Reacția selecționerului Adrian Văsâi după Italia U19 – România U19 2-1: „Nu am avut curaj!”

Alexandru Ivan Publicat: 18 iunie 2022, 23:35

România, învinsă de Italia la debutul la EURO U19

Adrian Văsăi, într-un meci pentru România U19 / Hepta

Adrian Văsâi a reacționat după Italia U19 – România U19 2-1. „Tricolorii mici” au fost învinși în primul meci din grupa A de la Campionatul European U19, din Slovacia.

„Pot să spun că am întâlnit o echipă foarte puternică. Știam jucătorii, știam echipa lor. Ne-am propus mult mai multe lucruri. Am întâlnit o echipă extrem de agresivă. Rezultatul e echitabil. Poate, dacă primeam 11 metri în prima repriză… nu se știe.

Adrian Văsâi, după Italia U19 – România U19 2-1

Vom discuta mai multe cu jucătorii. Este unul dintre motive, încrederea… Cred că ne-a lipsit curajul, așteptam puțin mai mult din punctul ăsta de vedere. Și noi ne-am creat câteva situații de a marca, puține, prea puțin, ca să câștigi un joc la asemenea nivel. Dacă vom avea curaj și încredere, putem obține un rezultat favorabil și cu Franța. Adversarul a făcut pressing, asta este, suntem sus, acestea sunt echipele, aceștia sunt jucătorii. Sperăm să câștigăm ceva din acest turneu”, a spus Adrian Văsâi, potrivit TVR.

Robert Popa: „S-a văzut lipsa de experiență!”

„După această înfrângere, cred că 2-1 e un rezultat ok. Noi am încercat să jucăm fotbal, detaliile au făcut diferența. Ei au știut să gestioneze anumite situații. Din cauza lipsei de experiență, asta s-a văzut. Într-un fel mă simt bine, într-un fel mă simt rău. Ce am văzut a doua repriză ne dă speranțe pentru următoarele meciuri. Am încercat să-mi salvez echipa. În a doua repriză am văzut sacrificiu, atitudine, coechipierii chiar au făcut diferența”, a spus și Robert Popa, portarul de la FC U Craiova 1948.

Luca Andronache: „Le-am arătat prea mult respect!”

„Am început cu o înfrângere, golul meu nu a ajutat echipa, din păcate am pierdut. Nu le-am arătat prea mult respect, ne-a lipsit prospețimea în atac. Nu cred că e din cauza cantonamentului, oboseala s-a acumulat. Am reușit să marcăm un gol Italiei. Trebuie să trecem la următorul meci. Trebuie să-i tratăm cu respect, dar nu mult respect, suntem România”, a spus și Luca Andronache, jucătorul celor de la Farul, cel care a înscris golul României.

Pentru naționala noastră urmează partidele cu Franța (21 iunie) și Slovacia (24 iunie). În cealaltă partidă a grupei, Franța a făcut instrucție cu Slovacia, scor 5-0.

23:57 PAOK – Club Brugge 0-2. Răzvan Lucescu a ratat calificarea în semifinalele Conference League! Dueluri „de foc” în semifinale 23:50 „Steaua fără nume!” Marcel Răducanu, verdict despre sezonul de vis făcut de FCSB! Mesaj direct pentru echipa lui Gigi Becali 23:45 „Nu vreau să creez tensiune!” Vlad Chiricheş, mesaj ferm pentru Edi Iordănescu: „Regret că am spus asta! M-am hazardat!” 23:38 „Să dea mai mult, la cât sunt plătiți!” Ioan Ovidiu Sabău și-a atacat jucătorii după Oțelul – U Cluj 2-1! 23:14 Scene uluitoare cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa. La un pas să fie eliminat! A dansat ca în finala Cupei Mondiale 23:12 „Ne lipsește partea financiară! Avem cel mai mic buget!” Dorinel Munteanu, strigăt de ajutor după calificarea în finala Cupei 22:47 Dan Nistor s-a prăbuşit emoţional după înfrângerea cu Oţelul: „Frustrant şi dureros! Mulţi nu vom dormi la noapte!” 22:41 „E dureros!” Alex Chipciu și-a turnat cenușă în cap după ce și-a dat autogol în Oțelul – U Cluj! A vorbit și despre noul obiectiv 21:55 „Mulți patroni încearcă să îl imite” Ovidiu Burcă, laude la scenă deschisă pentru Gigi Becali! A spus și de ce are succes FCSB 21:43 Oţelul – Corvinul este finala Cupei României! Gălăţenii s-au calificat după un autogol marcat de Chipciu în minutul 90 Vezi toate știrile