„Sunt un geniu!” Pep Guardiola, reacție savuroasă după derby-ul Chelsea – Manchester City 0-1

Alexandru Ivan Publicat: 6 ianuarie 2023, 9:56

„Sunt un geniu! Pep Guardiola, reacție savuroasă după derby-ul Chelsea – Manchester City 0-1

Pep Guardiola

Pep Guardiola, în timpul unui meci / Profimedia

Pep Guardiola a avut o reacție savuroasă după derby-ul Chelsea – Manchester City 0-1. Antrenorul catalan a amuzat pe toată lumea la conferința de presă.

Guardiola a fost întrebat despre schimbările efectuate în repriza secundă, care s-au dovedit decisive. Doi dintre jucătorii introduși după pauză, Grealish și Mahrez, au creat golul care i-a adus victoria lui City. Astfel, Pep Guardiola s-a declarat „un geniu”!

Pep Guardiola, reacție savuroasă după Chelsea – Manchester City 0-1

Sunt un geniu. La ultima conferință de presă, am fost întrebat de ce am făcut primele schimbări abia în minutul 87 în meciul cu Everton. Am luat notițe și m-am gândit la asta. Toți antrenorii vor să facă schimbări prin care să aducă un plus echipei.

Uneori, vezi că echipa ta joacă bine, dar e în dezavantaj pe tabelă, te gândești că nu are rost să faci schimbări”, a spus Guardiola, citat de as.com.

Manchester City, victorie crucială cu Chelsea

Golul lui City a fost semnat de Ryad Mahrez, în minutul 63, dintr-o centrare a lui Jack Grealish. Fotbalistul algerian a reluat în plasa porții mingea care s-a scurs prin careul lui Chelsea, profitând de ezitarea porarului Kepa.

Gazdele au trimis mingea în bară în minutul 44, când Chukwuemeka a fost aproape să îl învingă pe Ederson. În repriza secundă a fost rândul lui City să lovească bara, la lovitura de cap a lui Ake, din minutul 51.

Cum arată clasamentul în Premier League

Meciul s-a încheiat cu victoria lui Manchester City, scor 1-0, care a ajuns la 39 de puncte, la cinci lungimi de liderul Arsenal. Chelsea se află pe poziţia a 10-a, cu 25 de puncte.

23:55
VIDEORafa Mujica, un nou gol în AntenaPLAY. Atacantul dorit de Gigi Becali a marcat în Rio Ave – Arouca 1-1, din Liga Portugal
19
23:47
„E incredibil” Ce a remarcat Mihai Stoica la Gică Hagi după Farul – CFR Cluj 5-1
19
23:40
Formula 1: Cursa de sprint a Marelui Premiu al Chinei, LIVE pe Antena 3 CNN și LIVE STREAM în AntenaPLAY (06:00)
19
23:32
„Ce ar spune Dan Petrescu după ce aţi primit 5 goluri de la Farul?” Cristi Manea a cedat şi şi-a anunţat plecarea de la CFR Cluj
19
23:30
Palermo – Parma 0-0 în AntenaPLAY. Dennis Man şi Valentin Mihăilă s-au întrecut în ratări!
19
23:23
Mario Camora, devastat după Farul – CFR Cluj 5-1! Mesaj dur către colegi: „Să le fie ruşine tuturor, să nu ieşim din casă”
19
23:07
Gică Hagi a dezvăluit de ce a renunţat la Constantin Budescu: „Ştie că e un hotel frumos la Mamaia!”. Anunţ după Farul – CFR 5-1
19
22:59
Răspunsul lui Louis Munteanu atunci când a fost întrebat de interesul FCSB-ului şi al Rapidului! Ce a spus vedeta lui Gică Hagi
19
22:46
Ionuţ Cojocaru, noul star al lui Gică Hagi. „Dublă” şi assist în Farul – CFR Cluj 5-1: „Un meci formidabil! Asta trebuie să fac”
19
22:33
Farul a ajuns pe locul 2 în Liga 1, CFR Cluj a căzut pe 4 după umilinţa de la Ovidiu! Cum arată acum clasamentul în play-off