Pep Guardiola se plânge de rivalele din Premier League. Antrenorul lui Manchester City a vorbit despre audierea „cetăţenilor” privind cele 115 de acuzaţii.
Antrenorul spaniol este de părere că rivalele din Premier League abia aşteaptă ca „cetăţenii” să fie sancţionaţi.
Pep Guardiola se plânge de rivalele din Premier League: „Asta e sigur”. Ce a spus despre procesul lui Manchester City
Managerul Pep Guardiola spune că rivalii din Premier League ai grupării Manchester City vor să vadă clubul pedepsit pentru presupuse încălcări ale regulilor financiare, relatează BBC, potrivit news.ro.
Guardiola spune că este bucuros că audierea privind cele 115 acuzaţii împotriva celor de la City va începe luni.
City a fost acuzată şi trimisă la o comisie independentă în februarie 2023, în urma unei investigaţii de patru ani. Se presupune că City a încălcat regulile financiare ale Premier League între 2009 şi 2018.
City neagă ferm toate acuzaţiile.
Javier Tebas, preşedintele La Liga din Spania, este un critic îndelungat al lui City, deţinut de City Football Group, susţinut de autorităţile din Abu Dhabi, şi i-a acuzat în repetate rânduri – împreună cu PSG, susţinut de Qatar – de a fi un club de stat şi de „dopaj financiar”.
Tebas spune că a vorbit cu multe cluburi din Premier League şi crede că acestea doresc să-i vadă pe actualii campioni pedepsiţi.
