Cristi Chivu şi Antonio Conte au fost eliminaţi în prelungirile meciului Parma – Napoli 0-0, unul în urma căruia cruciaţii păstrează şanse reale să rămână în Serie A, în timp ce oaspeţii, care au profitat de egalul dintre Inter şi Lazio (2-2), au rămas pe primul loc, cu o singură etapă rămasă de disputat.
La conferinţa de presă, Chivu a vorbit despre eliminare, despre duelul cu Atalanta din ultima etapă şi despre situaţia echipei, care e la două puncte peste Empoli, trupa aflată pe primul loc retrogradabil.
Cristi Chivu a fost eliminat în Parma – Napoli 0-0
“Mă consider un idiot, ca de obicei, care se implică într-o luptă şi are de pierdut. Sunt vinovat pentru asta. Am pus braţele pentru a-i despărţi, dar arbitrul a interpretat altfel gestul meu. Nu ştiu ce informaţie a avut. Îmi cer scuze în faţa băieţilor pentru că nu mă voi afla pe bancă, dar am mai păţit asta în trecut, am păţit asta azi şi o voi mai păţi în viitor. Voi întoarce şi celălalt obraz, nu e o problemă.
Ne trebuie totul pentru a ne salva, jucătorii cu experienţă sunt disponibili. Avem un grup care a înţeles care este realitatea în care ne aflăm, care vrea să facă totul pentru a-şi atinge obiectivul.
Ştim că avem nevoie de puncte la Bergamo, aşa a fost de când am ajuns aici. Dacă am ajuns la acest punct, cu o şansă de a ne salva, e datorită băieţilor, datorită seriozităţii şi curajului de care au dat dovadă. Au dat tot timpul ce au avut mai bun. Îi felicit, mai avem un meci”, a spus Chivu, la conferinţa de presă.
Titlul din Serie A se decide în ultima etapă
Parma, antrenată de Cristian Chivu, a remizat, duminică seară, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Napoli, într-un meci din etapa a 37-a din Serie A. În prelungirile partidei, echipa lui Conte a avut un penalty, anulat însă cu ajutorul VAR.
În celălalt meci decisiv pentru Scudetto, Inter a remizat dramatic cu Lazio, 2-2. Tot în prelungiri şi tot cu ajutorul VAR, finalista din Champions League a avut un gol anulat, unul care, dacă ar fi fost valabil, ar fi adus-o pe primul loc în Serie A.
Cu o etapă înainte de finalul sezonului, Napoli este pe primul loc, cu 79 de puncte, în timp ce Inter, locul 2, are 78 de puncte.

În ultima etapă, programată duminica viitoare, Napoli va înfrunta pe teren propriu Cagliari şi Inter va întâlni în deplasare Como.
- Victor Piţurcă, reacţie fermă despre situaţia lui Cristi Chivu de la Inter: “De asta mai are nevoie”
- S-a întâmplat după 15 ani! Veste extraordinară pentru Interul lui Cristi Chivu
- Starul lui Inter l-a comparat pe Cristi Chivu cu Jose Mourinho: “Asta ne ajută să câştigăm meciurile”
- Ce lovitură ar fi fost! Neymar, sub comanda lui Cristi Chivu la Inter
- Cristi Chivu, singurul român din echipa ideală a unui tehnician din Italia. Cu cine face cuplu în apărare