Mattia Agnese, puștiul de 17 ani care i-a salvat viața unui adversar și a ajuns printre Messi și Lewandowski: ”Ești eroul nostru!”

Gal Dorin Publicat: 18 decembrie 2020, 12:46

Comentarii
Mattia Agnese, puștiul de 17 ani care i-a salvat viața unui adversar și a ajuns printre Messi și Lewandowski: ”Ești eroul nostru!”

Mattia Agnese a câștigat premiul FIFA pentru Fair Play în 2020

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mattia Agnese a câștigat premiul FIFA pentru Fair Play după ce a salvat viața unui adversar căzut pe teren într-un meci din lune ianuarie. Agnese joacă pentru Ospedaletti, un club amator din regiunea italiană Liguria.

”Am văzut că nu respira și l-am pus imediat într-o poziție de siguranță și i-am scos limba pentru a-l ajuta să nu se înece”, a declarat tânărul. 

Mattia Agnese a primit premiul FIFA de la legendarul Ruud Gullit

Mattia Agnese a primit premiul chiar de la legenda lui Milan, Ruud Gullit, care i-a spus și câteva cuvinte frumoase: ”Ești eroul meu, eroul nostru”.

Agnese a declarat că a învățat manevrele salvatoare după ce a urmărit clipuri de prim-ajutor pe platforma Youtube. 

Reclamă
Reclamă

”Câștigătorul premiului FIFA pentru Fair Play, Mattia Agnese, este în mod literal un salvator. La doar 17 ani, aspiră să devină fotbalist și a fost onorat pentru curajul și gândirea sa rapidă atunci când i-a acordat un prim-ajutor esențial unui adversar care își pierduse cunoștința după o ciocnire pe teren”, a fost declarația oficială a forului internațional.

  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe paginile www.as.ro/live și www.as.ro, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale ale emisiunii pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește "U" Cluj să câștige titlul în Liga 1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
9:12

Lovitură pentru Liverpool şi Franţa! Arne Slot, despre accidentarea lui Hugo Ekitike: “Arată rău”

9:08

Mihai Stoica, impresionat de un jucător de la o rivală din Liga 1: “E ireal ce face”

8:57

VIDEOImagini incredibile la Madrid. Cum a fost surprins Diego Simeone după ce a eliminat Barcelona

8:55

“Competiţie pentru trişori!” Cea mai dură reacţie din tabăra Barcelonei, după dubla cu Aletico: “Ruşinos”

8:53

Luis Enrique, replică savuroasă după ce PSG s-a calificat în semifinalele Champions League: “Voi bea o bere rece”

8:34

Anunţul lui Hansi Flick după eliminarea Barcelonei din Liga Campionilor

1 Decizia luată de patronul Mihai Rotaru după eșecul cu Universitatea Cluj 2 Mirel Rădoi pleacă de la FCSB la finalul sezonului! Ce a declanșat conflictul cu Gigi Becali 3 A venit răspunsul de la UEFA, după plângerea depusă de Barcelona la adresa lui Istvan Kovacs 4 Dan Şucu a ales! El e antrenorul cu care atacă titlul cu Rapid în sezonul viitor 5 Reacția lui Gică Popescu după ce Marica s-a plâns că nu a fost consultat în numirea lui Stoican 6 Costel Gâlcă e pe picior de plecare de la Rapid! Dan Şucu va încerca să aducă un antrenor român uriaş!
Citește și