LIVE BLOG | Weekend nebun în fotbalul european. Real Madrid, distrusă de Valencia. City, egal cu Liverpool. Toate rezultatele le ai aici

Iulian Focșăneanu Publicat: 8 noiembrie 2020, 20:15

AFP7 / Oscar J. Barroso via Hepta

Valencia - Real Madrid

Real Madrid a condus cu 1-0 la Valencia, însă a pierdut cu 4-1. Arbitrul a dictat numai puţin de 3 penalty-uri împotriva lui echipei lui Zidane.

Barcelona a făcut show cu Betis. Messi a intrat la pauză şi a reuşit o dublă. Barcelona s-a impus cu 5-2.

Bayern s-a impus în derby-ul Germaniei: 3-2 cu Dortmund. Lewandowski şi Haaland au marcat, însă câştig de cauză a avut echipa polonezului.

Ciocnirea giganţilor din Premier League, dintre Liverpool şi City s-a terminat la egalitate: 1-1. Echipa lui Guardiola a mai ratat şi un penalty, prin De Bruyne.

Vezi mai jos cele mai importante rezultate din fotbalul european.

Valencia – Real Madrid 4-1

Min. 90+6: FINAL DE MECI. Valencia câştigă partida cu Real Madrid cu 4-1, după ce a fost condusă.

Min. 63: GOOOL Valencia! Al treilea penalty transformat de Soler.

Min. 54: GOOOL Valencia. Soler a făcut dubla din penalty.

Min. 45+1: Valencia înscrie din nou! Varane şi-a dat autogol. Arbitrul a avut nevoie de VAR pentru a valida golul!.

Min. 36: GOOOL Valencia! Soler marchează din penalty, din a doua încercare.

Min. 23: GOOOL Real Madrid! Benzema deschide scorul cu un şut superb, de la marginea careului.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

Valencia: Domenech – Wass, Gabriel, Guillamon, Gaya – Musah, Soler, Racic, Cheryshev – Lee, Gomez

Antrenor: Javi Garcia

Real Madrid: Courtois – Vazquez, Varane, Ramos, Marcelo – Modric, Valverde, Isco – Asensio, Benzema, Vinicius

Antrenor: Zinedine Zidane

City – Liverpool 1-1

Manchester City a remizat, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Liverpool, într-un meci din etapa a opta a campionatului Angliei.

Au marcat Gabriel Jesus în minutul 31 pentru echipa lui Pep Guardiola, în timp ce pe Liverpool a deschis scorul Salah, în minutul 13, din penalty. De asemenea, în minutul 42, Kevin De Bruyne a ratat un penalty.

Min. 90: FINAL DE MECI! City şi Liverpool au dat-o la pace!

Min. 42: Penalty ratat pentru City! De Bryyne a ratat o lovitură de pedeapsă.

Min. 33: GOOOL City! Gabriel Jesus egalează.

Min. 13: GOOOL Liverpool! Salah marchează din penalty.

Min. 1: A început partida.

Dinamo Kiev – Şahtior 0-3

Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, de echipa Şahtior Doneţk, într-un meci din etapa a noua a campionatului Ucrainei. Lucescu a antrenat Şahtior Doneţk în perioada 2004-2016.

Golurile au fost marcate de Junior Moraes ’34, Marcos Antonio ’66 şi Alan Patrick ’73.

Min. 73: GOOOL Sahtior! Alan Patrick a stabilit scorul final!

Min. 66: GOOOL Şahtior! A marcat M. Antonio.

Min. 34: GOOOL Şahtior! A marcat Moraes!

Dinamo Kiev: Neshcheret – Kedziora, Zabarnyi, Shabanov, Popov – Sydorchuk, Andrievsky – Tsygankov, Buyalskyy, Verbic – Rodrigues

Antrenor: Mircea Lucescu

Șahtior: Trubin – Dodo, Khocholava, Matviienko, Kovalenko – Stepanenko, Antonio – Marlos, Taison, Tete – Moraes

Antrenor: Luis Castro

Rangers – Hamilton 8-0

UPDATE Ianis Hagi a intrat în teren în minutul 69. Rangers face show: conduce cu 8-0.

UPDATE Rangers face spectacol fără Ianis.  A dat 4 goluri în doar 36 de minute.

Ianis Hagi este rezervă la Rangers pentru a cincea oară în ultimele șase etape.

Update 16:55: Echipele de start la Rangers – Hamilton:

Rangers: McLaughlin – Barisic, Balogun, Goldson, Tavernier – Aribo, Jack, Arfield – Kent, Defoe, Roofe

Hamilton: Fulton – Odofin, Easton, Stirling – Hodson, Callachan, Collar, Hughes, McMann – Ogboe, Moyo

UPDATE 15:25: Lazio a smuls in extremis un punct cu Juventus. Caicedo a marcat pentru 1-1 la ultima fază, în minutul 90+5!

UPDATE 13:45: Cristiano Ronaldo este de neoprit după ce a scăpat de Covid-19. Starul portughez a deschis scorul în minutul 15 al meciului cu Lazio.

UPDATE 12:30: Denis Drăguşin este rezervă în meciul dintre Lazio şi Juventus. Fundaşul român poate debuta pentru echipa lui Andrea Pirlo, la care Ronaldo face cuplu în atac cu Morata! La gazde, Radu Ştefan este titular în centrul defensivei.

După o zi în care a fost o "ploaie" de goluri, spectacolul este garantat şi duminică. Sunt programate derby-uri în Premier League, Serie A, La Liga.

Manchester City primeşte vizita lui Liverpool în cel mai tare meci din Anglia. În Italia sunt programate meciuri de foc. Lazio – Juventus şi Atalanta – Inter sunt confruntări de cinci stele! Şi în Spania se va disputa o partidă de senzaţie. Valencia şi Real Madrid se duelează pe Mestalla.

Dortmund – Bayern Munchen 2-3

Bayern Munchen a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 3-2, echipa Borussia Dortmund, într-un meci din etapa a şaptea a campionatului Germaniei, în care gazdele au condus cu 1-0.

Borussia a marcat prin Reus ’45 şi Haaland ’83. Pentru Bayern au înscris Alaba ‘45+4, Lewandowski ’48 şi Sane ’80.

Min. 90+5: FINAL DE MECI! Bayern Munchen câştigă marele derby al Germaniei, chiar pe terenul Borussiei Dortmund.

Min. 90: Gol anulat pentru Lewandowski.

Min. 81: GOOOL Dortmund! Gazdele nu renunţă la luptă. A marcat şi Haaland.

Min. 79: GOOOL Bayern! Campioana face spectacol! Leroy Sane a marcat al treilea gol al campioanei Germaniei şi a Europei.

Min. 48: Goool Bayern! Lewandowski înscrie cu o lovitură de cap.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+4: Pauză.

Min. 45+3: GOOOL Bayern! Alaba a egalat din lovitură liberă. Şutul austriacului a de la 20 de metri a fost deviat, însă schema a fost una senzaţională. Deşi toată lumea se aştepta la Lewandowski să execute, până la urmă mingea a fost aranjată pentru Alaba.

Min. 45: GOOOL Dortmund! Marco Reus reia din prima, din interiorul careului. Guerreiro i-a pasat perfect. Bayern a avut un gol anulat. Lewandowski s-a aflat în ofsaid.

Min. 1: A început derby-ul Germaniei.

Dortmund: Bürki – Meunier, Akanji, Hummels, Guerreiro – Witsel, Delaney – Sancho, Reus (c), Reyna – Haaland

Bayern: Neuer (c) – Sarr, Boateng, Alaba, Hernandez – Kimmich, Goretzka – Gnabry, Müller, Coman – Lewandowski

Barcelona – Real Betis 5-2

Min. 90+5: Final de meci! Barcelona a făcut show cu Betis. Introdus la pauză, Messi a reuşit o dublă.

Min. 89: GOOOL Barcelona! Pedri a marcat şi el. Show total pe Camp Nou.

Min. 82: GOOOL Barcelona! Messi reuşeşte dubla.

Min. 74: GOOOL Betis! Moron egalează şi se încinge finalul de meci.

Min. 61: GOOOL Barcelona! Messi a marcat din lovitură de la 11 metri. Catalanii au primit penalty după ce arbitrul a consultat VAR-ul.

Min. 49: GOOOL Barcelona! Griezmann înscrie la capătul unei faze superbe!

Min. 46: Messi a fost trimis în teren de Ronald Koeman, în locul lui Ansu Fati.

Min. 45+3: GOOOL Betis! Sanabria egalează după o fază superbă.

Min. 22: GOOOL Barcelona! Dembele a marcat cu un şut superb de la marginea careului.

Echipele de start:

Barcelona: Ter Stegen – Sergi Roberto, Piqué, Lenglet, Alba – De Jong, Busquets – Dembélé, Pedri, Ansu Fati – Griezmann.

Betis: Bravo – Emerson, Mandi, Bartra, Álex Moreno – William Carvalho, Guido Rodríguez; Joaquín, Canales, Tello – Sanabria.

UPDATE 16:30: Lionel Messi este doar rezervă în meciul dintre Barcelona și Betis.

Fără doar și poate, confruntarea dintre Dortmund și Bayern Munchen atrage toate privirile. Va fi episodul cu numărul 128 din derby-ul Germaniei. Duelul dintre Robert Lewandowski și Erling Haaland este unul de neratat.

Meciuri de cinci stele în Bundesliga, Ligue 1 și La Liga

O luptă crâncenă va fi și în Franța, acolo unde liderul PSG primește vizita lui Rennes. Oaspeții de pe Parc des Princes sunt pe podium și s-au impus, în urmă cu trei luni, în fața starurilor lui Tuchel.

O confruntare interesantă se anunță și în La Liga. Fără victorie de patru etape, Barcelona a ajuns pe locul 12 în clasament. Își poate încheia seria neagră cu Betis, pe Camp Nou. Criticat pentru evoluțiile din ultima perioadă, Lionel Messi se poate revanșa.

"Messi încă are multă calitate, este important în jocul nostru ofensiv. Ştiu că a înscris numai dintr-un penalty şi că suntem obişnuiţi ca el să facă diferenţa, dar continuă să fie un fotbalist decisiv.

Îl văd puternic din punct de vedere emoţional, întotdeauna se bucură de fotbal. Este un campion şi, ca oricine altcineva, mai are şi momente dificile în care mingea nu intră în poartă. Totuşi, este foarte implicat", a declarat Ronald Koeman la conferinţa de presă.

12:02 Etapă decisivă pentru PAOK şi Răzvan Lucescu, în Superliga din Grecia! PAOK – AEK e live în AntenaPLAY, duminică, de la 19:30 11:56 Vladimir Screciu a fost tratat greșit și poate rata EURO 2024! Caz uluitor la Universitatea Craiova. Dezvăluiri și despre Mitriță 11:46 Nico Hulkenberg pleacă de la Haas la finalul sezonului de Formula 1™. Va ajunge la Sauber, din 2025! Anunțul oficial 11:36 Boris Becker a scăpat de faliment 11:14 Gică Hagi și-a anunțat obiectivul, înainte de FCSB – Farul! Pentru ce luptă „marinarii”, la meciul care poate decide campioana 10:35 „Are un caracter prea frumos!” Mihai Stoica nu crede că Risto Radunovic o va trăda pe FCSB! A exclus un nou „caz Bălgrădean” 10:15 Sebastian Vettel a numit cei mai buni piloți de Formula 1™ din istorie! A vorbit și despre cel mai mare rival 9:50 Dinamo – Voluntari LIVE TEXT 20:00. Meci crucial pentru salvarea de la retrogradare! „Câinii” nu își mai permit niciun pas greșit 9:28 „Imediat îl condamnă lumea!” Mihai Stoica sare în apărarea lui Ștefan Târnovanu. Ce a spus despre greșeala portarului 8:52 Denis Alibec e la retrogradare și poate ajunge gratis la FCSB! Anunțul care îi dă speranțe lui Gigi Becali Vezi toate știrile