Închide meniul

Nicolae Stanciu “dă din casă”! Cum l-a convins Dan Şucu să meargă la Genoa: “Aveam şi alte opţiuni”

Gabriel Zamfirescu Publicat: 24 iulie 2025, 17:47

Comentarii

Căpitanul naţionalei României, Nicolae Stanciu vine cu dezvăluiri incendiare despre momentul în care a decis să plece în Serie A, la Genoa. Mijlocaşul şi-a încheiat conturile cu cei de la Damac şi a dat lovitura carierei. A ajuns în Itaalia, la echipa unde patron este Dan Şucu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nicolae Stanciu este extrem de entuziasmat de faptul că a semnat cu cei de la Genoa. Asta în condiţiile în care a mai avut şi alte oferte după plecarea de la Damac.

Nicolae Stanciu, dezvăluiri despre mutarea la Genoa

Nicolae Stanciu a câştigat titlul cu FCSB, Anderlecht, Slavia Praga şi Wuhan Three Towns. Acum, Stanciu a făcut pasul cel mare către Serie A. Liber de contract după despărțirea de saudiții de la Damac, căpitanul tricolorilor a fost convins de Dan Șucu să semneze cu Genoa.

Jucătorul român a marcat deja două goluri la Genoa într-un amical cu o echipă de amatori din Italia. Apoi, a dezvăluit ce l-a convins să semneze cu cei de la Genoa, conform Tuttomercatoweb.

“Sunt foarte bucuros aici. Am întâlnit un grup foarte bun, pozitiv, care m-a primit cu căldură. Când m-a contactat Genoa, am încheiat discuțiile cu toate celelalte echipe. Eram în ultimele șase luni de contract, aveam și alte opțiuni, dar i-am zis agentului că vreau la Genoa.

Reclamă
Reclamă

Ce m-a convins? În primul rând, faptul că voi putea juca în Serie A. Am discutat și cu foști jucători de la Genoa, precum Drăgușin, Pușcaș sau Drăguș, care mi-au spus că fanii de aici sunt foarte apropiați de echipă.

Cred că este foarte frumos să joci pe acest stadion. Am urmărit multe meciuri la televizor și abia aștept să evoluez pe Stadio Luigi Ferraris.

Îmi place stilul antrenorului Patrick Vieira și modul în care vede fotbalul. E foarte apropiat de echipă, iar acesta este un aspect deosebit de important”, a spus Stanciu, care va purta tricoul cu numărul 8 la Genoa.

Reclamă

Pentru cei de la Genoa urmează un nou amical, contra celor de la Mantova. Apoi, se va pregăti în Spania și Franța, unde va mai disputa partide amicale cu Villarreal, Real Oviedo (joi, 31 iulie) și Rennes (sâmbătă, 9 august).

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Va fi titular de drept Ianis Hagi la Alanyaspor?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:36
Edi Iordănescu, cu gândul la echipa naţională! Mesajul postat înainte de Cipru – România
12:29
Gigi Becali s-a răzgândit şi a luat o decizie surprinzătoare! Ce se întâmplă cu Vlad Chiricheş la FCSB
12:12
FotoDan Alexa şi Gabi Tamaş au uimit pe toată lumea de la Asia Express! Ce au făcut începând chiar din primul episod
12:12
SuperMondial, diseară, după Asia Express, Antena 1! Răducioiu, faţă în faţă cu Guti, legenda lui Real Madrid
11:58
Probleme uriaşe la Rapid, înainte de reluarea campionatului. Un titular al lui Costel Gâlcă se operează
11:36
Impresarul lui Alin Fică a răbufnit, după transferul ratat la Rapid: “Nu pot s-o las aşa, se face tam-tam”
1 Dinamo s-a reorientat, după ce nu l-a putut transfera pe Matei Ilie. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic 2 Vestea dată de Mihai Stoica despre transferurile pregătite de FCSB, în ultima zi de mercato din Liga 1 3 Dan Şucu, lovitură decisivă pentru Gigi Becali! Leo Bolgado ajunge la Rapid, după ce a fost dorit de FCSB 4 Israel – Italia 4-5. Thriller cu 9 goluri la Debrecen. Kosovo, surpriza serii. Toate rezultatele din preliminariile World Cup 5 Carlos Alcaraz a câștigat US Open 2025! Succes în patru seturi în finala cu Jannik Sinner 6 Kosovo, fosta adversară a României din Liga Naţiunilor, a produs surpriza preliminariilor Campionatului Mondial!
Citește și