Mircea Lucescu, analizat de maghiari înaintea meciului lui Dinamo Kiev cu Ferencvaros: ”Niciodată nu a refuzat să îmbătrânească”

Gal Dorin Publicat: 28 octombrie 2020, 7:13

Comentarii
Mircea Lucescu, analizat de maghiari înaintea meciului lui Dinamo Kiev cu Ferencvaros: ”Niciodată nu a refuzat să îmbătrânească”

Mircea Lucescu în timpul unei conferințe de presă ca antrenor al lui Dinamo Kiev

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

”A fost un jucător excelent, dar a devenit o legendă vie ca antrenor. A pus Hunedoara pe harta României la fotbal și Donetsk pe cea a Europei. Totuși, nu i-a fost teamă să semneze cu cei mai mari rivali ai clubului său. Miercuri seară, cel mai în vârstă antrenor din istoria Champions League va sta pe banca lui Kiev împotriva lui Ferencvaros, este deschiderea articolului din presa ungară.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mircea Lucescu, poliglotul cu succese în Europa de Est

Mircea Lucescu, ”omul care niciodată nu a refuzat să îmbătrânească”, este descrierea folosită de maghiari. ”Il Luce” este prezentat încă din titlul articolului ca fiind antrenorul care a devenit din ce în ce mai pregătit și mai înțelept odată cu trecerea anilor. Astfel, el compensează lipsa de nume mari de la Dinamo Kiev cu o experiență cu adevărat extraordinară în spate.

”În ciuda dorinței sale de o viață întreagă pentru Vest, a fost capabil să obțină succese mari în Europa de Est. (…) A arătat ce poate să fac la Beșiktaș și în special la Șahtior. Nu a învățat niciodată limba turcă, dar totuși vorbește șapte limbi: română, engleză, spaniolă, italiană, franceză, portugheză și rusă”, este elogiul făcut lui Mircea Lucescu.

Mircea Lucescu și Dinamo Kiev, gata de duelul cu Ferencvaros

În încheiere, este menționată și istoria dintre Mircea Lucescu și Serhiy Rebrov, antrenorul lui Ferencvaros.

”Il Luce” are patru victorii împotriva lui Rebrov și a câștigat ultimele trei întâlniri directe: De două ori în campionatul Ucrainean (ambele cu 3-0) și o dată în SuperCupa Ucrainei cu 2-0, raportează cei de la Nemzeti Sport.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:56 18 aug.

Răzvan Marin și AEK Atena, remiză fără goluri pe terenul lui Levski! Spectacol la Zagreb. Toate rezultatele din play-off-ul UCL

23:22 18 aug.

Decizia luată de FCSB, după răbufnirea lui Octavian Popescu. Anunţul lui Mihai Stoica: „S-a alintat”

22:55 18 aug.

„Sunt mari şanse să se joace acolo”. Ultimele detalii despre stadionul pe care se va disputa derby-ul Dinamo – FCSB

22:34 18 aug.

Jamal Musiala, prima reacție după ce s-a prăbușit, din nou, pe teren: „A devenit o parte din viața mea”

22:11 18 aug.

Rodri, „săgeţi” către Real Madrid. Motivul pentru care a ales să se transfere la Barcelona: „Prima opţiune”

21:45 18 aug.

Adrian Mutu l-a pus la zid pe Octavian Popescu: „Mare fotbalist, dar nu-l ajută mintea! Trebuie luat de urechi”

1 Ce lovitură! Un atacant cu 11 goluri în 10 meciuri vine în Liga 1 2 Singurul jucător criticat de Gigi Becali după victoria dramatică a FCSB-ului: „Vrea să fie şmecher” 3 Jamal Musiala a leșinat din nou! Clipe de coșmar în decurs de câteva zile pentru starul lui Bayern Munchen 4 Foto„Am divorțat de cea mai frumoasă femeie de pe planetă!” Adevărul a ieșit la iveală abia acum! 5 E gata! Ioan Varga renunță la CFR Cluj și a anunțat numele noului președinte: „Mi-a ajuns și m-am săturat!” 6 Mourinho s-a decis: cei 4 jucători „de neatins” de la Real Madrid
Citește și