Moment controversat în Ligă. Starurile lui Guardiola au îngenuncheat, dar reacţia adversarilor a fost surprinzătoare. Motivul invocat

Gal Dorin Publicat: 28 octombrie 2020, 8:06

profimediaimages

Jucătorii lui Manchester City îngenunchează, în timp ce fotbaliștii lui Marseille rămân în picioare înainte meciului direct din Champions League

• Jucătorii lui Manchester City au îngenuncheat înainte de începerea meciului
  • Jucătorii lui Olimpyque Marseille au rămas în picioare

Înainte de fluierul de început, jucătorii lui Manchester City au îngenuncheat în sprijinul mișcării Black Lives Matter, așa cum a devenit deja o modă și aproape o cerință în Premier League și peste ocean. Fotbaliștii lui Olympique, în schimb, au rămas în picioare la mijlocul terenului și au așteptat ca adversarii lor să se ridice.

Gestul a provocat on val de reacții pe internet, iar sensibilitatea problemei a făcut ca o lămurire să apară aproape imediat.

Cei de la Get French Football News au subliniat că tradiția îngenuncherii înaintea meciului nu a fost implementată în Franța, astfel că fotbaliștii lui Marseille nu au știut ce să facă.

Un alt zvon a fost că jucătorii francezi au optat pentru un minut de tăcere în memoria lui Samuel Paty, un profesor ucis într-o atac terorist de săptămâna trecută, raportează cei de la Sportbible.

Ar trebui să fie convocat Ianis Hagi la EURO 2024 dacă nu va juca la Alaves în următoarea perioadă?

10:08 „Ce nu a luat Ianis de la Gică Hagi?” Gică Craioveanu nici nu a stat pe gânduri: „N-are cum să o aibă!” 9:29 Modul incredibil prin care avocaţii încearcă să îl scape pe Mario Iorgulescu de condamnarea de 13 ani şi 8 luni de închisoare 9:26 Bernadette Szocs, după victoria uriaşă cu Adriana Diaz, de la Incheon: „Dacă voi juca aşa, va urma un alt rezultat mare” 9:05 Carlos Alcaraz, eliminat de Grigor Dimitrov din sferturile turneului de la Miami! Principalul favorit a fost spulberat de bulgar 8:43 Schimbări uriașe la FCSB. Cinci jucători, gata să plece de la echipa lui Gigi Becali chiar dacă vor câștiga titlul 8:42 Andrei Nicolescu a anunţat măsuri dure după ce Dinamo va juca 4 meciuri cu porţile închise: „Ca la aeroport!” 8:32 VIDEOEliza Samara a făcut show în ultimele două puncte ale meciului cu Wang Yidi. A fost aplaudată şi de adversara de la Incheon 8:30 VIDEOBernadette Szocs – Adriana Diaz 3-0. Bernie, victorie uriaşă şi calificare în sferturile WTT Champions Incheon 2024 7:50 VIDEOEliza Samara – Wang Yidi 1-3, live în AntenaPLAY. Românca a jucat senzaţional, dar s-a oprit în optimi la WTT Champions Incheon 28
mart.
23:35
Simona Halep nu va participa la Stuttgart! Anunţul organizatorilor turneului din Germania
Haaland la FC Barcelona poate fi transferul bombă din fotbalul mondial
Fotbal extern • 26 mart., 16:48
Haaland la FC Barcelona poate fi transferul bombă din fotbalul mondial! Anunţul făcut de spanioli
Manchester City, acord total pentru transferul "noului Lionel Messi"
Fotbal • 25 mart., 13:20
Manchester City, acord total pentru transferul „noului Lionel Messi”. Puştiul de 14 ani a mai fost dorit de Real Madrid şi Bayern
Liga Campionilor • 15 mart., 14:04
Cotele pentru câştigarea Champions League, după tragerea la sorţi a sferturilor de finală! Real Madrid, văzută cu a treia şansă
Real Madrid - Manchester City, "şocul" din sferturile Champions League
Liga Campionilor • 15 mart., 13:37
Real Madrid – Manchester City, „şocul” din sferturile Champions League! Pep Guardiola revine pe Santiago Bernabeu
Delegarea lui Istvan Kovacs în Europa League a încins spiritele: "A fost catastrofal"
Europa League • 12 mart., 17:06
„Amintiri neplăcute”. Delegarea lui Istvan Kovacs în Europa League a încins spiritele: „A fost catastrofal”