Real Madrid U19 – Inter U19 2-1. Echipa lui Cristi Chivu a ratat primul loc în grupă și tremură pentru optimile UEFA Youth League. Cum arată clasamentul final

Publicat: 7 decembrie 2021, 19:03

Inter U19, antrenată de românul Cristi Chivu, a fost învinsă, în deplasare, de Real Madrid U19, în ultima etapă din faza grupelor din UEFA Youth League.

Cristi Chivu, antrenorul lui Inter Primavera

Real Madrid U19 - Inter U19 2-1

Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Inter U19 era lider înaintea meciului și avea nevoie doar de o remiză cu Real Madrid ca să termine grupa D pe primul loc și să fie sigură de prezența în faza optimilor de finală ale UEFA Youth League Nu a ieșit așa pentru echipa lui Cristi Chivu.

Real Madrid U19 – Inter U19 2-1. Înfrângere pentru Cristi Chivu în UEFA Youth League

Inter s-a văzut condusă după doar șapte minute, după ce Gonzalez Ballesteros a înscris din penalty. Nerazzurri au egalat în minutul 54, prin Abiuso, și au sperat chiar la victorie.

Echipa lui Cristi Chivu a plecat însă învinsă de la Madrid. Oscar Aranda a marcat în minutul 72 și a păstrat toate punctele la echipa blanco. Inter a avut o ultimă șansă să egalaze în minutul 89, dar portarul lui Real Madrid a intervenit salvator la șutul lui Curatolo.

S-a terminat 2-1 pentru Real Madrid, care și-a asigurat primul loc în grupa D din UEFA Youth League, depășind-o pe Inter doar la golaveraj. Italienii vor trebui să dispute un play-off cu o echipă de pe traseul campioanelor pentru a ajunge în optimi. Barajul se dispută într-o singură manşă, la 9 şi 10 februarie, pe terenul echipei de pe traseul campioanelor.

Cristi Chivu este antrenorul lui Inter Primavera din iulie 2021. Dacă în Youth League nerazzurri s-au calificat în optimi, în campionat echipa antrenorului român este abia pe locul 5, la 9 puncte de liderul AS Roma.

George Baltă, la AS.ro LIVE

Cristi Chivu, victorii pe linie la Inter Primavera
Fotbal • 24 nov., 17:35
Cristi Chivu, încă o victorie la Inter Primavera! Românul, aproape să câștige grupa de UEFA Youth League, în fața lui Real Madrid
Anastasia, fiica lui Cristian Chivu, joacă în serialul Adela, la Antena 1
Extra • 10 nov., 13:52
FOTO
Anastasia, fiica lui Cristian Chivu, joacă în serialul Adela, la Antena 1! „Mama îmi zice Demi Moore!”
Cristi Chivu, de neoprit la Inter Primavera
Fotbal • 3 nov., 21:39
Cristi Chivu, de neoprit la Inter Primavera! Încă o victorie în UEFA Youth League. „Sunt mulțumit de cum arată clasamentul!”
19:39 Edi Iordănescu, noul selecționer al României. Fostul antrenor de la FCSB a bătut palma cu Răzvan Burleanu și Mihai Stoichiță: „Marţi semnează”. Ce contract va avea 19:20 UPDATEVideo”Eu îmi doresc, ei își doresc!” Edi Iordănescu, prima reacție după negocierile cu FRF. Antrenorul are șanse mari să devină noul selecționer 18:47 CSM Bucureşti, victorie uriașă cu Borussia Dortmund în Liga Campionilor! Cristina Neagu a făcut spectacol 18:33 Australian Open 2022 | Meciuri de foc în optimile de finală! Când putem avea un duel de cinci stele între Simona Halep și Sorana Cîrstea 17:46 George Puşcaş, un nou gol pentru Reading! Atacantul român a marcat într-un meci vital pentru echipa sa, aflată aproape de retrogradare 16:44 ”A ieșit un circ!” Constantin Budescu, săgeți pentru Sepsi. ”Magicianul” i-a spus ”pas” și lui Adrian Mititelu, care îl aștepta la FC U Craiova 1948 16:41 Australian Open 2022 | Simona Halep, avertizată înaintea meciului din optimi cu Alize Cornet. „Este o jucătoare dificilă”. Daniel Dobre spune cum s-a schimbat jocul româncei 16:25 Chindia Târgoviște – FC Voluntari 0-0 | Constantin Budescu, primele minute la revelația Ligii 1 16:19 ”Lasă-ne, nea Flavius!” Mihai Stoica continuă războiul cu Flavius Stoican: ”Dă-i pe amenințări de luni că e timp!” 15:41 Gigi Becali a trecut pe modul economic, iar Toni Petrea îi dă dreptate: „Nu avea sens să facem transferuri”. Ce a spus despre Varela și mesajul amuzant transmis lui Constantin Budescu