Închide meniul

Octavian Şovre, în pericol pentru un autograf cerut lui Erling Haaland. "Riscă să fie suspendat". Decizia pregătită de UEFA din cauza arbitrului român

Antena Sport Publicat: 8 aprilie 2021, 10:45 / Actualizat: 24 mai 2022, 23:16

Comentarii
Octavian Şovre, în pericol pentru un autograf cerut lui Erling Haaland. "Riscă să fie suspendat". Decizia pregătită de UEFA din cauza arbitrului român

Octavian Şovre ar putea fi suspendat de UEFA pentru autograful cerut lui Erling Haaland

“Oficialul care i-a cerut un autograf lui Erling Haaland riscă să fie suspendat”, au titrat jurnaliştii de la The Times. Mai mult, aceştia consideră că forul european va transmite noi recomandări arbitrilor pentru ca asemenea episoade să nu se mai repete.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Octavian Şovre ar putea fi suspendat pentru că a cerut autograf lui Erling Haaland

“UEFA este pregătită să-şi consolideze indicaţiile oferite arbitrilor. Aceştia nu ar trebui să ceară autografe jucătorilor şi tricouri semnate cluburilor, după ce un oficial de meci din România a fost filmat în timp ce îi cere să semneze un cartonaş galben după înfrângerea lui Borussia Dortmund contra lui Manchester City.

Octavian Şovre este probabil să suporte consecinţe pentru abordarea sa asupra lui Haaland, în sensul viitoarelor delegări făcute de UEFA”, au mai scris jurnaliştii britanici, care subliniază că arbitrilor le este permis să accpete mici cadouri, precum tricouri sau fanioane, dar nu să le ceară.

De asemenea, The Times atrage atenţia că Şovre s-a aflat în atenţia UEFA şi pentru scandalul rasist de la PSG-Başakşehir, când asistenul român a pronunţat cuvântul “negru” în timp ce se referea la Pierre Webo, secundul echipei turce.

Octavian Şovre: “Lionel Messi mi-a semnat 9 cartonaşe, nu unul”

Şovre a declarat deja că se teme să nu fie sancţionat, dar se referea la declaraţiile oferite în presa internaţională, lucru interzis fără acceptul UEFA.

Reclamă
Reclamă

Arbitrul asistent din România a spus că a obţinut peste 250 de semnături de la sportivi celebri. El a precizat că în acest mod ajută asociaţia S.O.S. Autism Bihor.

“O situație aparte este cea a lui Lionel Messi. Cu el am dialogat mai mult pe această temă. M-a ascultat și atunci când a aflat despre ce este vorba, mi-a semnat 9 cartonașe, nu unul. Vă dați seama că nu i-aș fi cerut așa ceva, dar el a fost impresionat atunci când i-am spus despre oamenii care vor beneficia de pe urma acestor semnături”, a spus Şovre pentru playsport.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va prinde FCSB Conference League la finalul sezonului?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:03
Barcelona – Atletico Madrid 3-0. Trupa lui Diego Simeone s-a calificat în finală după un meci de infarct
23:52 3 mart.
Como – Inter 0-0. Remiză fără goluri pentru echipa lui Cristi Chivu. Calificarea în finală se joacă la Milano
23:30 3 mart.
Schimbare majoră la Rapid, determinată de ratarea play-off-ului de către FCSB: “Ţin să anunţ suporterii”
22:48 3 mart.
“Ne-am ocupat, am vorbit cu domnul Şucu” Anunţul lui Angelescu după ce Keita a fugit de la locul accidentului!
22:45 3 mart.
Kader Keita n-a scăpat după ce a fugit de la locul accidentului! Fotbalistul Rapidului a fost reţinut
22:29 3 mart.
Reacţia lui Rodrygo după ce a aflat că va rata Cupa Mondială din 2026!
1 Condiţia pe care Adrian Ilie i-a pus-o lui Gigi Becali pentru a veni la FCSB: “Doar aşa îl ajut” 2 Valeriu Iftime a anunţat ce antrenor vrea să aducă la Botoşani în locul lui Leo Grozavu: “Este pe listă” 3 Ce mesaj i-a putut da Gigi Becali lui Mirel Rădoi pentru a-l convinge să revină la FCSB: “Bă, nebunule” 4 Scandal uriaş la Rapid! Un jucător al giuleştenilor a lovit o femeie cu maşina! Riscă închisoarea 5 A scos FCSB din play-off şi acum regretă. Preşedintele clubului uriaş a dat cărţile pe faţă 6 Andrei Borza a semnat! Anunţul momentului la Rapid
Citește și