Închide meniul

Nu-i campion și aici! Lewis Hamilton a dat în judecată o companie de ceasuri pentru numele său. Decizia luată de Uniunea Europeană

Gal Dorin Publicat: 24 noiembrie 2020, 7:37

Comentarii
Nu-i campion și aici! Lewis Hamilton a dat în judecată o companie de ceasuri pentru numele său. Decizia luată de Uniunea Europeană

Lewis Hamilton a pierdut procesul pentru dreptul la numele său împotriva companiei cu același nume

Compania 44IP condusă de pilotul britanic a intentat un proces împotriva faimosului fabricant de ceasuri cu argumentul că numele ar fi fost adoptat ”cu rea credință”. În mod ironic, compania Hamilton produce ceasuri sub această marcă înregistrată încă din 1982.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Lewis Hamilton, respins de Uniunea Europeană

Numită după numărul purtat în timpul curselor de șoferul Mercedes, 44IP a încercat să impună marcă înregistrată pentru numele de ”Lewis Hamilton” pentru o gamă variată de produse din domeniul ceasurilor și bijuteriilor, anunță englezii de la Daily Mail.

Faimosul fabricant a atacat însă această decizie, iar Biroul pentru Proprietate Intelectuală al Uniunii Europene i-a dat însă dreptate. 

”Nu există niciun drept natural pentru ca o persoană să își aibă propriul nume folosit ca marcă înregistrată atunci când acest lucru ar leza drepturile altora”, a fost hotărârea oficialilor.

Lewis Hamilton, cavaler al Imperiului Britanic

Ce onoare pentru Lewis Hamilton! Pilotul va primi titlul de cavaler al Imperiului Britanic. Asta după ce a egalat performanţa uimitoare a lui Michael Schumacher şi a câştigat pentru a 7-a oară Campionatul Mondial de Formula 1.

Reclamă
Reclamă

Conform Daily Mail, Hamilton va fi decorat de Anul Nou, de către Regina Elisabeta a II-a. Înainte ca acest lucru să se întâmple, comisia care se ocupă cu aceste propuneri a stabilit faptul că afacerile lui Lewis sunt legale.

Pilotul a fost anchetat după ce şi-a înregistrat un avion personal în Insula Man, un paradis fiscal. El a economisit astfel 3,7 milioane de euro din acele taxe pe care urma să le plătească. Avionul a costat 18.5 milioane de euro. Totuşi, oficialităţile au stabilit că "manevra" este legală.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ar trebui păstrat Dennis Politic la FCSB?
Loading ... Loading ...
Citește și:
14:33
FC Argeș – Hermannstadt LIVE SCORE (17:00). Ambele echipe au nevoie disperată de puncte
14:33
Miodrag Belodedici a numit principalele două favorite în lupta la titlu: “Ele au şanse mari”
14:14
UPDATEPlecare de la Dinamo, înaintea derby-ului cu Universitatea Craiova. Anunțul oficial al clubului
14:11
Răzvan Burleanu, anunţ despre înlocuirea lui Mircea Lucescu la naţională. Când se ia decizia finală: “Suntem pregătiţi”
13:42
Ministrul Apărării, fake news despre Steaua: “Buget mai mare decât al tuturor echipelor din Liga 1 la un loc”
13:12
Rapid – Petrolul LIVE TEXT (20:00). “Primvs derby” în Giuleşti. Echipa lui Gâlcă poate urca pe primul loc
1 Salariu dublat pentru un titular de la FCSB, după victoria cu Botoșani. Anunțul lui Gigi Becali: „Asta e promisiunea” 2 Dennis Politic pleacă de la FCSB, dar rămâne în Liga 1! Echipa cu care va semna 3 BREAKING NEWSAdrian Mititelu a câștigat procesul pentru palmaresul Universității Craiova! Lovitură pentru Rotaru 4 FotoAfacerea uriaşă pe care Gigi Becali se chinuie să o vândă de ani buni: “M-am gândit să îi dau în judecată” 5 Destinaţie surpriză pentru portarul FCSB. Gigi Becali îşi dă acordul: “Eu spun că vrea” 6 Daniel Bîrligea, “interzis” după FCSB – Botoşani 2-1. Ce s-a întâmplat la Arena Naţională
Citește și