Super Liga Europei | "Sunt dezgustat! Lăcomie pură!" Cea mai dură reacţie despre noua competiţie + Sir Alex Ferguson, şocat de planurile lui United

Antena Sport Publicat: 19 aprilie 2021, 6:27

Comentarii
Super Liga Europei | "Sunt dezgustat! Lăcomie pură!" Cea mai dură reacţie despre noua competiţie + Sir Alex Ferguson, şocat de planurile lui United

Cristiano Ronaldo, printre vedetele care ar putea juca în Super Liga Europei

Gary Neville, fostul campion al Europei cu Manchester United, a atacat dur decizia granzilor din Europa de a crea o Super Ligă de 20 de echipe.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Sunt dezgustat, în special de Manchester United și Liverpool! Vor să facă o competiție de unde să nu retrogradeze niciodată?! Este o rușine absolută! Lăcomie pură! Conducătorii de la United, Liverpool, Chelsea și City nu au nimic în comun cu fotbalul din această țară. 

Manchester United, Arsenal și Spurs nici măcar nu sunt în Champions League. Au dreptul să fie acolo? E o glumă! Trebuie oprite aceste abuzuri. Destul! Cluburile din Anglia trebuie pedepsite, să li se ia toți banii, toate punctele și aruncate în subsolul clasamentului. Este un act criminal împotriva fanilor fotbalului din această țară”, a declarat fosta vedetă a lui Manchester United, care are în palmares 30 de trofee, printre care două Champions League.

Ce a declarat Sir Alex Ferguson despre Super Liga Europei

"Discuţiile despre o Super Ligă sunt un pas în direcţia opusă celor 70 de ani de fotbal european la nivel de cluburi. Atât ca jucător pentru o echipă provincială, Dunfermline, în anii 60, cât şi ca manager la Aberdeen câştigând Cupa Cupelor, pentru un club mic din Scoţia, a fost ca şi cum aş fi escaladat Everestul.

Reclamă
Reclamă

(…) Everton chetuieşte 500 de milioane de lire sterline pentru a contrui un nou stadion, cu ambiţia de a juca în Champions League. Fanii din toată lumea iubesc competiţia aşa cum este", a declarat Sir Alex Ferguson, citat de Reuters. Fostul mare manager de pe Old Trafford a precizat că nu a fost consultat în luarea deciziei de către Manchester United şi nu a crezut că fostul său club este implicat în acest proiect.

20 de echipe ar urma să ia parte la Super Liga Europei, din 2020, cu speranţa că vor obţine mai mulţi bani decât din Champions League. UEFA a ameninţat cu măsuri dure cluburile, dar şi fotbaliştii care vor participa la această competiţie.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga titlul în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:10

Marius Șumudică a desființat naționala României, după 0-1 cu Turcia. Atac la adresa lui Mircea Lucescu

23:04

Vincenzo Montella, cuvinte uriaşe pentru Mircea Lucescu după Turcia – România 1-0: “Un mare antrenor”

22:53

Răzvan Burleanu a făcut anunțul. Ce se întâmplă cu Mircea Lucescu după ce România a ratat calificarea la Mondial

22:46

EXCLUSIVGică Popescu ştie ce le-a lipsit “tricolorilor”, după înfrângerea cu Turcia: “Pentru a fi la Mondial, avem nevoie de asta”

22:37

VIDEOImagini agonizante! Cum au reacționat fanii României la bara lui Nicolae Stanciu din barajul cu Turcia

22:27

“Schimbă-i la pauză, mă”. Gigi Becali a făcut praf naţionala, după eşecul cu Turcia: “Erau prea slabi”

1 Patru jucători, în afara lotului pentru duelul cu Turcia de la Istanbul. Pe cine a trimis Lucescu în tribune 2 VideoMircea Lucescu, anunţ despre viitorul său după Turcia – România 1-0. Ce jucător a criticat “Il Luce” 3 Mircea Lucescu a decis echipa de start pentru meciul cu Turcia! Revenire importantă în primul 11 4 Turcia – România 1-0. Tricolorii ratează și ultima șansă de calificare la World Cup 2026 5 Mihai Rotaru îşi face o nouă echipă la Craiova. A început selecţia 6 „Mulțumim UEFA pentru decizie” Turcii exultă după ce au aflat cine e arbitru cu România
Citește și