Rădoi, liderul vestiarului la Steaua. Neaga susține că unitatea grupului a făcut ca echipa să aibă performanțe. Jucătorii ieșeau în fiecare miercuri la masă și nimeni nu avea voie să lipsească.
Rădoi, liderul vestiarului la Steaua
”Miercurea ieșeam la masă, toti. Trebuia să bifeze toată lumea. Că beai o bere, că nu beai, trebuia să fii. Pe unii ne mai prindea… Miercurea era antrenamentul de dimineață, iar joia după amiază. Rădoi era un lider adevărat, dar, pe lângă el, erau și alți lideri în vestiar.
În vestiar, la Mirel, unde se schimba el, în templu, cum intrai, el era primul din stânga, avea o agendă sus. Ajunsesem să ne scriem singuri în agendă. Te duceai, te scriai și puneai banii pentru amenzi, în funcție de ce făceai. La finalul săptămânii plăteam masa cu ei, luam fașe, sau ce mai avea nevoie pentru echipă. Eram un grup”, a povestit Rică Neaga la AS.ro LIVE.
Regretul lui Rică Neaga
Neaga a dezvăluit care este cel mai mare regret al său. Fostul atacant s-a lăsat de fotbal la 33 de ani și susține că ar mai fi putut duce câțiva ani. Ultima accidentare i-a dat mari bătăi de cap.
”Regret că m-am lăsat prea devreme. Mai puteam juca, dar nu mi-a mai ars să fac recuperarea. M-am lăsat la 32-33 de ani, mai duceam câțiva ani. Ăsta e singurul regret”, a dezvăluit Neaga.
Cumpăna carierei pentru Neaga a fost în meciul cu Național, de pe Cotroceni. Atunci a marcat din penalty în minutul 94: ”Pe Cotroceni, cu Național, când am marcat din penalty în minutul 94. Atunci am avut cumpăna carierei. Nu marcasem de mult. Eram apostrofat de galerie.
I-am zis lui Mutică la faza aia că dacă marchez mă bucur pe tunel, dacă nu mă duc direct la vestiare, plec până veniți voi. Cred că nici duș nu mai făceam.”
- AS.ro LIVE, emisiunea moderată de Cătălin Oprişan, este LIVE de luni până vineri, de la ora 10:30, pe pagina www.as.ro/live, dar și pe Facebook/AntenaSport și Youtube/Antenasport. Edițiile integrale pot fi urmărite pe antenaplay.ro.
- AS.ro LIVE este de luni până vineri, de la 10:30, pe www.as.ro/live
- Rică Neaga a fost invitat la AS.ro LIVE
- Cupa Mondială Echipe Mixte 2025 e live în AntenaPLAY (30 noiembrie - 7 decembrie)
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Bogdan Andone, resemnat după eșecul cu Universitatea Craiova: „Este o pălărie prea mare pentru noi”
- Control antidoping după FC Argeș – Universitatea Craiova 1-2! Ce jucători au fost testați
- Nicușor Bancu nu s-a ferit de cuvinte, după victoria cu FC Argeș: „Contează antrenorul, plecasem cu Rădoi”
- Schimbări în lotul FCSB-ului pentru meciul cu Petrolul. Jucătorii pe care mizează Mihai Stoica: „Au moral bun”
- Filipe Coelho, concluzii după debutul cu victorie la Universitatea Craiova: „Nu a fost ușor”































