NEWS ALERT | UEFA a anunțat decizia în cazul scandalului de rasism de la Paris! ”Investigația s-a terminat!” Ce se va întâmpla cu Sebastian Colțescu și Octavian Șovre

Antena Sport Publicat: 11 februarie 2021, 11:26

Comentarii
NEWS ALERT | UEFA a anunțat decizia în cazul scandalului de rasism de la Paris! ”Investigația s-a terminat!” Ce se va întâmpla cu Sebastian Colțescu și Octavian Șovre

Sebastian Colțescu, declarat nevinovat de UEFA

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Conform raportului UEFA, Sebastian Colțescu și Octavian Șovre nu au folosit insulte rasiste.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Din probele video şi audio disponibile, s-a stabilit că domnii Colţescu şi Şovre au folosit expresiile în limba română „negrul ăla” şi „ăla negru”, care în engleză sunt traduse „the black one”, pentru a-l identifica pe antrenorul secund al lui Basaksehir, domnul Webo.

Conform raportului lingvistic, expresiile româneşti „negrul ăla” şi „ăla negru” nu au conotaţii peiorative sau negative.

Cele mai relevante dicţionare englezeşti stabilesc explicit că termenul „negru” folosit ca adjectiv, aşa cum rezultă din expresiile româneşti menţionate mai sus, nu este ofensator. 

Mai mult, cuvântul „negru” este utilizat la scară largă de organizaţiile anti-rasiste şi de milioanele de adepţi ai acestora tocmai pentru a combate rasismul”, sunt concluziile raportului UEFA, conform Prosport.

Reclamă
Reclamă

UEFA îi consideră nevinovați pe Colțescu și Șovre

Astfel, expresiile „negrul ăla” şi „ăla negru”, deşi ar putea fi considerate drept controversate în contextul în care erau spuse şi din cauza foneticii similare dintre cuvântul „negru” din română şi termenul peiorativ englezesc „negro”, nu pot fi percepute ca discriminatorii sau rasiste. În consecinţă, nu constituie conduită sancţionabilă.

În fine, remarca domnului Buruk nu poate fi considerată discriminatorie, deoarece este o opinie sau o sugestie către arbitrul de rezervă, pentru ca termenii folosiţi de acesta ar putea fi  evitaţi în contexte precum competiţiile UEFA. În consecinţă, nu se vor lua măsuri disciplinare împotriva domnului Buruk.

În baza celor de mai sus, inspectorul de etică şi disciplină desemnat consideră că investigaţia asupra unui posibil comportament rasist sau discriminatoriu al domnilor Colţescu, Şovre şi Buruk s-a terminat, fără a fi nevoie de luarea unor măsuri disciplinare pentru încălcarea articolelor din legile UEFA”, se mai arată în raportul UEFA.

Reclamă
  • AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va trece FCSB de Auda după 2-3 în tur?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:59

Mihai Stoica nu a avut milă de adversarii FCSB-ului: „Slabi, bezmetici”! Ce trebuie să facă roş-albaştrii ca să se califice

22:59

Gest incredibil al lui Adrian Mititelu în ziua în care FCU Craiova revine în fotbal!

22:33

”Ucigașul” FCSB-ului a semnat cu Dinamo! Lovitură de proporții dată de ”câini”

22:20

Dawa ia peste picior FK Auda înainte de meciul decisiv: „Nu cred că este la nivelul nostru”

21:57

VIDEOMomente de coșmar pentru colegul lui Darius Olaru! Jefuit în plină zi de cinci indivizi. Ce obiecte i-au furat

21:44

„Asta vrea Gigi” Mihai Stoica a dat detalii despre atacantul dorit de Becali la FCSB!

1 FotoPrezentatorea TV a arătat mai mult decât și-ar fi dorit, chiar în direct! „O mică problemă cu rochia” 2 Oficial. Universitatea Craiova l-a cedat pe căpitanul naţionalei României 3 „Mi se pare inuman!” Andrei Nicolescu, uluit de transferul FCSB-ului! Mihai Stoica i-a dat imediat replica: „Suntem la alt nivel” 4 Dramă în fotbal: fostul jucător de la Real Madrid a murit la 44 de ani 5 Cât se termină Universitatea Craiova – Levski Sofia! Englezii au anunțat scorul exact și ce echipă merge mai departe 6 Situaţie hilară pentru Craiova lui Mihai Rotaru! S-a trezit cu o cerere de insolvenţă pentru o datorie făcută de Adrian Mititelu
Citește și