Andrei Cristea nu a mai dorit să rămână la Poli Iaşi. Despărţirea a fost anunţată oficial, astăzi, pe contul de Facebook al clubului moldovean. Cristea a semnat cu CS Mioveni.
Andrei Cristea a reziliat contractul cu Poli Iaşi
„Am respectat dorința lui Andrei de a mai juca fotbal în prima ligă. El rămâne un reper în istoria recentă a fotbalului ieșean și va avea, oricând, ușa deschisă la clubul din Copou. Îi dorim mult succes în noul sezon!”, a transmis Florin Briaur, managerul general al Politehnicii Iași.
Andrei Cristea, peste 200 de meciuri la Poli Iaşi
Andrei Cristea a evoluat de peste 200 de ori în tricoul Politehnicii, în mai multe perioade. Pentru echipa din Copou a marcat 66 de goluri în meciurile oficiale. Atacantul originar din Bacău are peste 400 de jocuri în prima ligă din România.
În vârstă de 37 de ani, Cristea are în palmares două titluri de campion al României, obţinute cu FCSB, în 2005 şi 2006. El a cucerit şi Supercupa României, cu Dinamo, în 2012.
Cristea a adunat 10 meciuri la echipa naţională, între 2003 şi 2010. La începutul acestui an, Andrei Cristea a fost şi antrenor la Poli Iaşi, pentru doar patru meciuri.
- Andrei Cristea are 37 de ani
- El a marcat 66 de goluri la Iaşi
- Marele Premiu al Italiei se vede LIVE în AntenaPLAY, în perioada 4-6 septembrie
- Campionatul European de volei feminin va fi LIVE în AntenaPLAY, în perioada 21 august – 6 septembrie
- Fabrizio Romano a anunţat transferul lui Bradley Barcola la Liverpool! Suma e uriaşă
- Cristiano Bergodi transferă la Universitatea Cluj portar de 1,97 metri. Şi Juventus l-a avut pe listă
- Cu cine l-a înlocuit Daniel Bîrligea pe Gigi Becali. Cine sunt magnaţii care deţin Frosinone
- Nu FCSB, Rapid sau Universitatea Craiova! Adrian Mutu a numit singurul „brand adevărat” din fotbalul românesc
- Matteo Guendouzi, prima reacţie după ce a provocat o bătaie generală la finalul meciului Lyon – Fenerbahce































