Pep Guardiola l-a “înțepat” pe Jose Mourinho: “Cheltuie foarte mulți bani și nici măcar nu joacă în Champions League”

Cosmin Cioboată Publicat: 7 mai 2022, 19:52

Comentarii
Pep Guardiola l-a înțepat pe Jose Mourinho: Cheltuie foarte mulți bani și nici măcar nu joacă în Champions League

Pep Guardiola și Jose Mourinho, în timpul unui meci / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Pep Guardiola l-a “înțepat” pe Jose Mourinho, referitor la sumele astronomice cheltuite de cluburile din Europa. Managerul lui Manchester City l-a dat ca exemplu negativ pe tehnicianul de la AS Roma, supranumit “The Special One”.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Pep Guardiola nu s-a putut abține și a avut o remarcă ironică la adresa fostului său rival din campionatul Spaniei, Jose Mourinho, în prezent la AS Roma.

Pep Guardiola l-a “înțepat” pe Jose Mourinho: “AS Roma nici măcar nu joacă în Champions League”

Manchester City a ratat dramatic finala UEFA Champions League, în fața lui Real Madrid. Multe voci l-au criticat pe Guardiola pentru că n-a reușit să ducă echipa în ultimul act, în ciuda investițiilor colosale făcute în transferuri.

Guardiola s-a apărat la ultima conferință de presă și a arătat cu degetul către AS Roma, echipa pregătită de Mourinho. “The Special One” a lăudat la scenă deschisă Real Madrid, după ce “galacticii” au eliminat Manchester City.

“Real Madrid? Un club pe care mereu o să îl am în inimă! Marele Real, marele Carletto, ce meci a făcut cu City! Să vedem dacă putem câștiga finala”, a spus, joi seară, Jose Mourinho.

Reclamă
Reclamă

Replica lui Pep Guardiola n-a întârziat să apară:

“Mi-e foame de succese și înțeleg că oamenii de aici (n.r. – de la Manchester City) sunt obsedați de UEFA Champions League. În ziua în care o să o câștigăm, toți vor spune că am câștigat pentru că am cheltuit foarte mulți bani.

Așa cum acum mă critică pentru faptul că nu câștig trofeul Champions League, deși am investit foarte mult. Dar nu e vorba doar de bani, iar suporterii și mulți din acest fenomen nu înțeleg asta. Roma cheltuie foarte mulți bani și nici măcar nu joacă în Champions League.”, a spus Pep Guardiola, citat de Sky Sport Italia.

Reclamă

Pep Guardiola nu a mai vorbit cu jucătorii săi după Real Madrid – Manchester City 3-1

Real Madrid era condusă cu 0-1 de Manchester City în minutul 89 și avea nevoie de două goluri pentru a împinge meciul în prelungiri. Fix asta s-a întâmplat. Rodrygo, de nicăieri, a făcut „dubla” în decurs de 90 de secunde. În prelungiri, Benzema a marcat golul decisiv din penalty.

“Nu am vorbit cu jucătorii deloc, niciun cuvânt nu poate ajuta. Este doar o chestiune de timp, trebuie să dormim cât mai bine și să ne gândim la următorul obiectiv. Am senzația că cei din Abu Dhabi care au cumpărat acest club și au investit în aceste facilități și jucători incredibili, ca multe alte cluburi din lume, au făcut asta nu doar pentru a câștiga Liga Campionilor.

Clubul nu mi-a cerut niciodată să câștig vreun titlu, mi-a cerut să joc cât mai bine, să concurez cu toate echipele din Anglia și din Europa. Este complet opusul a ceea ce cred oamenii. Poate că nu sunt suficient de bun pentru a ajuta echipa să câștige Champions League. Nimeni nu știe ce s-ar fi întâmplat cu alți jucători sau manageri”, a spus Pep Guardiola, la conferința de presă dinaintea următorului meci al lui Manchester City din Premier League, cu Newscastle.

Manchester City nu a câștigat vreodată trofeul UEFA Champions League, deși a investit miliarde de euro în transferurile de jucători. Cu Guardiola, cetățenii au fost cel mai aproape în 2021, când au pierdut finala, cu Chelsea.

Pe de altă parte, în Anglia, City se luptă să câștige al patrulea titlu în Premier League din ultimii cinci ani. În această perioadă, echipa lui Guardiola a câștigat o Cupă a Angliei, patru Cupe ale Ligii și două Supercupe.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să-l înlocuiască pe Zeljko Kopic la Dinamo?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
19:01

Mirra Andreeva, mesaj special după finala Roland Garros: “Pot să fiu dificilă uneori”

19:00

Mesajul Soranei Cîrstea, după ce Mirra Andreeva a câștigat Roland Garros: “Copilă…” A bătut-o şi pe ea în sferturi

18:51

Maja Chwalinska i-a făcut pe toţi să râdă după finala de la Roland Garros: “Mirra e de vină!”

18:20

Kimi Antonelli: “A fost un tur magic pentru mine!” A încheiat cu cel mai bun timp calficările la Marele Premiu de la Monaco

18:19

E gata! Manchester United a bătut palma cu înlocuitorul lui Casemiro şi face primul transfer al verii

18:10

VIDEOKimi Antonelli, pole-position în Marele Premiu de la Monaco. Dezamăgire pentru Charles Leclerc

1 UPDATEAjunge Marius Şumudică la CFR Cluj? Anunţul clar făcut de Neluţu Varga 2 Cele două transferuri cerute de Zeljko Kopic la Dinamo, înainte de plecare: „De acolo a plecat discuția” 3 Dosar penal și permis suspendat pentru antrenorul din Liga 1! A fost depistat beat la volan 4 Sepsi negociază pentru primul transfer al verii! Nou-promovata vrea un fost jucător de la Universitatea Craiova 5 Din Liga 2 direct în Champions League! Lovitură pentru FCSB 6 “A semnat!”. Gigi Becali, anunțul momentului la FCSB
Citește și