Darwin Nunez (22 ani) a fost prezentat oficial la Liverpool. Gruparea de pe Anfield a organizat un o prezentare de cinci stele pentru noul star ajuns sub comanda lui Jurgen Klopp. În urma transferului, Benfica a dat un „tun” financiar de 100 de milioane de euro.
Iniţial, Liverpool a oferit 70 de milioane de euro. Lusitanii au refuzat, iar finalista Champions League a revenit cu varianta de a achita pe loc 75 de milioane de euro, sumă la care se adaugă 25 de milioane de euro după îndeplinirea a unor diferite obiective.
Update: Liverpool l-a prezentat oficial pe Darwin Nunez. Atacantul transferat de la Benfica va purta numărul 27 la gruparea de pe Anfield.
Suits you, @Darwinn99 👌 #DarwinDay pic.twitter.com/XafeGoE8bR
— Liverpool FC (@LFC) June 14, 2022
𝐃𝐀𝐑𝐖𝐈𝐍 2️⃣7️⃣#DarwinDay pic.twitter.com/q1QEOle0V4
— Liverpool FC (@LFC) June 14, 2022
Darwin Nunez, prezentat oficial la Liverpool
Welcome to the Reds family, @Darwinn99 😁🔴#DarwinDay pic.twitter.com/ggSyONbUJb
— Liverpool FC (@LFC) June 14, 2022
Cele două părţi au ajuns la o înţelegere, iar vulturii au făcut anunţul oficial, prin intermediul unui comunicat de presă.
Official and here we go confirmed!Darwin Núñez, new Liverpool player on a permanent deal from Benfica. 🚨📑 #LFC
Benfica statement confirms “deal now signed for €75m fee plus add-ons to reach €100m package”.
Núñez will sign until 2028, medical today.
Never been in doubt. pic.twitter.com/DEroWLCBH7
— Fabrizio Romano (@FabrizioRomano) June 13, 2022
