Update: Rapid l-a transferat şi pe Claudiu Belu-Iordache, de la Hermannstadt: „Sunt fericit de alegerea mea, am venit cu gândul de a da totul, totul pentru mine, pentru echipă, pentru familie, şi sper să aducem Rapidul din nou acolo unde îi este locul şi să facem o figură frumoasă”.
Ştirea iniţială
Rapid a făcut primul transfer după revenirea în Liga 1. L-a achiziţionat pe Alexandru Albu.
Rapid, primul transfer după revenirea în Liga 1
Mijlocaşul defensiv în vârstă de 27 de ani a jucat la UTA în sezonul trecut. El a bifat şi prima seleţie la echipa naţională, anul trecut.
„Sunt bucuros pentru că am reușit să semnez cu o echipă mare, de tradiție, cu nume, cu niște suporteri minunați și abia aștept să fac primul antrenament și să vină primul meci”, a spus Albu, citat de site-ul oficial al Rapidului.
Albu a debutat la Concordia Chiajna în 2015. A jucat 119 meciuri şi a marcat 10 goluri pentru ilfoveni în meciurile de campionat.
El a fost împrumutat la Clinceni, în 2020, înainte să treacă, tot sub formă de împrumut, la UTA, unde a jucat 36 de meciuri şi a marcat 2 goluri în Liga 1.
Alexandru Albu, aproape de FCSB
Alexandru Albu a fost pariul lui MM Stoica vara trecută. Acesta i-a cerut lui Gigi Becali să îl transfere. Becali nu s-a înţeles la bani cu cei de la Chiajna.
Patronul FCSB a fost dispus să achite maximum 50.000 de euro. Chiajna a cerut, însă, mult mai mult.
EXCLUSIV AS.ro LIVE | Schumacher trage un semnal de alarmă: ”Rapid are nevoie de 10 jucători pentru a face față în Liga 1!”
Fost antrenor la Rapid, Constantin Schumacher a tras un semnal de alarmă la începutul lunii. Tehnicianul este convins că Rapid are nevoie de minim 10 transferuri pentru a nu se face de râs pe prima scenă fotbalistică din România. Giuleștenii au revenit în acest an în Liga 1.
”Cred că le trebuie cel puțin 10 jucători, din care 5-6 să fi jucat în Liga 1. Altfel este foarte greu, diferența de valoare e mare. Lumea te acceptă primele două, trei etape.
La Rapid e greu. Lumea nu o să accepte ca obiectivul lor să fie scăparea de la retrogradare”, a declarat Constantin Schumacher la AS.ro LIVE.
- Rapid, primul transfer
- Un jucător de naţională, în Giuleşti
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Liga Campionilor Asiei şi Liga Campionilor Asiei 2 sunt live în AntenaPLAY
- “Dacă spui de Phenian sau altceva îi jignim pe-ăia!” Adrian Porumboiu, atac devastator la Răzvan Burleanu
- Şeful FIFA i-a amintit pe Gică Hagi şi Generaţia de Aur după alegerile FRF! Ce mesaj i-a transmis lui Burleanu
- Tragedie în familia lui Costel Gâlcă. Clubul Rapid a anunţat decesul: “Pierdere dureroasă”
- Barcelona – Newcastle 2-2. Meci spectaculos pe Camp Nou. Elanga a reușit „dubla”
- Adrian Mutu, reacție fermă despre Cristi Chivu în presa din Italia: „Nu prea vezi un antrenor așa”































