Foto

Manchester City – Chelsea 0-1 | Imaginile bucuriei cu campionii Europei! Havertz a înjurat în direct! Ironia lui Tuchel: „Am vrut să fim piatra din pantoful lor”

De Antena Sport
Publicat: 30.05.2021, 0:51
Actualizat: 30.05.2021, 2:26

Chelsea a învins-o pe Manchester City cu 1-0 şi a câştigat pentru a doua oară în istorie Champions League. "Nici nu ştiu ce să simt", a spus antrenorul londonezilor, Thomas Tuchel. Eroul finalei, Kai Havertz, nu s-a mai abţinut şi a înjurat în direct. El a oferit una dintre imaginile serii, alături de iubită. Kante a fost declarat omul finalei şi a fost luat pe sus de colegi.

Manchester City - Chelsea 0-1 | Imaginile bucuriei cu campionii Europei / Sursa: Profimedia

Manchester City – Chelsea 0-1 | Imaginile bucuriei cu campionii Europei! Jucătorii lui Tuchel au declanşat fiesta după finala câştigată la Porto.

Thank you @ChelseaFC for putting a smile back on my face 💙 pic.twitter.com/BSiC7MT0xo
— Frank Khalid (@FrankKhalidUK) May 29, 2021

So pleased for all these players who have had to experience two FA cup final defeats!!! Especially pleased for our academy boys 💙 pic.twitter.com/jw6RBaoxGW

Manchester City – Chelsea 0-1 | Imaginile bucuriei cu campionii Europei!

Clasată doar pe locul 4 în Premier League, Chelsea părea să nu aibă nicio şansă contra campioanei Manchester City.

Victoria lui Chelsea a fost adusă de Kai Havertz, neamţul de 21 de ani, care a fost transferat în toamna anului trecut de la Leverkusen, cu 90 de milioane de euro.

Havertz a marcat în minutul 42, după o pasă genială a unui alt puşti, Mason Mount, în vârstă de 22 de ani. Havertz e la primul său gol în Champions League!

Doi nemţi, secretul succesului pentru Chelsea

Havert a fost în culmea fericirii şi a ajuns pe reţelele sociale şi cu interviul de la final.

„- Eşti cel mai scump jucător din istoria lui Chelsea?
– Nu îmi pasă deloc de … ăsta. Tocmai am câştigat …. de finală Champions League”, a răspuns starul lui Chelsea, cu două înjurături în două propoziţii!

El a sărbătorit alături de iubită.

— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) May 29, 2021

Thomas Tuchel, comparație cu finala de anul trecut

Un alt neamţ a fost esenţial pentru Chelsea. De la sosirea lui Tuchel, în ianuarie, Chelsea a reușit 3 victorii contra lui Manchester City. Toate au fost obţinute la limită: 1-0, în Cupa Angliei, 2-1, în Premier League şi 1-0, în finala Champions League.

„Am reuşit! Wow! Nu ştiu ce să simt! Am fost atât de recunoscător să ajung a doua oară în finală (n.r. anul trecut a ratat trofeul cu PSG). M-am simţit diferit. Am fost… cumva. Puteai să simţi că ne apropiem.

Jucătorii au fost determinaţi să câştige. Am vrut să fim o piatra din pantoful lor! A fost un meci intens din punct de vedere fizic, a trebuit să ne ajutăm unul pe celălalt”, a spus Tuchel la microfonul BT Sport.

N’Golo Kante, omul finalei

Considerat unul dintre jucătorii cheie ai echipei, Kante a fost desemnat jucătorul finalei! Francezul a fost ajutat la final de colegi să se odihnească. Zouma l-a luat pe sus!

Chelsea have now played Man City three times since Thomas Tuchel took over as manager:
◉ FA Cup: Chelsea 1-0 Man City
◉ PL: Chelsea 2-1 Man City
◉ UCL: Chelsea 1-0 Man City
A treble over Pep Guardiola in just four months. 🤯 pic.twitter.com/vC3NyT9xKM
— mυѕѕa (@mozyinho) May 29, 2021

Chelsea, regina Europei, este specialista finalelor

Chelsea a câştigat 6 din cele 7 finale europene jucate până acum. De când clubul este patronat de Roman Abramovich, londonezii au luat 4 trofee: Champions League, în 2012 şi 2021, şi Europa League, în 2013 şi 2019.

Singura dată când Chelsea a pierdut o finală a fost în 2008, la penalty-uri împotriva lui Manchester United.

Chelsea a fost susţinută la Porto şi de patronul Roman Abramovich, care s-a bucurat bătând palma cu Andrei Şevcenko, fostul mare fotbalist ucrainean, aflat cu un rând în faţa sa.

Roman Abramovich şi Răzvan Burleanu, în tribune

Roman Abramovich a rămas fără viză şi a fost nevoit să plece din Marea Britanie. El locuieşte la Tel Aviv şi a fost la doar trei meciuri jucate de Chelsea în ultimii trei ani, potrivit The Sun.

Preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, a fost printre cei prezenţi la finala Champions League de la Porto.

Răzvan Burleanu
captură Telekom Sport
N`Golo Kante Balon de Aur
Fotbal extern • 11 iunie, 11:04
N`Golo Kante Balon de Aur! Preşedintele Macron, plecăciune în faţa senzaţionalului Kante! „Este un exemplu”
Erling Haaland
Fotbal extern • 8 iunie, 19:02
Erling Haaland, dorit cu orice preţ de un gigant al Europei! Anunţul momentului în fotbalul mondial: „Va face o ofertă pe care Dortmund nu o poate refuza!”
Thomas Tuchel şi Roman Abramovich, la Porto, după câştigarea Ligii Campionilor de către Chelsea
Fotbal • 4 iunie, 16:31
Thomas Tuchel a semnat un nou contract cu Chelsea. Roman Abramovich l-a „premiat” pentru câştigarea Champions League
Cosmin Natanticu și soția lui dau cărțile pe față, în Jurnal de Asia. “Cu rucsacii ăia în spate, și sete, și foame”
LIVE BLOG EURO 2020 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul European! Grupe, program şi oraşele în care se va juca. Patru partide se dispută la Bucureşti. Marile favorite la câştigarea trofeului
1
15:00 UPDATELIVE BLOG EURO 2020 | Tot ce trebuie să ştii despre Campionatul European! Grupe, program şi oraşele în care se va juca. Patru partide se dispută la Bucureşti. Marile favorite la câştigarea trofeului 14:57 EXCLUSIV AS.ro LIVETene, sfat prețios de la Hagi: ”Doi ani n-am mai ieșit din poartă!” Cum a ratat aprobarea de mașină după ce a luat gol de la Pițurcă în secunda 37 14:21 EXCLUSIV | Gigi Becali a „explodat” după ce a aflat că Hagi a stat la tribuna a doua la Euro 2020! „Aici se vede dorinţa de putere a oamenilor parveniţi. Avem mentalitate de sclavi” 14:20 Euro 2020 | Franţa – Germania, de la 22:00. Campioana mondială şi „Die Mannschaft” îşi măsoară forţele la Munich! Mbappe şi Benzema, faţă în faţă cu Neuer şi Kroos 13:52 Dumitru Dragomir a răbufnit după ce Hagi, Popescu și Munteanu au fost umiliți la Euro 2020: „Eu luam niște haine și le dădeam foc în stadion!” Cine crede că este principalul vinovat 13:36 VIDEOUn altfel de Euro 2020! Recordul lui Pedri, jucătorul de 5 milioane de euro al Barcelonei 12:46 UEFA, gafă de proporţii înainte de Ungaria – Portugalia! Cristiano Ronaldo, „aşteptat” la Bucureşti. Ce a postat forul european înainte de duelul de la Euro 2020 12:25 UEFA Champions League | CFR Cluj – FK Borak Banja Luka, în primul tur preliminar! Când se vor juca meciurile 12:09 Gică Popescu, mesaj categoric după ce şefii de la FRF l-au trimis la tribuna a doua la Euro 2020: „Acestea sunt lucrurile care rămân, care contează cu adevărat!” 11:58 Euro 2020 | Ungaria – Portugalia, 19:00. Cristiano Ronaldo, faţă în faţă cu istoria. Peste 60.000 de fani vor fi în tribunele „Puskas Arena”. Echipele probabile