"După Campionatul European U21, am avut un tricou din partea jucătorilor, cu toate semnăturile, şi l-am purtat, nu exagerez, două zile. Evident, noaptea nu am dormit în el (n.r. zâmbeşte). L-am mai purtat chiar înaintea meciului cu Islanda. Am luat tricoul echipei naţionale în cantonament", a spus Mirel Rădoi, care a trecut între timp la cârma naţionalei mari.
Mirel Rădoi: "Debutul la echipa naţională în faţa a milioane de români a fost ceva unic"
Mirel Rădoi spune că nu există comparaţie între tricoul unei echipei de club şi unul de la echipa naţională şi a povestit ce a simţit la prima convocare.
"Am avut o discuţie cu cineva şi m-a întrebat: 'Nu te-ai gândit, primind tricoul echipei naţionale că vrei să fii şi titular?' Şi am zis: 'Nu, este un obiectiv intermediar. Pentru început vreau doar să îmbrac tricoul echipei naţionale, apoi voi munci ca să fiu titular'. Debutul la echipa naţională în faţa a milioane de români a fost ceva unic", a mai declarat Rădoi pentru FRF TV.
Mirel Rădoi a jucat trei meciuri pentru naţionala de tineret, la care a debutat în 1998. Din 2000 până în 2010, a adunat 67 de meciuri şi 2 goluri în tricoul primei reprezentative.
- Mirel Rădoi are 40 de ani
- El a jucat 67 de meciuri la echipa naţională
- Campionatele Europene de tenis de masă sunt exclusiv pe AntenaPLAY, în perioda 12-19 octombrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- “Ne jigneşte” Gabi Balint, supărat şi el pe Mircea Lucescu! Ce l-a deranjat la selecţionerul naţionalei
- Vlad Dragomir, în formă maximă după prestația din meciul cu Austria! Reușită de senzație pentru Pafos
- Reacţia lui Bogdan Andone după penalty-ul anulat din meciul Farul – FC Argeş 0-0
- Farul – FC Argeș 0-0. Constănțenii ajung la cinci etape consecutive fără victorie în Liga 1
- Reacţia lui Mihai Stoica după ce UEFA i-a şters FCSB-ului Cupa Campionilor din palmares!