Închide meniul

Răsturnare de situaţie în cazul de dopaj de la Astra! Alex Ioniţă şi-a retras mărturia şi acuză că a fost supus unor "presiuni enorme"

Antena Sport Publicat: 7 aprilie 2021, 8:37

Reclamă
Răsturnare de situaţie în cazul de dopaj de la Astra! Alex Ioniţă şi-a retras mărturia şi acuză că a fost supus unor "presiuni enorme"

Alex Ioniţă şi-a retras mărturia depusă la ANAD

Ioniţă (26 de ani) susţine că mărturia lui a fost făcută în urma unor "presiuni enorme" şi, mai mult, că i-a fost dictată de oficialii instituţiei, scrie gsp.ro. Ioniţă, Fatai şi Takayuli sunt cei trei fotbalişti ai Astrei suspendaţi provizoriu pentru că în toamna lui 2020 au apelat la vitiminizarea intravenoasă în cantităţi interzise de WADA (Agenţia Mondială Anti-Doping).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Am fost supus unei presiuni enorme și am recunoscut ce mi-au spus ei să recunosc. Am explicat totul în declarația trimisă Comisiei de audiere a ANAD, care sper să adopte o decizie corectă și să oprească toată această nedreptate aici. Vreau să se știe adevărul și să nu ajungem să fim pedepsiți pe nedrept, eu sau colegii mei. Sper ca măcar cei de la Comisie să fie corecți", a declarat Ioniţă pentru sursa citată.

Alex Ioniţă spune că oficialii ANAD i-au dictat ce să scrie

Şeful Astrei, Dani Coman, a spus încă din luna ianuarie că Alexandru Ioniţă a oferit detalii despre cazul de dopaj pentru că ar fi fost influenţat.

"Au făcut de capul lor ce au făcut. Eu cred că sunt nevinovați. Nu știu ce a spus Alex Ioniță. Întrebați-l șapte clauze din contractul lui, să vedem dacă le știe… Sunt convins că a fost influențat. I-or fi zis: spune, tu, asta că îți reducem pedeapsa, cum se procedează în România, dacă-ți place pixul și colaborezi”, a declarat Dani Coman pentru AS.ro.

Ioniţă nu a făcut însă declaraţiile doar în faţa Comisiei de la ANAD, ci şi într-o emisiunea online, la Gazeta Sporturilor.

Reclamă
Reclamă

"Îmi pare rău pentru Fatai și Takayuki, le-am zis că riscăm să primim 4 ani de suspendare pentru că au destule probe. Nu putem să ne luptăm cu WADA și FIFA, sunt instituții foarte puternice. Am preferat să vin să recunosc încă o dată, după ce recunoscusei în fața celor de la ANAD decât să risc să primesc 4 ani.

Consider că merit 6-8 luni de zile de suspendare maximum. Cu tot cu suspendarea de până acum. Adică încă 2 ani și 4 luni. Asta sper să primesc. Realist cred că o să fie undeva la un an, poate un an și două luni, dar mă gândesc că se mai pot face proceduri după, poate recurs, să mai scadă din pedeaspă. Nu merit să stau atât. Dacă era să fiu suspendat 4 ani, mă angajam cu tata pe camion, că el asta face", a spus Alexandru Ioniţă, la începutul luni februarie, citat de gsp.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
18:38

Istvan Kovacs a dat lovitura! Competiţia la care urmează să arbitreze

18:35

„Nu ştiu de ce mi-a fost reziliat contractul” Laurenţiu Reghecampf a vorbit despre demiterea lui!

17:59

„Sunt idiot? Miza e prea mare!” Gigi Becali a vorbit despre venirile lui Homawoo și Masoero la FCSB

17:33

Sorin Cârţu s-a enervat după Universitatea Craiova-FCSB! Jucătorul care l-a scos din sărite

17:30

LIVE SCOREBotoşani – Oţelul 0-1. „Derby” pentru evitarea retrogradării! Teles a deschis scorul. Gazdele joacă în 10

16:53

Mişcare interesantă a lui Luka Modric! Jucătorul lui Real Madrid va fi acţionar la o echipă din Anglia

1 Mirel Rădoi, reacţie furibundă după egalul cu FCSB: „Îmi iau sacoul şi mă duc în lojă. Nu aştept un punct” 2 „Când? La încălzire?” Florin Tănase a făcut show după 0-0 cu Universitatea Craiova. A făcut praf arbitrajul 3 Gigi Becali a „distrus” doi jucători, după Universitatea Craiova – FCSB 0-0: „N-a contat / N-a câştigat niciun duel” 4 Final „de infarct” în Universitatea Craiova – FCSB! Mora a lovit bara în prelungiri! Oltenii și-au pus mâinile în cap 5 Gigi Becali l-a făcut praf pe Horaţiu Feşnic: „Nu se poate aşa ceva. Nu cred că se va îndrepta” 6 Ce a spus Cristi Chivu despre Dennis Man, după ce românul a atins de 4 ori mingea în meciul cu Fiorentina
Citește și