Închide meniul
Foto

Olga Carmona a marcat în finala Cupei Mondiale şi şi-a ridicat tricoul! Au apărut controverse uriaşe, după gestul ibericei

Iulian Focșăneanu Publicat: 20 august 2023, 16:47

Olga Carmona a marcat în finala Cupei Mondiale şi şi-a ridicat tricoul! Au apărut controverse uriaşe, după gestul ibericei

Olga Carmona, gest neaşteptat după ce a marcat împotriva Angliei / Profimediaimages

Olga Carmona este eroina Spaniei după ce a marcat în finala Cupei Mondiale şi şi-a ridicat tricoul. Jucătoarea în vârstă de 23 de ani a înscris singurul gol al confruntării cu Anglia şi a fost desemnată MVP-ul finalei. I-a adus reprezentativei ţării sale, în premieră, cel mai râvnit trofeu al fotbalului feminin.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

De 13 ani nu mai înscrisese, într-o finală de Campionat Mondial, un reprezentant al Spaniei. Olga a repetat, la Sydney, în faţa a peste 75.000 de fani, performanţa lui Andres Iniesta. A stârnit însă controverse după ce a punctat.

Olga Carmona a marcat în finala Cupei Mondiale şi şi-a ridicat tricoul

Sportiva legitimată la Real Madrid a marcat în minutul 29, cu o execuţie imparabilă. Imediat după şi-a ridicat tricoul, pentru a arăta un mesaj care a stârnit mari controverse. Momentul a fost comentat imediat pe reţelele sociale.

Ştie cineva ce era scris pe tricoul Olgăi Carmona?“, “E vreun cunoscător de limbă spaniolă care poate să îmi spună ce înseamnă cuvântul scris pe tricoul ei?” au fost comentariile au devenit virale.

Pe tricoul purtat sub echipamentul de joc al ibericei era scris “Merchi“. Jurnaliştii de la mundodeportivo.com anunţă că mesajul era în memoria mamei uneia dintre cele mai bune prietene, care şi-a pierdut viaţa de curând.

Reclamă
Reclamă

Această victorie o dedic mamei uneia dintre cei mai buni prieteni de-ai mei. O dedic întregii familii şi cu toată dragostea mea“, a spus Olga la finalul meciului.

Jucătoarea Realului a fost decisivă pentru Spania la Cupa Mondială. Carmona a înscris şi în disputa din semifinale câştigată în faţa Suediei, scor 2-1. A reuşit golul victoriei în minutul 89!

Reclamă

Spania este noua campioană mondială la fotbal feminin!

Spania a cucerit titlul mondial la fotbal feminin, după ce s-a impus în ultimul act al turneului final organizat de Australia şi Noua Zeelandă în faţa Angliei. Ibericele s-au impus cu 1-0, graţiei golului marcat de Olga Carmona în minutul 29.

În minutul 66, Spania a avut şansa de a majora diferenţa. După o lungă analiză VAR, ibericele au primit lovitură de la 11 metri, pentru henţul comis de Keira Walsh în suprafaţa de pedeapsă.

Jennifer Hermoso şi-a asumat răspunderea pentru executarea loviturii de la 11 metri, dar cea mai bună marcatoarea din istoria Spaniei nu a reuşit să o învingă pe Mary Earps.

Anglia a încercat să revină în partidă şi să se folosească de ratarea de la 11 metri a lui Jennifer Hermoso, dar trupa pregătită de Sarina Wiegman nu a reuşit să înscrie, iar campioana europeană din urmă cu un an a pierdut marea finală în faţa Spaniei.

Spania, echipă marcată de scandalul dintre selecţionerul Jorge Vilda şi jucătoare, a încheiat turneul final cu o singură înfrângere, în faţa Japoniei (0-4), în ultimul meci din faza grupelor.

Din grupa Spaniei au mai făcut parte Costa Rica şi Zambia, iar noua campioană mondială s-a impus cu 3-0, respectiv 5-0.

În optimi, Spania a trecut de Elveţia cu 5-1, în timp ce în sferturile cu Olanda a avut nevoie de 120 de minute pentru a câştiga cu 2-1. În semifinale, Spania a învins Suedia cu 2-0.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
23:44 2 iun.

Florin Pîrvu, după ce Voluntari a ratat Liga 1: “Nu-l felicit în niciun caz pe Adrian Mihalcea”

23:23 2 iun.

FotoAdrian Mihalcea, în lacrimi după ce Unirea s-a salvat de la retrogradare! Gesturile făcute de antrenor

23:18 2 iun.

Culisele mutării lui Denis Alibec la FCSB! Gică Popescu a dezvăluit de ce Farul l-a cedat pe atacant

23:16 2 iun.

Adrian Mihalcea s-a dezlănţuit: “Aroganţa se plăteşte” + Şi-a anunţat plecarea de la Slobozia

22:53 2 iun.

Unirea Slobozia rămâne în Liga 1! Echipa lui Adrian Mihalcea a învins Voluntari la loviturile de departajare!

22:27 2 iun.

Alexander Bublik s-a calificat în premieră în sferturi la un turneu de Grand Slam!

1 “Sunt prieten cu Gigi Becali!” Patronul de la Metaloglobus, revoltat după promovare: “Taxele mele se duc la Steaua” 2 EXCLUSIVCând revine Ianis Hagi! Se recuperează la Mogoşoaia alături de naţionala României 3 Max a dat chix la final! Concluzia lui Adrian Georgescu, după Marele Premiu al Spaniei 4 VIDEOLewis Hamilton, dărâmat după Marele Premiu al Spaniei: “Cea mai proastă cursă! Zero lucruri pozitive” 5 Neluţu Varga se ia la întrecere cu Gigi Becali! Jucătorul care e aproape de a semna cu CFR Cluj 6 Plecări pe bandă rulantă de la Universitatea Craiova! Mirel Rădoi a renunţat la doi jucători în două ore
Citește și