Născut la Buenos Aires, Suveranul Pontif este un pasionat al fotbalului. S-a şi întâlnit cu Maradona, la Vatican, înaintea unui meci al legendelor disputat pe Stadio Olimpico din Roma.
Papa Francisc: "Maradona a încântat milioane de oameni"
"L-am întâlnit pe Diego Armando Maradona la un 'meci pentru pace', în 2014. Îmi amintesc cu plăcere tot ce a făcut Diego pentru Scholas Occurrentes, Fundaţia care are grijă de nevoiaşii din întreaga lume. Pe teren, Maradona era un poet, un mare campion care a încântat milioane de oameni din Argentina şi Napoli. Era şi o persoană delicată", a declarat Papa Francisc într-un interviu acordat pentru Gazzetta dello Sport.
Maradona a scris istorie în Italia. A ajutat-o pe Napoli să câştige două titluri (1987, 1990), Cupa UEFA (1989), Cupa Italiei (1987) şi Supercupa (1990). În semn de recunoştinţă, autorităţile au schimbat numele stadionului din San Paolo în Diego Maradona.
În Argentina, fanii lui El Pibe D'Oro au înfiinţat "Biserica Maradoniană". Sunt mii de adepţi care l-au venerat şi au considerat sfântă ziua în care Maradona s-a născut.
Papa Francisc, abonat al lui Boca Juniors
Suveranul Pontif este membru cotizant la San Lorenzo, dar în luna decembrie a devenit şi abonat al celor de la Boca Juniors. Clubul a semnat un parteneriat cu Fundaţia Pontificală "Scholas Occurrences", care administrează o reţea de centre educaţionale. Fundaţia a fost lansată când Papa Francisc era arhiepiscop al capitalei argentiniene.
"Este o mare mândrie că Papa Francisc are cardul său Boca şi că a primit un tricou cu numele lui", a transmis preşedintele lui Boca, Jorge Ameal.
- Diego Maradona a murit la vârsta de 60 de ani
- Ce a spus Suveranul Pontif despre fostul star al fotbalului
- Franţa - Anglia, finala mică a Campionatului Mondial, e duminică, de la ora 00:00, în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Spania - Argentina, finala Campionatului Mondial 2026 e duminică, de la ora 22:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Situația a scăpat de sub control! Cât au ajuns să coste biletele la finală, după ce s-au calificat Spania și Argentina
- Flavius Stoican revine pe bancă, după despărțirea de Farul: „Sunt apreciat de acești oameni”
- Ce pedeapsă riscă Jude Bellingham, după ce şi-a lovit adversarul la finalul meciului Anglia – Argentina 1-2
- Mihai Rotaru a refuzat două milioane de euro pentru un titular de la Universitatea Craiova. Suma cerută
- Chelsea și-a pus toată Anglia în cap! Postarea a fost ștearsă imediat, după revolta fanilor: „Dezgustător”































