Revanșa de la Klagenfurt! Cu 11 ani în urmă, austriecii ironizau România pe piesa ”Dragostea din tei” după victoria cu 2-1 din preliminariile Campionatului Mondial

De Gal Dorin
Publicat: 8 septembrie 2020, 8:15

Selecționata României a reușit o victorie spectaculoasă împotriva Austriei, la Klagenfurt, cu scorul de 3-2.

Mirel Rădoi și jucătorii săi

profimediaimages

Cu 11 ani în urmă, însă, austriecii erau cei care învingeau România cu scorul de 2-1 și sărbătoreau pe o variantă a piesei ”Dragostea din tei”, modificată pentru a-i aduce felicitări selecționerului de atunci al Austriei, Dietmar Constantini.

Piesa are și un ”videoclip” în care sunt arătate imagini în care jucătorii Austriei triumfă peste cei ai României, în ritm cu versurile melodiei.

Mai mult, jurnaliștii de la Viena au amintit de piesă luni seară, înainte de partida în care favoriții lor au fost învinși cu 2-3 de către fotbaliștii români.

George Baltă, la AS.ro LIVE

Peluza Nord vine pe Ghencea
Fotbal intern • 14:29
Peluza Nord vine pe Ghencea. Meciul la care ultrașii vor intra pentru prima oară pe noul stadion. Anunțul făcut de Mustață
Edi Iordănescu, avertizat chiar înainte să devină selecționerul României!
Echipa naţională • 13:51
Edi Iordănescu, avertizat chiar înainte să devină selecționerul României! ”Rezultatele nu pot veni din prima, va fi o muncă dificilă”
Ladislau Boloni
Echipa naţională • 22 ian., 20:50
Ladislau Boloni i-a lăsat mască pe șefii FRF! Ce condiție uluitoare a pus pentru a deveni selecționerul României
15:29 Australian Open 2022 | Simona Halep, avertizată: ”Alize Cornet nu este niciodată o jucătoare de subestimat” 14:43 Australian Open 2022 | Matteo Berrettini – Gael Monfils, al doilea sfert de finală de la Melbourne 14:29 Peluza Nord vine pe Ghencea. Meciul la care ultrașii vor intra pentru prima oară pe noul stadion. Anunțul făcut de Mustață 14:19 Karim Benzema a uitat de rivalitatea cu Lionel Messi: ”Cine îl critică pe Messi nu înțelege nimic din fotbal” 13:51 Edi Iordănescu, avertizat chiar înainte să devină selecționerul României! ”Rezultatele nu pot veni din prima, va fi o muncă dificilă” 12:42 George Pușcaș, OUT de la Reading? Anunțul făcut de manager chiar după golul marcat de atacant 12:35 Laszlo Dioszegi l-a făcut praf pe Constantin Budescu: ”L-am așteptat stadion de la ora 8:00 de dimineața până la 17:00. Îi pot spune domnului Budescu că este lipsit de educație” 12:10 FCSB – CFR Cluj LIVE TEXT (20:00). Debut infernal de 2022 pentru gazde. Echipele probabile 11:38 Australian Open 2022 | Mașinăria Ashleigh Barty, de neoprit! Calificare în sferturi, fără set pierdut. A bătut-o și pe eleva lui Darren Cahill 10:46 EXCLUSIVGigi Becali i-a hotărât viitorul lui Octavian Popescu! Anunțul făcut de patronul de la FCSB