Prinţul care a preluat-o pe Newcastle nu se uită la bani. A plătit 450 de milioane de dolari pe o operă de artă! Are o avere uluitoare

Iulian Focșăneanu Publicat: 8 octombrie 2021, 9:11 / Actualizat: 8 octombrie 2021, 15:19

Comentarii
Prinţul care a preluat-o pe Newcastle nu se uită la bani. A plătit 450 de milioane de dolari pe o operă de artă! Are o avere uluitoare

Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Fanii au sărbătorit pe străzi după ce au aflat că s-a efectuat tranzacţia. Newcastle a devenit, astfel, clubul cu cei mai bogaţi acţionari din lume! Suporterii au sărbătorit lângă St. James Park şi au cerut transferul lui Kylian Mbappe.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mohammed Bin Salman nu se uită la bani. A plătit o sumă uriaşă pe un tablou

Bin Salman este cunoscut pentru excentrităţile sale. În acest an s-a aflat că a plătit nu mai puţin de 450 de milioane de dolari (n.r. 390 de milioane de euro) pentru cea mai scumpă piesă de artă din lume, anunţă theguardian.com. Este vorba de celebra pictură a lui Leonardo da Vinci, Salvator Mundi. Aceasta îl înfăţişează pe Hristos şi datează din jurului anului 1500. Lucrarea, considerată pierdută o lungă perioadă de timp, ar fi ajuns pe yacht-ul lui Mohammed Bin Salman.

Fondul condus de Mohammed Bin Salman are la dispoziţie nu mai puţin de 320 de miliarde de lire sterline. Prin comparaţie Şeicul Mansour din Emiratele Arabe Unite (Manchester City), are o avere estimată la 21 miliarde de lire sterline. Proprietarul clubului Chelsea, rusul Roman Abramovich, dispune de 10.5 miliarde de lire sterline, iar proprietarul clubului Arsenal, americanul Stan Kroenke, are 6.8 miliarde de lire sterline.

Mohammed Bin Salman a preluat-o pe Newcastle

Premier League, Newcastle United Football Club şi St James Holdings Limited au soluţionat, astăzi, disputa cu privire la preluarea clubului de către consorţiul PIF, PCP Capital Partners şi RB Sports & Media. Disputele legale se refereau la entităţile care ar deţine şi/sau au capacitatea de a controla clubul după preluare. Toate părţile au convenit că este necesară soluţionarea pentru a pune capăt îndelungatei incertitudini a fanilor cu privire la proprietatea clubului.

Premier League a primit acum asigurări obligatorii din punct de vedere juridic că Regatul Arabiei Saudite nu va controla Newcastle United Football Club. Toate părţile sunt încântate să fi încheiat acest proces care oferă certitudine şi claritate Newcastle United Football Club şi fanilor acestuia“, se arată într-un comunicat.

Reclamă
Reclamă

Bin Salman, în vârstă de 34 de ani, îndeplineşte o serie de roluri politice în ţara sa, printre care vicepremier şi ministru al apărării. În iunie 2017, tatăl său, regele Salman, şi-a desemnat fiul prinţ moştenitor, făcându-l succesor la tronul saudit şi conducătorul de zi cu zi al ţării.

Newcastle este un club fotbat în 1892 şi a fost deţinut, din 2007, de miliardarul britanic Mike Ashley. “Aș vrea să se știe că am primit o ofertă mai mare pentru club decât cea pe care am acceptat-o. Am simţit totuşi că noul patron îi va aduce un viitor strălucit lui Newcastle”, a precizat Ahley, după ce s-a finalizat tranzacţia.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va avea mai multe goluri marcate la Mondiale la finalul World Cup 2026?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
16:30

Alertă la FCSB! Gigi Becali își poate pierde vedeta: salariu de 3 milioane de euro

16:21

Ronaldo, reacţie uriaşă după ce Lionel Messi l-a depăşit la golurile marcate la Mondiale: “Toată lumea trebuie să accepte asta”

16:12

Întâlnire decisivă la Londra pentru viitorul lui Radu Drăgușin! Ce va discuta agentul cu oficialii lui Tottenham

15:50

Aroganţa lui Gigi Becali după ce a aflat adversara FCSB-ului din Conference League

15:39

FIFA, anunţ despre prezenţa pe stadioane la Campionatul Mondial 2026, după primele 16 meciuri disputate

15:20

Tragerea la sorți pentru turul 2 preliminar din Conference League. Cu cine joacă CFR Cluj și FCSB

1 Gigi Becali s-a răzgândit! Nu-i mai prelungeşte contractul. O nouă plecare de la FCSB 2 O nouă plecare de la FCSB! A decis să rezilieze. Cum l-a deranjat Gigi Becali! 3 FRF, înfrângere la TAS! E obligată să renunţe la o regulă importantă din Liga 1! Reacţia forului condus de Burleanu 4 FCSB transferă atacant! Mihai Stoica anunță “acordul”: “Mi-a dat Gigi OK-ul” 5 Gigi Becali îl transferă pe Joao Paulo pe o sumă uriaşă: “Imediat îl dau” 6 “Mulțumim, Dennis Politic!” I-a fost anunţată plecarea. Ce se întâmplă cu atacantul FCSB-ului
Citește și