Federaţia Belgiană de Fotbal a anunţat vineri numirea francezului Rudi Garcia în funcţia de antrenor al echipei naţionale, la o săptămână după demiterea lui Domenico Tedesco, informează L’Equipe.
În vârstă de 60 de ani, Rudi Garcia va reveni în antrenorat la paisprezece luni după ce a fost demis de Napoli în noiembrie 2023.
Rudi Garcia e noul selecţioner al Belgiei
Tehnicianul francez a antrenat anterior Saint-Etienne, Dijon, Le Mans, Lille, Roma, Marseille, Lyon şi Al-Nassr. Pentru Rudi Garcia, obiectivul principal va fi, evident, calificarea “Diavolilor Roşii” la turneul final al Cupei Mondiale din 2026, scrie news.ro.
Domenico Tedesco a fost demis de la naţionala Belgiei
Tedesco, 39 de ani, se afla la cârma naţionalei belgiene din februarie 2023, cu un contract până în 2026. El a devenit ţinta criticilor după campania dezamăgitoare a belgienilor la EURO 2024, unde s-au oprit în optimi, iar în Liga Naţiunilor s-a clasat pe locul trei în grupă, cu o singură victorie din şase meciuri.
Decizia era anticipată de câteva săptămâni, în special după ce Tedesco nu a participat la tragerea la sorţi a preliminariilor Cupei Mondiale din 2026, desfăşurată în decembrie.
- Dublă pentru Lionel Messi! Execuţie rară pentru starul argentinian
- Bătaie între fanii dinamovişti la meciul cu FC Argeş! Sancţiunea Jandarmeriei
- Răspuns dur pentru Mircea Lucescu de la liderul Ligii 1: “Nu suntem leproși sau nu are nimeni vreo boală incurabilă aici”
- Giovanni Becali a numit vedeta FCSB-ului care i-a dat informaţii lui Gigi Becali: “Lumea îi zice «sifonul»”
- Campionul României cu roş-albaştrii a spus suma uriaşă de la care trebuie să plece licitaţia pentru marca Steaua































