Comunitatea autonomă din nordul Spaniei are deja o Federație de Fotbal (EFF) și se pare că aceasta este foarte aproape de a obține aprobarea UEFA și FIFA pentru a fi inclusă în competiții alături de toate celelalte echipe.
Președintele Federației Basce: ”Mai trebuie să ne fie acceptată cererea”
Președintele Federației basce, Luis Mari Elustondo, s-a arătat optimist într-un interviu realizat la Radio Euskadi.
”Avem un mandat, mai trebuie încă să ne fie acceptată cererea de cei de la UEFA. Ne temem că momentan ar fi puțin negativ răspunsul, dar trebuie doar să insistăm.
Se pare că este un acord preliminar între guvernul Basc și guvernul Spaniei pentru a deschide prezența echipelor de sport din Țara Bascilor către majoritatea competițiilor internaționale.
Suntem siguri că UEFA ca recunoaște problema și o va lăsa la competența Federației Spaniole”, a declarat Elustondo conform celor de la Mundo Deportivo.
Entrevista completa a Luis Mari Elustondo, presidente de la @EFF_FVF: "Hay un preacuerdo entre gobiernos para abrir nuestras selecciones en el ámbito oficial e internacional"#BatzenGaituelako#EuskalSelekzioahttps://t.co/fCoPy79WrX
— Fuera de Juego (@fueradejuegoRE) November 17, 2020
Țara Bascilor joacă deja meciuri amicale
Naționala Țării Basce are deja meciuri amicale disputate, chiar dacă nu este momentan acceptată în competițiile oficiale.
Ultimul amical jucat a fost cel cu Costa Rica pe 16 noiembrie, câștigat de basci cu scorul de 2-1.
În cazul unui răspuns pozitiv de la forurile internaționale, naționala Țării Basce ar putea chiar să debuteze în preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2022.
De precizat că există mulți jucători valoroși de această naționalitate, mai ales cei care evoluează la Athletic Bilbao. Asier Illarramendi (cotat la 12 milioane de euro), Inaki Williams (cotat la 30 de milioane de euro), Iker Muniain (14 milioane de euro), sunt toți fotbaliști care ar putea evolua sub noua emblemă.
- Europa, aproape de o nouă echipă națională
- Negocierilor sunt în desfășurare
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Cota lui Dennis Politic, în scădere. Cât a ajuns să valoreze mijlocașul după ce a semnat cu FCSB
- „Zile decisive”. Echipa aflată în pole-position pentru transferul lui Radu Drăgușin. Anunț de ultim moment
- Cristi Chivu, lăudat de un rival din Serie A: „Și-a pus amprenta, echipa e puternică”
- Gigi Becali, ultimatum pentru doi jucători de la FCSB: „Dacă nu se ridică, hai, la revedere!”
- Probleme pentru Horațiu Moldovan. Transferul în Italia a intrat în impas































