Radu Drăguşin a fost dorit de echipe din Bundesliga şi Premier League, dar a ales să rămână la Juventus, club căruia i-a mulţumit pentru că a crezut mereu în el.
Radu Drăguşin a avut o prima reacție după ce a semnat un nou contract cu Juventus
”Eram foarte nerăbdător să semnez noul contract cu echipa care a crezut mereu în mine. În primul rând, vreau să mulțumesc familiei care a fost mereu alături de mine și tuturor persoanelor care m-au ajutat în fiecare zi să mă îmbunătățesc. Acum este timpul să demonstrez că merit această încredere. Forza Juve”, a transmis Radu Drăguşin pe contul său de Instagram. A primit 20 de mii de aprecieri într-o singură oră.
Radu Drăguşin a semnat cu Juventus până în 2025
Juventus a anunţat semnarea noului acord pe contul oficial de Twitter şi a transmis un mesaj amplu.
“Este o aventură care a început în vara anului 2018. Radu Drăgușin, născut în 2002, avea doar 16 ani când Juve l-a luat în echipă. După un sezon, a făcut imediat saltul de la Under 17 la Primavera, cu antrenorul Zauli.
Apoi a venit saltul definitiv în lumea profesioniștilor – echipa Under 23 – unde a intrat în apele sale, înainte de a face cel mai mare pas din carieră: debutul în prima echipă. Astăzi, Radu Drăgușin și-a pus semnătura pe un viitor care va fi vopsit în alb și negru, după ce și-a reînnoit contractul până la 30 iunie 2025.
Puterea, fiabilitatea și o mare personalitate sunt doar trei dintre caracteristicile care i-au permis lui Radu Drăgușin să crească exponențial în ultimele sezoane. De la sosirea sa la Juventus, în sezonul 2018/2019, drumul său a fost un salt continuu în categorie. De la Under 17 la aterizarea în prima echipă, trecând prin Primavera și Under 23, în puțin peste doi ani. Debutul său în prima echipă, în Liga Campionilor împotriva Dynamo Kiev, la 18 ani, arată cât de mult crede Juventus în el.
Ca atare, călătoria lui Dragusin continuă alături de Juve. Felicitări, Radu! Ne vedem pe teren!”, se arată în comunicatul emis de Juventus”, a transmis şi Juventus, după ce şi-a asigurat în continuare serviciile fundaşului român.

- Radu Drăguşin rămâne la Juventus
- El a semnat un contract valabil până în 2025
- Marele Premiu al Azerbaidjanului e live în AntenaPLAY, în perioada 19-21 septembrie
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- „Le-au zis soțiilor că echipa lor joacă la Londra!” Imagine virală: au venit la meciul din UCL cu tricourile altui club
- Lovitură pentru Trent Alexander-Arnold! Cât va lipsi starul lui Real Madrid
- Ajax – Inter şi Bayern – Chelsea LIVE SCORE (22:00), în Champions League. Liverpool primeşte vizita lui Atletico
- Gestul uriaş făcut de Ajax: tricoul “nespălat şi murdar” de campion al lui Cristi Chivu, la loc de cinste
- Petrolul Ploieşti i-a găsit înlocuitor lui Liviu Ciobotariu! Va reveni pe Ilie Oană după ce îşi va rezilia contractul