Lionel Messi, mutare de titlu. Şi-a chemat, în premieră, toţi coechipierii la el acasă! Ce s-a întâmplat înaintea derby-ului Barcelona-Atletico

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 3.05.2021, 16:24

Barcelona a învins-o pe Valencia, scor 3-2, şi păstrează şanse importante pentru câştigarea titlului din La Liga. Lionel Messi a fost magistral şi a înscris o "dublă" pe Mestalla. La câteva ore distanţă, argentinianul şi-a chemat coechipierii să facă strategia pentru ultimele patru etape din La Liga.

Lionel Messi

Profimediaimages

Golgheter în campionatul Spaniei, cu 28 de goluri, Lionel Messi a încercat să unească şi mai mult grupul. Toţi jucătorii grupării blaugrana au fost invitaţi, alături de soţii şi prietene, la vila căpitanului.

Jucătorii Barcelonei, chemaţi la grătar de Lionel Messi

Cel mai bun marcator din istoria Barcelonei a ţinut să le amintească importanţa derby-ului de etapa viitoare, cu Atletico. În cazul unei victorii, catalanii sunt noul lider din La Liga.

Potrivit Mundo Deportivo, la vila lui Messi s-a servit grătar tipic argentinian. Este o premieră! Niciodată, în cei 17 ani în care a jucat pe Camp Nou, legenda Barcelonei nu şi-a chemat toţi colegii la el acasă pentru a sărbători o victorie.

Ultima dată când starurile blaugrana s-au întâlnit în afara terenului a fost în ianuarie 2020, imediat după numirea lui Quique Setien. Evenimentul a avut loc atunci într-un restaurant din Barcelona.

Valencia – Barcelona 2-3

FC Barcelona s-a impus dramatic, cu scorul de 3-2, pe terenul Valenciei în etapa a 34-a din La Liga. Lionel Messi a marcat două dintre goluri.

După o primă repriză fără goluri, meciul s-a dezghețat după pauză. Gabriel Paulista a deschis scorul pentru Valencia în minutul 50, dar Messi a egalat doar 7 minute mai târziu, după care Griezmann a adus-o pe Barcelona în avantaj în minutul 63. Messi a ieșit din nou la rampă și a lovit dintr-o fază fază fixă. A fost al 50-lea gol marcat direct din lovitură liberă de starul argentinian.

Valencia a mai marcat o dată până la final, prin Carlos Soler, dar n-a fost suficient pentru ca "Liliecii" să smulgă un punct.

Fotbal extern • 16 oct., 15:55
Pe locul 9 în La Liga, Ronald Koeman asigură: „Am o echipă gata să se lupte pentru câștigarea titlului!”. Ce spune despre viitorul său pe Camp Nou
Starul sud-american s-a autopropus la echipa lui Ronald Koeman
Fotbal extern • 16 oct., 10:12
Revenire spectaculoasă la Barcelona! Starul sud-american s-a autopropus la echipa lui Ronald Koeman. Când s-ar putea face transferul
Lionel Messi, făcut praf
Fotbal extern • 16 oct., 8:50
Lionel Messi, făcut praf înaintea ceremoniei pentru Balonul de Aur. „Ce a câștigat anul ăsta? M-am săturat să-l primească doar el!”
Vlăduța Lupău merge la Paris pentru a-și rezolva problemele de sănătate. Ce declarații a făcut cântăreața
Iuliu Mureșan și-a pus mâinile în cap când a aflat că Dario Bonetti ar putea veni în locul lui Mircea Rednic. Ce se întâmplă la Dinamo
1
16
oct.
23:16
FCSB – Mioveni 3-0 | Florin Tănase, anunţul momentului: „Nu cred că vom juca acum cu Farul. Suntem prea puţini”. Ce le-a transmis Edi Iordănescu
16
oct.
23:07
FCSB – CS Mioveni 3-0 | Mihai Stoica a răbufnit: „Suna totul prea dramatic! Ce măsuri să se ia? Nu au fost focare la atâtea echipe din România?”
16
oct.
22:48
FCSB – Mioveni 3-0 | Scandal la finalul meciului. Argeşenii au pus tunurile pe arbitraj: „Nu se poate aşa ceva, s-a văzut pe reluări”
16
oct.
22:20
FCSB – CS Mioveni 3-0 | Roș-albaștrii, victorie uriașă cu 13 jucători în lot! Florin Tănase și Claudiu Keșeru au lovit din nou. Andrei Dumiter, primul gol în tricoul roș-albastru
16
oct.
22:11
FCSB primește o nouă lovitură! Mihai Stoica a anunțat cât va lipsi Ovidiu Popescu: „S-a accidentat la ultima fază din antrenament!”
16
oct.
21:13
Revenire de senzaţie pentru Marius Şumudică în Turcia! S-a terminat meciul celor de la Malatyaspor. Salt important pentru echipa românului
16
oct.
20:19
FCSB – CS Mioveni | Roș-albaștrii au doar două rezerve, iar Mihai Stoica se teme de ce e mai rău: „Sper să nu-l vedem pe Vlad atacant!”
16
oct.
20:06
Sepsi – FC Voluntari 1-2 | Cristiano Bergodi, mesaj clar pentru patronul Laszlo Dioszegi: „O echipă nu se face imediat!”
16
oct.
19:48
Sepsi – FC Voluntari 1-2 | Echipa lui Ciobotariu a dat lovitura: „Sper să ne menţinem echilibrul”. Anunţ după ce a ajuns pe locul 2
16
oct.
19:15
Sepsi – FC Voluntari 1-2 | Covăsnenii, eșec la inaugurarea stadionului de 25 de milioane de euro! „Revelația” Ligii 1 a ajuns la șase victorii consecutive