Kosovo – România LIVE VIDEO | Naţionala gazdelor este mai valoroasă pe hârtie decât cea a noastră. Potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.com, naţionala statului Kosovo este cotată la puţin peste 100 de milioane de euro, în timp ce naţionala României e evaluată cu 17 milioane de euro mai puţin. Kosovo – România e LIVE exclusiv pe Antena 1 şi în AntenaPLAY vineri, de la 21:45.
Evaluarea este făcută în condiţiile în care România are 26 de jucători în lot, iar naţionala statului Kosovo are 24, notează frf.ro.
Kosovo – România LIVE VIDEO | Naţionala gazdelor, mai valoroasă pe hârtie decât cea a noastră!
România se află mult mai sus în clasamentul FIFA faţă de naţionala lui Kosovo. România e pe locul 46 în clasamentul FIFA, iar Kosovo e pe locul 107.
Din grupă, România este cotată mai sus decât toate echipele, cu excepţia Elveţiei. Elveţia a pe locul 12 în clasamentul FIFA, Israel e pe locul 78, iar Belarus pe locul 98.
România se află pe locul 2 în grupa I de calificare la Campionatul European 2024. Tricolorii au maximum de puncte din primele două jocuri. Adversara României de vineri se află pe locul 3, cu 2 puncte din 2 meciuri.
Kosovo – România LIVE VIDEO | Danny Makkelie va arbitra partida
Kosovo – România LIVE VIDEO | Olandezul Danny Makkelie va arbitra partida pe care naţionala de fotbal a României îl va disputa în deplasare cu Kosovo, vineri, pe Stadionul ”Fadil Vokrri” din Prishtina, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024, a anunţat UEFA pe site-ul său.
Arbitri asistenţi au fost delegaţi Hessel Steegstra şi Jan de Vries, iar al patrulea oficial va fi Sander van der Eijk.
Delegat UEFA a fost nominalizat belgianul Jean Paul Mievis, iar observator UEFA pentru arbitri va fi croatul Vlado Svilokos.
