Închide meniul

OFICIAL | Inter a anunţat despărţirea de Simone Inzaghi! Mesajul clubului din Milano

Publicat: 3 iunie 2025, 19:43

OFICIAL | Inter a anunţat despărţirea de Simone Inzaghi! Mesajul clubului din Milano

Simone Inzaghi / Profimedia Images

Simone Inzaghi, antrenorul echipei Inter Milano, învinsă cu 5-0 în finala Ligii Campionilor de Paris Saint-Germain, a decis să părăsească funcţia, a anunţat clubul italian marţi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

“Fanii, jucătorii şi staff-ul îşi vor aminti de marea pasiune demonstrată de Simone Inzaghi”, a menţionat Inter Milano într-un comunicat, fără a indica înfrângerea grea de sâmbătă, de la Munchen, drept motivul plecării sale.

OFICIAL | Inter Milano s-a despărţit de antrenorul Simone Inzaghi

După eşecul usturător din finala Ligii Campionilor, Inzaghi afirma că în zilele următoare va avea o discuţie cu conducerea clubului privind viitorul său la Inter. El se declara însă mândru de ceea ce au reuşit milanezii în ultimul timp, în acest sezon fiind vicecampioni în Serie A şi câştigând campionatul în ediţia 2023-2024.

Simone Inzaghi a preluat banca tehnică a lui Inter Milano în 2021, înlocuindu-l pe Antonio Conte.

Luna trecută, Gazzetta dello Sport informa că tehnicianul a primit o ofertă “de nerefuzat” din partea clubului saudit Al-Hilal. Potrivit publicaţiei italiene, preşedintele lui Al-Hilal, Fahad Bin Saad Bin Nafel, s-a deplasat personal la Milano, în aprilie, pentru a se întâlni cu Inzaghi, declarându-se mulţumit după discuţia cu tehnicianul italian, pe care doreşte să-l angajeze.

Reclamă
Reclamă

Gazzetta preciza că oferta clubului Al-Hilal pentru Simone Inzaghi este una “monstruoasă”, “evaluată la peste 20 de milioane de euro net pe sezon”.

Conform presei arabe, Fahad Bin Saad Bin Nafel l-ar fi convins pe Inzaghi să vină la Riad după finala Champions League de la Munchen, împotriva formaţiei Paris Saint-Germain, pentru a semna contractul cu Al-Hilal.

“La Riad se crede că oferta l-a convins pe Inzaghi, care are contract cu Inter până în 2026 şi este aproape de prelungire. Vom şti repede dacă au greşit sau nu”, conchidea Gazzetta dello Sport.

Reclamă

Jurnalistul italian Fabrizio Romano, specializat în transferuri, a anunţat marţi că Simone Inzaghi va semna cu Al-Hilal, echipă care va evolua sezonul următor în Liga Campionilor Asiei, competiţie transmisă în AntenaPLAY.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Este Istvan Kovacs cel mai bun arbitru român din istorie?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
13:53

Ianis Zicu, mesaj direct pentru jucătorii de la Farul! Ce nu acceptă noul tehnician: “Sub nicio formă!”

13:31

Neluţu Varga, săgeţi către Gigi Becali, după revenirea lui Muhar la CFR Cluj: “Cine tace şi munceşte reuşeşte”

13:23

“Îmi făcusem planuri cu el!” Cum a reacționat Gigi Becali după ce Neluțu Varga s-a înțeles cu Karlo Muhar

12:52

Petrolul, primul transfer din mandatul lui Liviu Ciobotariu! Ce salariu va încasa jucătorul

12:44

IFAB a schimbat regula executării penalty-urilor! Modificarea se aplică începând cu meciul Germania – Portugalia

12:22

Neluţu Varga a câştigat duelul cu Gigi Becali! Karlo Muhar se va întoarce la CFR Cluj

1 UPDATEOFICIAL Liviu Ciobotariu e noul antrenor al Petrolului 2 Dinamo forţează transferul unui jucător din Liga 1. Noua ţintă a lui Zeljko Kopic a fost şi pe lista FCSB-ului 3 Gigi Becali, ultimele detalii despre transferul lui Dennis Politic la FCSB: “Asta e oferta finală” 4 Alexandru Musi s-a înţeles cu Dinamo. Dennis Politic, tot mai aproape de transferul la FCSB 5 Gigi Becali a reacționat după ce a auzit că Dan Șucu ar vrea un jucător de la FCSB 6 Karlo Muhar i-a dat răspunsul lui Gigi Becali în privinţa transferului la FCSB!
Citește și