Rapid a anunțat transferul lui Alexandru Ioniță pe contul oficial de Facebook. "Ioniță s-a reîntors acasă", a fost mesajul transmis de giuleșteni.
"Mi s-a îndeplinit dorința de a reveni la Rapid, sunt foarte fericit și îmi doresc enorm să reușim promovarea, pentru a ne face suporterii bucuroși. Le urez un călduros „La mulți ani”, și abia aștept să îi revăd în tribune", a declarat Ioniță după oficializarea transferului.
Alexandru Ioniță I a debutat pentru Rapid în Liga 1 în 2009, într-un meci împotriva lui FC Vaslui. Un an mai târziu, acesta se transfera la FC Koln și îi aducea lui George Copos 2.5 milioane de euro.
Ioniță a jucat ultima dată pentru UTA Arad, unde a înscris șase goluri în 34 de meciuri. La Rapid, acesta a înscris 17 goluri.
Rapid, transferuri pentru revenirea in Liga 1
Giuleștenii l-au mai adus pe Emmanuel Ernest, un atacant ivorian de numai 20 de ani. Printre achizițiile Rapidului se mai numără și Bogdan Barbu.
Cel din urmă este în vârstă de 28 de ani și evoluează pe postul de fundaș central. Acesta a fost adus de la rivala "U" Cluj și a mai trecut pe la Voluntari și Academica Clinceni.
Rapid este pe pozția a treia în clasamentul din Liga 2, la patru lungimi distanță de liderul Universitatea Craiova. În primul duel al sezonului cu echipa lui Adrian Mititelu, giuleștenii au fost "zdrobiți" cu un neverosimil 5-0.
- Rapid vrea să revină în Liga 1
- Giuleștenii se întăresc pentru returul din Liga 2
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- Anghel Iordănescu, marele rival al lui Mircea Lucescu, copleșit după moartea sa: “Fotbalul va fi atât de sărac”
- Antonio Conte s-a autopropus la naţionala Italiei: “Este normal ca numele meu să apară”
- Lumea fotbalului își ia rămas bun de la Mircea Lucescu! Mesajele postate după dispariția lui “Il Luce”
- Mihai Stoica, poveste fabuloasă cu Mircea Lucescu: “Era genul de gigant pe care nu-l vedeam murind vreodată”
- “Suntem încă în viaţă”. Alvaro Arbeloa, încredere maximă după înfrângerea lui Real Madrid cu Bayern
































