Închide meniul

Nicolas Popescu merge cu România la Euro U19! Mesaj superb al lui Gică Popescu. „La fel ca mine!”

Alexandru Ivan Publicat: 28 martie 2022, 20:01

Reclamă
Nicolas Popescu merge cu România la Euro U19! Mesaj superb al lui Gică Popescu. „La fel ca mine!

Antena Sport

România U19 s-a calificat la Campionatul European din 2022. Din echipa tricolorilor mici face parte și Nicolas Popescu, fiul lui Gică Popescu. „Baciul” a avut un mesaj superb după uriașa performanță.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Amintiri. La fel ca mine, Nico va merge la un Campionat European U19. Sâmbătă, echipa națională Under 19, din care face parte și fiul meu, Nicolas, a obținut o superbă calificare la turneul final al Campionatului European. Meciul care avea să însemne calificarea s-a disputat contra Croației, chiar țara gazdă a grupei de la Turneul de Elită.

Nicolas Popescu, la Euro U19! Mesaj superb al lui Gică Popescu

Nico a intrat pe teren în minutul 28. Mi-am adus aminte cu emoție de calificarea pe care am obținut-o cu echipa națională la aceeași categorie de vârstă la Campionatul European din 1986. Eram căpitan de echipă într-o generație în care-i aveam colegi, între alții, pe Prunea, Dan Petrescu și Ovidiu Sabău.

Calificarea de sâmbătă a fost cu atât mai frumoasă pentru noi, cu cât de la Farul au mai jucat Gabriel Dănuleasa, Luca Andronache și Răzvan Tănasă. Iar din lotul care a obținut calificarea au mai făcut parte Dan Sârbu, Ștefan Bodișteanu și Eduard Radaslavescu, care au lipsit la acest meci din motive medicale. Felicitări, copii! Succes la vară, la turneul final din Slovacia!”, a scris Gică Popescu, pe Facebook.

Reclamă
Reclamă

România U19 s-a calificat la EURO 2022

Tricolorii au câştigat matematic grupa 7 a Turului de Elită, înainte să joace ultimul meci cu Islanda.

Islandezii aveau nevoie de victorie cu Georgia pentru a spera la calificare, dar au obţinut doar un rezultat de egalitate, 1-1. Astfel, tricolorii vor fi prezenţi la turneul ce se va desfăşura în perioada 18 iunie – 1 iulie 2022.

România a învins în Grupa 7 Georgia, cu 5-1 şi Croaţia, cu 2-1. Tricolorii merg la Euro, acolo unde participă cele mai bune 8 formaţii din Europa la acest nivel de vârstă. Competiţia se va disputa în Slovacia.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi Real Madrid încă o "remontada" în Liga Campionilor, după 0-3 cu Arsenal?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:20

EXCLUSIVSurpriza lui Mircea Lucescu! Tricolorul urmărit înainte de Austria-România: „E în vederile mele”

23:07

Marius Măldărășanu, anunțul momentului despre viitorul lui Ianis Stoica: „Cu siguranță, va pleca în vară!”

22:54

Mihai Stoica, dezvăluiri despre Dennis Politic! I-a găsit deja postul la FCSB: „Îmi place, vom juca la 3 zile”

22:27

Hermannstadt – Petrolul 1-1! Ianis Stoica a dat lovitura în prelungiri. Gloria Buzău – Poli Iași 0-1

22:04

EXCLUSIV„Să mergem la Mondiale!” Dezvăluiri din interiorul echipei! Mircea Lucescu, talismanul naţionalei

21:57

EXCLUSIV„Se va bate la titlu!” Foștii jucători de la Rapid au încredere în echipa lui Marius Șumudică!

1 I-a spulberat visul lui Istvan Kovacs, după Rangers – Bilbao: „Sunt şanse foarte mici ca el să mai arbitreze” 2 EXCLUSIVLovitură pentru Mirel Rădoi! Ştefan Baiaram forţează transferul de la Universitatea Craiova 3 Ce se întâmplă cu Sorin Costreie după scandalul din FCSB – U Cluj? Anunţul CCA 4 Alexandru Cicâldău a câştigat procesul! Suma uriaşă pe care o are de primit de la Konyaspor 5 Nota primită de Ianis Hagi după Rangers – Bilbao 0-0 6 Gigi Becali, anunţ înainte de Universitatea Craiova – FCSB: „Suntem în formulă completă”
Citește și