Închide meniul

Nico Williams, unul din starurile naţionalei Spaniei, e fanul lui Gică Hagi: “Am studiat multe videoclipuri ca să învăţ ceva de la el”

Valentin Pîrcălabu Publicat: 28 noiembrie 2024, 10:40

Comentarii
Nico Williams, unul din starurile naţionalei Spaniei, e fanul lui Gică Hagi: Am studiat multe videoclipuri ca să învăţ ceva de la el

Nico Williams a dezvăluit că este fanul lui Gică Hagi | Profimedia

Nico Williams, unul din starurile naţionalei Spaniei, a dezvăluit că este fanul lui Gică Hagi. Starul spaniol a spus că a studiat multe videoclipuri cu “Regele” pentru a se inspira în carieră.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Alături de Lamine Yamal, Nico Williams a fost unul din jucătorii exponenţiali a Spaniei şi a contribuit din plin la succesul de la EURO. Jucătorul de 22 de ani a dezvăluit că unul din jucătorii de la care s-a inspirat este Gică Hagi. Fotbalistul celor de la Bilbao este cotat, în prezent, la 70 de milioane de euro.

Nico Williams a dezvăluit că este fanul lui Gică Hagi

”Da, îl cunosc pe Gică Hagi, tatăl lui Ianis care a jucat la Alaves. Am studiat multe videoclipuri cu el ca să-i înțeleg stilul de joc și, de ce nu, ca să învăț ceva de la el. Ar fi un vis frumos să câștig Europa League alături de Athletic Bilbao. Echipă avem, potențial avem pentru Europa League mai ales pentru că finala se joacă pe stadionul nostru. Când vine vorba de echipa Spaniei, mai este până la Mondial, dar grupul este fantastic și de asemenea putem câștiga și Cupa Mondială.

Sentimentele sunt întotdeauna importante. Se vede faptul că avem o prietenie strânsă prin ceea ce arătăm când jucăm împreuă. Acest lucru se vede și la echipa de club cu fratele mele, iar Lamine e tot ca un frate pentru mine”, a spus Nico Williams pentru digisport.ro.

Gică Hagi, singurul român care a fost aproape de Balonul de Aur

Gică Hagi a rămas singurul român care a fost aproape de Balonul de Aur! „Regele” putea pune mâna pe marele trofeu în anul 1994, după un Campionat Mondial de excepție. La Mondialul din Statele Unite ale Americii, România s-a oprit în sferturile de finală. „Generația de Aur” a fost „trimisă acasă” de Suedia, în sferturile de finală, după un 2-2 și 4-5, la loviturile de departajare.

Reclamă
Reclamă

Chiar Gică Hagi a dezvăluit, în urmă cu ceva timp, că meciul cu Suedia a fost unul decisiv și în cursa pentru „Balonul de Aur”.

„Regele” a dezvăluit că un oficial UEFA i-a transmis, la momentul respectiv, că, în cazul în care România o elimina pe Suedia, Balonul de Aur i-ar fi revenit lui.

„Înaintea meciului cu Suedia, din sferturi, a venit la mine un oficial FIFA și mi-a spus că, dacă reușim să ne batem și să ne calificăm, voi lua Balonul de Aur.

Reclamă

Pe locul doi ar fi fost Romario, pe trei Stoichkov și Baggio”, spunea, în trecut, Gică Hagi.

Balonul de Aur din 1994 a fost câștigat, în cele din urmă, de Hristo Stoichkov, din Bulgaria, țară care a pierdut finala mică, în fața Suediei (scor 0-4), la Campionatul Mondial din Acel an. Gică Hagi a încheiat „cursa” pentru marele trofeu pe locul al 4-lea.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
11:40
Câte bilete s-au vândut la meciul România – Canada? Anunţul făcut de FRF
11:27
UPDATERomânia – Canada LIVE VIDEO (21:00, Antena 1 și AntenaPLAY). Continuă drumul spre World Cup pentru „tricolorii” lui Lucescu
11:21
Rapid pregăteşte încă un transfer pe final de mercato! Giuleştenii mai au trei zile la dispoziţie
10:27
Lionel Messi, anunţ-şoc: “Nu cred că voi mai juca la încă o Cupă Mondială”
10:00
EXCLUSIVDecizia care poate fi decisivă luată de Mircea Lucescu la naţionala României
9:59
Sancţiuni uriaşe după imaginile şocante din America de Sud: “Fotbalul a pierdut, iar violenţele au câştigat”
1 Mircea Lucescu a numit jucătorul care are „ușa închisă” la echipa națională: “Prefer să nu-l mai chem” 2 Spania a dat recital cu Bulgaria. Germania, eșec cu Slovacia. Rezultatele serii din preliminariile CM 2026 3 “E ultimul preţ” Suma pe care i-a cerut-o Neluţu Varga lui Gigi Becali, pentru un nou transfer de la CFR la FCSB 4 Dinamo Kiev, reacție fermă după scandalul uriaș provocat de Vladislav Blănuță în Ucraina: „Greșeli din trecut” 5 Mesajul transmis de Vladislav Blănuță, după scandalul provocat în Ucraina. Ce a postat Dinamo Kiev 6 Dinamo a „pus ochii” pe un fundaș de la CFR Cluj! Anunțul lui Andrei Nicolescu: “Suntem interesați”
Citește și