Închide meniul

Radu Drăguşin, umplut de sânge în Everton – Tottenham! Fundaşul naţionalei, faultat dur într-un meci de coşmar

Viviana Moraru Publicat: 19 ianuarie 2025, 17:03

Comentarii
Radu Drăguşin, umplut de sânge în Everton – Tottenham! Fundaşul naţionalei, faultat dur într-un meci de coşmar

Radu Drăguşin, faultat dur în Everton - Tottenham/ Colaj Capturi Digi Sport

Radu Drăguşin a fost faultat dur în duelul dintre Everton şi Tottenham, din etapa a 22-a din Premier League. Fundaşul naţionalei a fost umplut de sânge, după un duel cu Dominic Calvert-Lewin.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În minutul 41, Radu Drăguşin s-a prăbuşit pe gazon şi a avut nevoie de îngrijiri medicale. Fundaşul naţionalei a fost lovit la arcada ochiului drept, fiind plin de sânge.

Radu Drăguşin, faultat dur în Everton – Tottenham

În timpul unui duel aerian, Dominic Calvert-Lewin l-a lovit cu cotul pe Radu Drăguşin. Fundaşul naţionalei nu a putut continua partida, deoarece ca urmare a loviturii încasate, avea nevoie de îngrijiri.

Radu Drăguşin a fost faultat de Dominic Calvert-Lewin
Radu Drăguşin a fost faultat de Dominic Calvert-Lewin, în Everton – Tottenham/ Captură Digi Sport

Fundaşului naţionalei i-a fost aplicat un bandaj pe arcada dreaptă, pentru a i se opri sângerarea. Ca urmare a faultului dur comis, Dominic Calvert-Lewin a primit cartonaş galben.

Drăguşin a putut continua partida, după ce a primit îngrijiri. Fundaşul naţionalei a avut o intervenţie salvatoare, după o lovitură liberă a lui Everton. Tarkowski a reluat cu capul spre poarta lui Tottenham, însă fundaşul naţionalei a respins din faţa porţii.

Reclamă
Reclamă

Everton a marcat golul trei la câteva minute distanţă după această fază. Archie Gray, fundaşul central al lui Tottenham, a fost autorul unui autogol în al şaptelea minut al prelungirilor. Spurs a avut o repriză de coşmar pe Goodison Park, tânărul stopperul al lui Ange Postecoglou “punctând” în încercarea de a respinge lovitura de cap a lui Tarkowski.

Englezii l-au făcut praf pe Radu Drăguşin, după ce a fost „spectator” la golurile marcate de Everton cu Tottenham

Englezii l-au făcut praf pe Radu Drăguşin, după ce fundaşul român a fost „spectator” la golurile primite de Tottenham, în duelul cu Everton de pe Goodison Park. Fanii lui Spurs nu au avut milă de stopperul naţionalei României.

Everton a deschis scorul, în partida din etapa a 22-a din Premier League, încă din minutul 13. Dominic Calvert-Lewin a punctat superb, cu un şut din marginea careului.

Reclamă

Atacantul englez a primit o pasă perfectă de la Idrissa Gueye. Radu Drăguşin venise în întâmpinarea senegalezului, însă fără să-l atace pe acesta. Balonul a ajuns la Calvert-Lewin, care l-a driblat spectaculos pe Archie Gray, stopperul de 18 ani al celor de la Tottenham, şi a înscris în cele din urmă.

Ulterior, în minutul 30, Everton şi-a mărit avansul pe tabela de marcaj. Ndiaye a marcat, chiar de lângă Radu Drăguşin. Nici de această dată, fundaşul naţionalei nu a reuşit să-l oprească pe jucătorul lui David Moyes, care a înscris fără emoţii cu un şut din interiorul careului.

Fanii lui Tottenham au răbufnit imediat pe reţelele de socializare, după ce au văzut cum s-au distrat jucătorii de la Everton cu apărarea lui Spurs. Suporterii l-au criticat pe Radu Drăguşin pentru lipsa de reacţie.

„Trimite-ţi-l înapoi la Genoa”, „Ne luptăm la retrogradare”, „Un fotbalist horror”, „Sper să fie vândut la vară, nu-l mai pot privi jucând”, şi „Nici nu poate să paseze” au fost doar câteva dintre comentariile acide făcute de fanii lui Tottenham, pe X.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va califica FCSB în play-off sezonul acesta?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:29
Daniel Pancu, discurs despre situația lui Ciprian Deac: „Deciziile antrenorului nu se discută niciodată”
18:24
Englezii au aflat motivul pentru care Tottenham nu l-a lăsat pe Radu Drăgușin să plece. Transferul la AS Roma a picat
18:23
Rapid – Metaloglobus, 20:00, LIVE TEXT. Giuleştenii pot urca pe primul loc în Liga 1. Echipele de start
18:18
LIVE SCOREFarul – Hermannstadt 0-1. Ianis Zicu, duel cu Dorinel Munteanu. Eduard Florescu deschide scorul
17:55
Udinese – Inter 0-1. Echipa lui Cristi Chivu și-a mărit avansul în fruntea clasamentului
17:45
Probleme pentru Barcelona. Raphinha ar putea rata următorul meci din La Liga
1 Prima “victimă” a lui Gigi Becali după FC Argeş – FCSB 1-0: “Reziliem contractul! N-am nevoie de aşa ceva” 2 Constantin Budescu a dat verdictul despre lupta la titlu: “Nu o să le stea nimeni în cale” 3 Gigi Becali, prima reacție după ce a aflat că Rapid îl transferă pe Olimpiu Moruțan: „Și eu l-am vrut” 4 Gigi Becali și-a distrus jucătorii, după FC Argeș – FCSB 1-0. Ce le-a reproșat patronul campioanei 5 Cele două mutări anunțate de Gigi Becali la FCSB, după înfrângerea cu FC Argeș: „Vor veni amândoi” 6 Suma uriaşă donată de Gigi Becali călugărilor de pe Muntele Athos: “Va fi sfânt! Rămâne în istorie”
Citește și