Închide meniul

Raed Arafat bagă frica în Gigi Becali! "Nu există exceptii. E nevoie de 14 zile în carantină". FCSB riscă să fie OUT din Europa

Gal Dorin Publicat: 14 august 2020, 18:32

Comentarii
Raed Arafat bagă frica în Gigi Becali! "Nu există exceptii. E nevoie de 14 zile în carantină". FCSB riscă să fie OUT din Europa

Raed Arafat

Raed Arafat, şeful Departamentului de Situaţii de Urgenţe şi-a exprimat părerea despre acest context într-o intervenţie telefonică.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Depinde de ancheta epidemiologică, de rezultatul ei. Depinde ce decinde DSP-ul. Dacă cei din lot au fost contacte apropiate sau nu. Cei care sunt asimptomatici se izolează 14 zile, dacă sunt simptomatici, există alte reguli", a precizat Arafat pentru Fanatik

Câştigătoarea Cupei României este în faţa unei provocări dificile. În următoarele două săptămâni ar trebui să joace atât în campionat, cât şi în primul tur preliminar al Europa League. În această perioadă jucătorii ar trebui să fie în izolare.

Toţi jucătorii FCSB, trimişi în carantină!

Încă de la momentul apariţiei acestei veşti, Gigi Becali a anunţat că toată echipa intră în carantină şi ar urma să fie testată din două în două zile la clinica sa, de altfel autorizată de Ministerul Sănătăţii pentru a realiza testele pentru depistarea infecţiei cu COVID-19.

Întrebat în legătură cu acest lucru, Raed Arafat a ţinut să precizeze necesitatea unei testări imparţiale:

Reclamă
Reclamă

"Nu aş vrea să mă pronunţ…Mai ales că este competiţie europeană, cred că testele trebuie făcut eîntr-un loc autorizat care nu are un interes direct în privinţa jucătorilor.

Nu vreau să lansez teorii şi probabilităţi. În interesul tuturor, ar trebui ca testele să fie cât mai transparente, cât mai clare. Indiferent cine le face!", a declarat acesta pentru sursa citată anterior.

FCSB, risc de eliminare din Europa

FCSB este programată pentru a juca cu Astra, în prima etapă a noului sezon din Liga 1. Dacă meciurile din campionat ar putea fi amânate, confruntarea cu armenii de la Shirak trebuie să se joace atunci când este programată. În caz contrar, românii vor pierde la "masa verde".

Reclamă

Raed Arafat s-a pronunţat şi cu privire la această situaţie.

"Dacă testul făcut de jucător e în ziua jocului (n.r. peste 13 zile) sau cu o zi înainte, şansa ca a doua zi după meci acel jucător să fie pozitiv e mai mică".

Prin urmare, rămâne de văzut cum va evolua situaţia dacă echipa lui Gigi Becali va fi nevoită să izoleze tot lotul, ieşind din carantină abia în ziua în care este programat meciul din Europa League.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine crezi că ar trebui să fie portarul României în meciul cu Austria?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:25
VideoJurnal Antena Sport | La 36 de ani, “Miss Baschet” vrea titlul cu Rapid
0:11
VideoJurnal Antena Sport | Chiar dacă nu joacă, Drăguşin e trup şi suflet pentru naţională la meciul cu Austria
0:06
“Te dai şmecher” Victor Angelescu i-a răspuns dur lui Andrei Nicolescu! S-a reaprins conflictul dintre cei doi
23:33 7 oct.
Alex Pop, dezvăluiri despre interacțiunea pe care a avut-o cu Gică Hagi: „Tăceam, ascultam și dădeam din cap”
23:22 7 oct.
Reacţia lui Victor Angelescu după ce căpitanul Rapidului, Alex Dobre, a înjurat-o pe Dinamo
22:39 7 oct.
VideoJurnal Antena Sport | Cea mai mare surpriză din naţionala lui Lucescu este Lisav Eissat
1 EXCLUSIVImaginile dezastrului pe Arena Națională. Acoperişul a cedat, iar gazonul riscă să fie inundat! 2 Cristi Chivu pregăteşte un transfer uriaş pentru România. Fundaşul naţionalei care ar semna cu Inter din ianuarie 3 Presa din Turcia anunţă: Gică Hagi, aproape de o revenire de senzaţie. Clubul cu care se află în negocieri 4 Gică Hagi, acuzat de rasism! Fostul jucătorul care a dezvăluit că l-a bătut la vestiare pe “Rege” 5 Dan Petrescu a primit o nouă ofertă! Care a fost răspunsul tehnicianului român 6 CFR Cluj, apel disperat după ce un junior a suferit un accident rutier grav! “În lupta sa pentru viață”
Citește și