Închide meniul

Radu Drăguşin, aproape de acordul cu Juventus. "Are pregătit contractul pe 5 ani". Ce echipe insistă pentru fundaşul român

Antena Sport Publicat: 12 martie 2021, 18:54

Comentarii
Radu Drăguşin, aproape de acordul cu Juventus. "Are pregătit contractul pe 5 ani". Ce echipe insistă pentru fundaşul român

Radu Drăguşin va semna un contract pe 5 ani cu Juventus, potrivit presei din Italia

Radu Drăguşin a debutat la Juventus în Champions League şi în campionat. Italienii vor să-l păstreze în lot şi pentru sezoanele următoare.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Radu Drăguşin, curtat de Newcastle şi Wolfsburg

Negocierile ar urma să se termine cu semnarea unui contract pe 5 ani, deşi Drăguşin este curtat intens de două cluburi, din Premier League şi din Bundesliga.

"Juventus şi Radu Drăguşin sunt în discuţii foarte avansate pentru prelungirea contractului. Este pregătit un contract pe cinci ani, chiar dacă Newcastle şi Wolfsburg şi-au arătat interesul pentru tânărul fundaş central", a scris jurnalistul italian, Nicolo Schira, pe contrul său de Twitter.

Radu Drăguşin, comparat cu Virgil van Dijk

Românul lui Juventus a fost comparat de englezii de la Goal cu Virgil van Dijk, într-un articol publicat la începutul lunii. "Sunt inspirat de Van Dijk, Bonucci şi Chiellini", spunea românul de 19 ani, la începutul lui 2020. Mai mult, sursa citată susţine că Tottenham şi RB Leipzig sunt cele mai importante echipe care sunt pe urmele lui.

Reclamă
Reclamă

"Petrece două ore pe zi la sala de forţă. Face asta în fiecare dimineaţă. Are deja experienţa unui om matur, nu l-au speriat meciurile disputate la seniori, chiar şi când avea 17-18 ani", scriu cei de la Goal.

Radu Drăguşin, cel mai bun tânăr de la Juventus

Tot în această lună, Radu Drăgușin a primit premiul "Giovani Bianconeri", acordat celui mai bun tânăr jucător din lotul lui Juventus. Fundașul român a primit cele mai multe voturi din partea experților.

Radu Drăgușin i-a devansat în acest clasament pe Nicolo Fagioli și Elia Petrelli. Cel din urmă a fost transferat în această iarnă la Genoa pentru 8 milioane de euro.

Reclamă

52 de experți au votat pentru cel mai bun tânăr jucător de la Juventus. Drăgușin a obținut 311 puncte. Ceilați candidați au avut doar 264 și, respectiv, 206 puncte.

Radu Drăguşin, dezvăluiri despre începutul carierei

Fostul director de la Regal București, Mihai Badea, a dezvăluit cum l-a adus pe Radu Drăgușin la academia lor, de la Sportul Studențesc. Mama acestuia a acceptat mutarea doar dacă venea la pachet cu antrenorul copilului de atunci.

”Pe Radu Drăgușin l-am adus împreună cu antrenorul său de la sportul, pentru că mama lui nu voia să vină fără el. Am făcut nebunia asta. Mie îmi plăcea de Radu de când era la Sportul. Am organizat un turneu de copii la un moment dat și i-am dat titlul de cel mai bun jucător, după ce m-am consultat cu ceilalți antrenori”, a spus Badea.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va reuși Daniel Pancu să o califice pe CFR Cluj în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:55
“Nu ai cum să nu vezi” Marius Şumudică l-a criticat pe Marcel Bîrsan după prestaţia de la Craiova – Rapid 2-2
10:37
“Mă forţaţi să fiu amendat” Mirel Rădoi a spus ce a discutat cu Mihai Rotaru după ce s-a scris că va demisiona
10:13
Marius Şumudică: “Nu cred că a făcut Pancu schimbările! CFR s-a sabotat singură”
9:54
Intră milioanele de euro în conturile CFR Cluj. Ioan Varga: “Vine cea mai bună veste”
9:51
Rădoi a acuzat arbitrajul după Craiova – Rapid 2-2: “Trebuie să intervină altcineva”! “Săgeţi” către giuleşteni
9:12
Harry Kane şi-a decis viitorul după ce Barcelona a “pus pe masă” 65 de milioane de euro pentru transferul lui!
1 Neluțu Varga, anunț uriaș pentru CFR Cluj: „Toată lumea trebuie să își facă treaba” 2 Verdictul specialistului după ce Craiova a primit penalty la ultima fază a meciului cu Rapid. Jucătorul lăudat: „Stofă de stofă” 3 Au furat 88 de milioane de euro în jaful secolului și au fost prinși la stadion, la meciul echipei favorite 4 Dani Coman, replică devastatoare după derapajul lui Gigi Becali: “S-ar putea să nu-l poată spăla nici tot Argeșul” 5 Gigi Becali, anunţ la miezul nopţii despre viitorul lui Denis Alibec 6 Daniel Opriţa a sărit la scandal după ce Steaua a pierdut în Ghencea. Penalty executat mult peste poartă
Citește și