Liverpool a confirmat oficial: Fenway Sports Group (FSG) a confirmat că a vândut un pachet minoritar către un consorțiu din care face parte și al treilea cel mai bogat om din lume, Jeff Bezos, cel care are o avere de 271 de miliarde de dolari.
Este pentru prima dată când Jeff Bezos este implicat în lumea sportului.
30% din Liverpool ajunge pe mâna lui Bezos
Mutarea a fost anunțată oficial pe site-ul clubului.
„Liverpool a fost întotdeauna construit având în vedere mai mult decât un singur sezon și luând decizii care țin cont de interesele clubului pe termen lung. Această abordare continuă să atragă interesul unor investitori și oameni de afaceri respectați din întreaga lume.
Pe măsură ce am analizat această oportunitate, a devenit clar că Amit și consorțiul împărtășesc filosofia noastră pe termen lung și înțeleg ceea ce face ca Liverpool să fie un club atât de special. Experiența și perspectiva lor vor completa fundația solidă care există deja, iar noi așteptăm cu nerăbdare să lucrăm împreună” a declarat președintele lui FSG, Mike Gordon.
Din consorțiu care a cumpărat o treime din club face parte Amit Bhatia, fostul patron de la Queens Park Rangers, cel care deținde 1892 Holdings. Implicarea lui Bezos vine prin intermediul unui fond de investiții pe care îl deține, K5 Sports. Lui Bhatia și Bezos li se alătură și cofondatorul Facebook, Eduardo Saverin.
„Suntem extrem de mândri să investim în Liverpool Football Club și să facem acest lucru alături de FSG. Avem cel mai mare respect și admirație pentru FSG în calitate de proprietar și pentru tot ceea ce a realizat la Anfield.
Să fim primiți ca parteneri într-un club de o asemenea anvergură este un privilegiu uriaș. Facem această investiție pentru că avem o încredere profundă în Liverpool și în conducerea sa și așteptăm cu nerăbdare să sprijinim succesul continuu al clubului în anii care vor urma” spune Amit Bhatia pentru site-ul lui Liverpool.
Reacția suporterilor lui Liverpool
Deși impactul unei asemenea tranzacții ar fi unul semnificativ, în special pentru compania care deține Liverpool, Fenway Sports Group, cea care ar avea astfel fonduri pe care să le investească în club, Spirit of Shankly ridică semne de întrebare cu privire la viitorul pe termen mediu și lung al clubului.
„În urma primelor informații privind o posibilă vânzare a unei participații la LFC, Spirit of Shankly a transmis clubului, la sfârșitul lunii iulie, o solicitare de informații suplimentare și de clarificări cu privire la ce ar însemna o astfel de vânzare, în cazul în care aceasta s-ar concretiza.
«Am întrebat: când estimează proprietarii că ar putea finaliza o eventuală vânzare? Ce vor primi cumpărătorii în schimb: locuri în consiliul de administrație, un anumit nivel de implicare în modul în care este controlat clubul, atât în afara, cât și pe teren, dividende sau alte beneficii financiare? Este vorba despre o etapă dintr-un plan mai amplu de vânzare sau despre o tranzacție singulară? Care este motivul pentru care FSG ia în considerare o astfel de vânzare? Ce verificări sunt efectuate în privința potențialilor investitori/proprietari? Ne referim aici la planurile lor, motivele pentru care vor să cumpere participația și implicarea lor în sport sau în alte afaceri.
Am solicitat, de asemenea, o întâlnire și am reiterat faptul că, având în vedere evenimentele care au dus la achiziționarea clubului de către FSG, problema proprietății și a modului în care clubul este administrat, cu punerea pe primul loc a intereselor lui LFC și ale suporterilor săi, este fundamentală pentru noi toți.
Cele mai recente informații, potrivit cărora ar urma să fie vândută o participație de 30%, precum și faptul că a fost format un consorțiu pentru achiziționarea acesteia, sunt importante. Proprietatea și modul în care este administrat clubul nostru reprezintă o chestiune esențială pentru SOS și pentru toți suporterii.
Am văzut tranzacții similare la alte cluburi, care au dus la schimbări importante în modul în care acestea sunt conduse și în gestionarea activității fotbalistice, generând decizii și comportamente pe care mulți dintre noi nu și-ar dori să le vedem la Liverpool” au transmis suporterii lui Liverpool.
- Manchester City a refuzat o nouă ofertă din partea Barcelonei pentru Rodri. Ce sumă au oferit catalanii
- N-a durat mult! Reacția fanilor lui Liverpool, după anunțul că Jeff Bezos va deveni acționar: „Am transmis clubului!”
- Motivul incredibil pentru care Erling Haaland nu poate fi căpitanul lui Manchester City: „La naiba”
- Jeff Bezos, la un pas să cumpere o parte din FC Liverpool! Sky Sports confirmă: tranzacția e iminentă
- Mari bătăi de cap pentru Iraola! Cel mai bun jucător al lui Liverpool în presezon nu poate juca următoarele 6 luni
































