Newcastle a făcut show cu Tottenham în doar jumătate de repriză! „Coțofenele” au înscris 5 goluri în primele 21 de minute. Rușine istorică pentru Spurs

Sebastian Cristian Publicat: 23 aprilie 2023, 18:07

Newcastle a făcut show cu Tottenham în doar jumătate de repriză! Coțofenele” au înscris 5 goluri în primele 21 de minute. Rușine istorică pentru Spurs

Începe revoluția la Newcastle

Jucătorii lui Newcastle / Profimedia

Newcastle a făcut show cu Tottenham în doar jumătate de repriză! „Coțofenele” au înscris 5 goluri în primele 21 de minute, lăsându-i fără replică pe londonezi. Scorul final a fost 6-1 pentru gazde.

Joelinton, Murphy și Isak, ultimii doi cu o „dublă” fiecare, au reușit să stabilească un rezultat greu de crezut. După doar 21 de minute, tabela de pe St James Park arăta un neverosimil 5-0 pentru „coțofene”. Harry Kane a înscris pentru Tottenham în repriza secundă, în timp ce Wilson a marcat și el pentru „coțofene”.

Doar Manchester City a reușit să înscrie 5 goluri într-un timp mai scurt decât Newcastle. Se întâmpla în 2019, atunci când „cetățenii” marcau de 5 ori în 19 minute împotriva celor de la Watford.

De asemenea, acest meci a consemnat mai multe premiere. A fost pentru prima dată când Newcastle a înscris 5 goluri în prima repriză a unui meci de Premier League. Totodată, a fost pentru prima dată când Tottenham a încasat 5 goluri în prima repriză a unui meci de Premier League.

Mikel Arteta, reacţie emoţionantă după Arsenal – Southampton 3-3: „Este clar, îi iubesc!”. Cum arată clasamentul în Premier League

Mikel Arteta a avut o reacţie emoţionantă după Arsenal – Southampton, scor 3-3, primul meci al etapei a 32-a din Premier League. „Tunarii” s-au încurcat, pe teren propriu, cu ultima clasată din campionatul Angliei. Chiar şi aşa, antrenorul londonezilor a ţinut să îşi felicite jucătorii.

Carlos Alcaraz a marcat pe Emirates după numai 27 de secunde. A profitat de o eroare colosală făcută de portarul lui Arsenal, Ramsdale. Şi fostul jucător al „tunarilor”, Theo Walcott, a marcat în primul sfert de oră. Southampton a condus cu 2-0 şi 3-1, dar a plecat cu un singur punct.

Mikel Arteta a oferit primele declaraţii după a treia remiză la rând în Premier League. Este în faţa marelui derby cu Manchester City, care poate conta decisiv în lupta pentru câştigarea titlului.

„Evident, sunt nemulțumit de rezultat. Ne-am făcut meciul dificil, dar greșelile fac parte din fotbal. Pentru modul în care am reacționat, îmi iubesc jucătorii mai mult ca oricând. A fost un final de meci incredibil, trebuia să câștigăm. Ne-am creat multe ocazii de gol, dar nu am reușit, suntem dezamăgiți din acest punct de vedere. Nu putem să primim trei goluri acasă. Dacă primește trei goluri în Premier League, e foarte greu să câștigi un meci.

Această echipă tânără a reacționat într-un mod incredibil, spiritul pe care l-au arătat, a fost o plăcere să privești. Mesajul este clar: îi iubesc! Avem acest spirit de luptă care ne poate ajuta în orice meci.

Trebuie să reducem erorile din apărare, e clar. Obiectivul nostru a devenit mai greu, dar abia aștept meciul cu Manchester City, e genul de meci pe care abia aștepți să-l joci. Trebuie să mergem și să câștigăm, pentru că miza este uriașă. Asta e frumusețea fotbalului, sunt sigur că va fi o deplasare incredibilă la Manchester, dar vom fi pregătiți”, a declarat Mikel Arteta pentru Sky Sports, citat de digisport.ro.

• Newcastle a făcut show cu Tottenham în doar jumătate de repriză
  • „Coțofenele” au înscris 5 goluri în primele 21 de minute

23:57
PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale
18
23:50
„Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali
18
23:45
„Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!”
18
23:38
„Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1!
18
23:14
Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale
18
23:12
„Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei
18
22:47
Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!”
18
22:41
„E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv
18
21:55
„Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB
18
21:43
Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90