul incredibil care a aruncat tribunele în aer
22
sept.
23:00
CS Hunedoara – FCSB 3-5 | Meci nebun! Jucătorii lui Edi Iordănescu s-au chinuit cu o echipă din liga a 3-a. Au fost aproape de o ruşine istorică! S-au calificat, în prelungiri, în „optimile” Cupei României
22
sept.
22:54
VIDEOAlex Mitriţă a marcat din nou pentru PAOK! Răzvan Lucescu şi-a pierdut cumpătul la final şi a început să înjure în faţa jurnaliştilor. Ce l-a iritat
22
sept.
21:40
LIVE BLOG | 16-imile Cupei României. FCSB, meci nebun cu CS Hunedoara. Sepsi a eliminat-o pe Farul. Gică Hagi a reacţionat dur. Toate rezultatele sunt AICI
22
sept.
21:28
Atmosferă de poveste la CS Hunedoara – FCSB! Fanii au „incendiat” stadionul la primul meci jucat în nocturnă
22
sept.
21:04
Adi Popa, prima reacție după ce a semnat cu CSA Steaua! „În contract scrie clar că obiectivul este promovarea!”
22
sept.
20:43
Farul, eliminată din Cupa României de Sepsi după un penalty inventat. Gică Hagi a răbufnit: „Avem VAR, arbitrii de tuşă!”
22
sept.
20:38
Constantin Budescu, primul meci ca titular după revenirea de la FCSB! „Budi”, așteptat să facă show la Hunedoara
22
sept.
19:56
Nicolae Stanciu, meci uriaș la Slavia Praga! Românul și-a calificat singur echipa în optimile Cupei Cehiei! A reușit un hatt-trick și o pasă de gol